ASUS TUF DASH alınır mı?

Bütçe
11.000TL
Hocam çok çekirdek önemli değil mi oyunlar için?

11-12K arası

4. madde önemsiz ve hatta tercih sebebi bana göre.
Ram konusunda eğer öyleyse sıkıntı gerçekten.
Oyun için alıyorum zaten fakat 3. maddeyi anlamadım. Tasarım olarak Dash serisini beğenmiştim. 11K bütçeye ne önerirsiniz?
Tulpar T7 V20.3 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

eğer malzeme kalitesinden çok performansa önem veriyorsanız alabilirsiniz

Alınmaz. Neden alınmaz?

1) tek slot RAM var. 8 GB RAM'li modeli alacaksanız ileride 16 GB yapmak için mevcut 8 GB RAM'i çıkartıp 16 RAM takmanız gerekecek. Hem çift kanal performansı alamayacağınız gibi hem de ekstra masrafa sokacak.

2) işlemci 4 çekirdekli. Sadece oyun amaçlı oynanacaksa iyi, RTX 3050 Ti'ı her türlü besler. İleride render yapma gibi durumlarınız olursa almayınız.

3) NVIDIA optimus. ASUS'un birçok laptopunda gördüğümüz bu durum RTX 3000 serili laptopların hepsinde var. Kısaca, görüntü dahilî ekran kartı üzerinden verildiği için özellikle e-spor tarzı oyunlarda GPU kullanımı çok düşük olacak. RTX 3050 Ti, GTX 1660 Ti performansında ancak bu optimustan dolayı GTX 1660 Ti laptop birçok yerde daha fazla FPS verecektir. ASUS'un 3000 serili laptoplarında ekran kartların kendisini limitlerinde kullanmadığı görülüyor. Bu da RTX 3000 serinin verimliliğinden faydalanamayacağınız anlamına geliyor.

4) Webcam yok, sadece tek renk yeşil aydınlatma var. (çok da önemli değil ama belki sizin için önemli olabilir diye belirtiyorum)

Bunları hesaba katarak tercihinizi yapın. TUF dash serisini ben beğenmiyorum, TUF Gaming daha iyi.

Tek slot RAM değil anakarta entegre 8 GB ve 1 tane boş slot var, yani yine Dual Channel olabiliyor. Yanlış bilgi veriyorsunuz.

Tek slot RAM değil anakarta entegre 8 GB ve 1 tane boş slot var, yani yine Dual Channel olabiliyor. Yanlış bilgi veriyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada tek slot görünüyor ve RAM çıkartılabiliyor. Tasarım aynı

Tulpar T7 V20.3 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

eğer malzeme kalitesinden çok performansa önem veriyorsanız alabilirsiniz
Hocam benim diğer konularına bakarsanız kaliteye ne kadar önem verdiğimi anlarsınız :) Buna baktım fakat kalite çok önemli bana göre.
NVIDIA Optimus olayı nedir peki? RAM konusunda hanginiz haklı karar verin hocam :D Ona göre tercih edip etmeyeceğim

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada tek slot görünüyor ve RAM çıkartılabiliyor. Tasarım aynı.

Evet zaten tek slot var ben de yazdım tek slot olduğunu, ek olarak anakarta entegre 8 GB RAM ile geliyor. Yani boş slota 8 GB RAM takılınca 8+8 Dual Channel kullanılıyor.

NVIDIA Optimus olayı nedir peki? RAM konusunda hanginiz haklı karar verin hocam :D Ona göre tercih edip etmeyeceğim
Tüm TUF Dash videolarında laptop içinde tek RAM slotu görünüyor. Ve bu çıkartılabiliyor. Tasarım aynı. Ama 3050 Ti için de aynı mı bilmiyorum. 3060, 3070 modellerinde tek slot varsa 3050 Ti'de de aynıdır muhtemelen. Neticede tasarım her şey aynı. Arkadaş neye göre yanlış bilgi veriyorsun diyor anlamadım, kendisinin aynı laptobu varsa eğer o zaman dikkate alabiliriz. Ya da bir kanıt gösterirse sevinirim.

Optimus olayına gelelim. Pil tasarrufu için gerektiği durumlarda haricî ekran kartı gücünü kısabiliyor. Dahilî ekran kartı ile birlikte çalışıyor ancak haricî ekran kartı yani RTX GPU kullanım oranını düşürdüğü için gerekli verimliliği alamıyorsunuz. MUX Switch olmasını tavsiye ederim. Asus TUF Dash almanızı cidden tavsiye etmem. RTX 3000 serili Asus laptop alınmaz haricî monitöre bağlamayacaksanız eğer.

Hocam benim diğer konularına bakarsanız kaliteye ne kadar önem verdiğimi anlarsınız :) buna baktım fakat kalite çok önemli bana göre.

NVIDIA optimus olayı nedir peki? RAM konusunda hanginiz haklı karar verin hocam :D ona göre tercih edip etmeyeceğim.

RAM konusunda ben haklıyım, diğer ASUS konusunda bilgili kişilere sorarak da doğrulayabilirsiniz.
anakartta entegre 8 GB var, videolarda görememek çok normal. Optimus'da da işlemcinin daha önemli olduğu oyunlarda ekran kartı kullanımı normale göre düşük kalıyor. LoL'de falan 1660 Ti ile 120 FPS alıyorum, ekran kartı kullanımı %30-40'larda geziniyor.

Hocam o gömülü RAM nerede duruyor tam olarak? Videoda 8 GB RAM var ve tek slot. Onu çıkartıp 32 ekliyor. Gömülü RAM'i göremedim ben.

Videonun 3:27'nci dakikasında RAM'in 8 GB olduğunu görebilirsiniz, yine videonun 7:03'üncü dakikasında BIOS'ta Total Memory'nin 16 GB olduğunu görebilirsiniz. Anakarta gömülü değiştirilemeyen 8 GB ve boştaki slota 8 GB takılmış halde kullanıyor videodaki arkadaş. İngilizceniz iyiyse 3:30'dan itibaren söylenenleri dinleyin.

Tüm TUF Dash videolarında laptop içinde tek RAM slotu görünüyor. Ve bu çıkartılabiliyor. Tasarım aynı. Ama 3050 Ti için de aynı mı bilmiyorum. 3060, 3070 modellerinde tek slot varsa 3050 Ti'de de aynıdır muhtemelen. Neticede tasarım her şey aynı. Arkadaş neye göre yanlış bilgi veriyorsun diyor anlamadım, kendisinin aynı laptobu varsa eğer o zaman dikkate alabiliriz. Ya da bir kanıt gösterirse sevinirim.

Optimus olayına gelelim. Pil tasarrufu için gerektiği durumlarda haricî ekran kartı gücünü kısabiliyor. Dahilî ekran kartı ile birlikte çalışıyor ancak haricî ekran kartı yani RTX GPU kullanım oranını düşürdüğü için gerekli verimliliği alamıyorsunuz. MUX Switch olmasını tavsiye ederim. Asus TUF Dash almanızı cidden tavsiye etmem. RTX 3000 serili Asus laptop alınmaz haricî monitöre bağlamayacaksanız eğer.
Harici monitöre bağlayamam. MUX Switch olayı ne onu da bilmiyorum kusura bakmayın cahillik :)
RAM konusunda ben haklıyım, diğer ASUS konusunda bilgili kişilere sorarak da doğrulayabilirsiniz.
anakartta entegre 8 GB var, videolarda görememek çok normal. Optimus'da da işlemcinin daha önemli olduğu oyunlarda ekran kartı kullanımı normale göre düşük kalıyor. LoL'de falan 1660 Ti ile 120 FPS alıyorum, ekran kartı kullanımı %30-40'larda geziniyor.
Hocam peki düşük kullanımdaki 3050Ti hangi kartın normal kullanımına denk acaba?

Geri
Yukarı