ASUS TUF Ekran Kartları Isınma Sorunu

HestiaMorre

Femtopat
Herkese iyi forumlar. Yakın zamanda ASUS TUF GTX 1650 Super siparişi verdiğim için biraz araştırma yaptım. Anladıklarımın ve düşüncelerimin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama eğer doğru anladıysam olay şöyle:
TUF serisi NVIDIA kartlardan GTX 1650, GTX 1660 ve GTX 1660 Ti'da; AMD kartlardan RX 5600XT ve RX 5700 XT'de çok ciddi seviyede ısınma sorunu var. ASUS bunun farkına varıp TUF GTX 1650 Super ve TUF GTX 1660 Super modellerini piyasaya çıkartırken RX 5600XT ve RX 5700 XT modellerinin de soğutmasını yenileyip bu 2 AMD karta "Evo" ibaresini koyarak piyasaya sürdü. Yani bu son bahsettiğim 4 kartta ısınma problemi giderilmiş. NVIDIA'nın Super kartları ilk çıkış olarak soğutması geliştirilerek, AMD'nin 2 kartı ise yenilenip soğutması değiştirilerek piyasaya sürülmüş. Kaynakçamda belirttiğim yerlerde 1650 Super yük altında 67-75 dereceleri arasında geziyor. İyi bir kasa soğutmasıyla 70 derecenin üzerine çıkacağını sanmıyorum. Sistemi kurunca testlerini yapıp konu açarım.
Özetleyecek olursak:
Isınma sorunu olan ekran kartları
- ASUS TUF GTX 1650
- ASUS TUF GTX 1660
- ASUS TUF GTX 1660 Ti
- ASUS TUF RX 5600XT
- ASUS TUF RX 5700 XT
Isınma sorunu olmayan ekran kartları
- ASUS TUF GTX 1650 Super
- ASUS TUF GTX 1660 Super
- ASUS TUF RX 5600XT "Evo"
- ASUS TUF RX 5700 XT "Evo"
Kaynaklar

TUF serisi ısınma sorunu diye arattığınızda karşınıza çıkan çoğu konu

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Öyle ya da böyle. ROG serisi, Gaming X serisi varken TUF ibaresi bulunan hiçbir ürünü almam. Kişisel tercihim.
Öncelikle umarım konuyu tam incelemeden yorum yapmamışsınızdır. Satın alıp almamak size kalıyor. Fakat TUF serisi 1650 Super ve 1660 Superde ısınma sorunu olup olmadığını soran kişilere "Almayın TUF serisi kartlar yanıyor" yazmak size kalmıyor mesela. Bu şekilde konu açan kişilere herkes adı çıktığı için "TUF serisi kartlar ısınıyor" cevabını veriyor. Bir önceki konumda da aynı şeyi yaşadım. Oysaki bu kartların ısınma sorunu olan kartlarla isim benzerliği dışında hiçbir ortak noktaları yok. Tamamen yeni bir soğutmayla üretilmişler. Bu soruları soran kişilere kartın yandığını söylemek yanlış bilgilendirme olur. Zaten birisi TUF serisine yöneliyorsa bütçesi azdır. Tabi ki TUF 1650, 1660 ve 1660Ti kartların yandıklarını herkese söylemeye devam edeceğiz. Fakat bütçesi olmayıp da TUF 1650S,1660S almak isteyenleri de yanlış yönlendirmeyelim lütfen.

Öncelikle umarım konuyu tam incelemeden yorum yapmamışsınızdır. Satın alıp almamak size kalıyor. Fakat TUF serisi 1650 Super ve 1660 Superde ısınma sorunu olup olmadığını soran kişilere "Almayın TUF serisi kartlar yanıyor" yazmak size kalmıyor mesela. Bu şekilde konu açan kişilere herkes adı çıktığı için "TUF serisi kartlar ısınıyor" cevabını veriyor. Bir önceki konumda da aynı şeyi yaşadım. Oysaki bu kartların ısınma sorunu olan kartlarla isim benzerliği dışında hiçbir ortak noktaları yok. Tamamen yeni bir soğutmayla üretilmişler. Bu soruları soran kişilere kartın yandığını söylemek yanlış bilgilendirme olur. Zaten birisi TUF serisine yöneliyorsa bütçesi azdır. Tabi ki TUF 1650, 1660 ve 1660Ti kartların yandıklarını herkese söylemeye devam edeceğiz. Fakat bütçesi olmayıp da TUF 1650S,1660S almak isteyenleri de yanlış yönlendirmeyelim lütfen.
Evet bütçe meselesi. Ben almayın demedim değil mi? Kişisel tercihim dedim değil mi? Yanlış yönlendirmeye dair herhangi bir şey söylemedim. TUF ısınıyor almayın demedim. Ben tercih ettiğim ve edeceğim modelleri belirttim. Dedikleriniz doğru olabilir fakat ben de kendi fikrimi söyledim. Herkesin düşüncesi farklı olabilir. Fikirlere saygı duyulmalı.

Evet bütçe meselesi. Ben almayın demedim değil mi? Kişisel tercihim dedim değil mi? Yanlış yönlendirmeye dair herhangi bir şey söylemedim. TUF ısınıyor almayın demedim. Ben tercih ettiğim ve edeceğim modelleri belirttim. Dedikleriniz doğru olabilir fakat ben de kendi fikrimi söyledim. Herkesin düşüncesi farklı olabilir. Fikirlere saygı duyulmalı.
Hocam yanlış anlamışsınız ben sizin için söylemedim. Genel konuştum. Demek istediğim alıp almamak herkesin kendisine kalmış fakat yanlış bilgilendirme yapılmamalı.

Bende bunu aldım bunda ısınma sorunu var mı?

Kendi RX580 8 GB kartımı ASUS TUF GTX 1650 Super ile takas edicektim. Arkadaşın yanına gidip ASUS TUF GTX 1650 Super'i test ettim Furmark testinde dakika 8'de 86 dereceyi gördü test kapandı. Bende ki Sapphire Nitro+ kart 66 dereceyi geçmedi, ASUS bence hala bu modellerde gereken güveni sağlayamadı.

FurMarkta 1080p çözünürlükte 8x MSAA ile en fazla 73 dereci görüyor benimkisi. Şunu da belirtmeliyim ki İzmir'de yaşıyorum, odada klima yok ve şu an içerisi 32.5 derece. Biraz güzel gözüksün diye her tarafı cam olan kasalar alınıyor. Ondan sonra neden ekran kartım ısınıyor. Dark Guaridan ile kullanıyorum.

FurMarkta 1080p çözünürlükte 8x MSAA ile en fazla 73 dereci görüyor benimkisi. Şunu da belirtmeliyim ki İzmir'de yaşıyorum, odada klima yok ve şu an içerisi 32.5 derece. Biraz güzel gözüksün diye her tarafı cam olan kasalar alınıyor. Ondan sonra neden ekran kartım ısınıyor. Dark Guaridan ile kullanıyorum.
Arkadaşım 2 kartta aynı sistemde test edildi, ondan diyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı