ASUS TUF Curved vs Normal monitör

rocpai212

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
ASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

ASUS 23,8" VG249Q TUF GAMING 1Ms 144Hz Full HD IPS FreeSync Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Ben normalde IPS panel almak istiyordum fakat edindiğim bilgilere göre VA ve IPS panel arasında çok bir fark yok galiba, üstteki Curved ama VA panel alttaki iste IPS ama normal ekran. Günlük kullanımımda çoğunlukla FPS ve hikaye aralıklı oyunlar oynarken monitör üzerinden film ve dizi gibi şeylerde izliyorum hangisi daha iyidir? Sizce VA panel ama Curved olanı mı yoksa IPS panel normal olanı mı almalıyım? 1 aydır çalışıyorum 2'si arasında kararsız kaldım. Kararımı netleştirmeme yardım edin.

Not: IPS panelde 1 ms vermiyormuş öyle diyor bazı kişiler ve ağır çalışıyormuş.
Curved ekranda FPS oyunlarında sıkıntı çeker miyim CS:GO Valorant vb.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Ben IPS olan modeli kullanıyorum. Genel olarak memnunum, düz panelin her zaman daha iyi olduğunu düşünüyorum.
1MS vermiyor gibi bir durum yok. Tercih yapman gereken iki temel başlık var.
Birincisi düz panel mi istiyorsun, kavisli mi? İkinicisi, renkleri mi daha iyi görmek istiyorsun, siyahları mı?
IPS renkleri çok çok daha iyi verecektir ancak siyah renk konusunda VA kadar performanslı olmayabilir.
Ben şahsen IPS modeli tercih ettiğim için pişman değilim, gün ışığında ya da herhangi bir aydınlık ortamda siyahlar mükemmel ancak karanlık ortamda siyahlar siyahdan ziyade koyu bir gri olduğu için göze batabiliyor. VA panelde de siyahlar grinin koyu bir tonu, ama IPS'e nazaran daha koyu bir tonu.

Merhaba. Ben IPS olan modeli kullanıyorum. Genel olarak memnunum, düz panelin her zaman daha iyi olduğunu düşünüyorum.
1ms vermiyor gibi bir durum yok. Tercih yapman gereken iki temel başlık var.
Birincisi düz panel mi istiyorsun, kavisli mi? İkinicisi, renkleri mi daha iyi görmek istiyorsun, siyahları mı?
IPS renkleri çok çok daha iyi verecektir ancak siyah renk konusunda VA kadar performanslı olmayabilir.
Ben şahsen IPS modeli tercih ettiğim için pişman değilim, gün ışığında ya da herhangi bir aydınlık ortamda siyahlar mükemmel ancak karanlık ortamda siyahlar siyahdan ziyade koyu bir gri olduğu için göze batabiliyor. VA panelde de siyahlar grinin koyu bir tonu, ama IPS'e nazaran daha koyu bir tonu.

Benim gönlüm düz ekrandan yana nedeni ise Valorant CS:GO gibi oyunların Curved de sıkıntı çıkarması ve tabii ki de renkleri daha iyi görmek istiyorum siyah zaten pek göremiyeceğim renk.

Bu arada cevap verdiğin için teşekkürler.

Peki 144 Hz veriyor değil mi yani ağır değil

IPS panelde 1ms vermeme gibi bir durum yok fakat o modellerde ELMB açmadan 1ms alamazsın, ELMB açınca da büyük ihtimallee overshoot yaşayacaksın. Kullanım amacına göre LG 24GN650 daha iyi olur, bütçe yetmezse HP X24ih.

VG24VQ yani VA olanı düşünme bile. Kronik olarak titreme ve ghosting sorunları var. Bana kalırsa ikisi de değil LG 24GN650-B modelini öneririm. Ama ikisinden biri zorunlu derseniz IPS olan derim.

IPS panelde 1ms vermeme gibi bir durum yok fakat o modellerde ELMB açmadan 1ms alamazsın, ELMB açınca da büyük ihtimallee overshoot yaşayacaksın. Kullanım amacına göre LG 24GN650 daha iyi olur, bütçe yetmezse HP X24ih.

Sitede bir sürü konu açılmış ama çoğu 1 ms vermiyor diyor.

Vatan'dan almayı düşünüyorum internetten monitör (Amazon hariç) almaya karşıyım.
Vatan da önerebileceğin var mı?
Ve IPS modelinde ms sorunu var diyor çoğu kişi ASUS VG249Q ms değeri ne?

Son düzenleme:
IPS modelinde ms sorunu var diyor çoğu kişi
IPS modeli kullanıyorum, yok öyle bir şey. Gece Vatan sitesinden sipariş vermiştim, ertesi günün akşamı geldi.
Öte yandan LG 24GN650-B de çok iyi bir monitör. Güvenilir olduğunu düşündüğün mağazalardan birinde varsa, onu da alabilirsin.

Geri
Yukarı