Çözüldü ASUS TUF F15 CPU boşta 50-55 derecede çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Muhlis E:

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. ASUS TUF FX506HCB-HN144 modelini kullanıyorum. Bilgisayarı alalı 3 gün oldu. Armoury Crate yazılımda bilgisayar boştayken CPU sıcaklık değeri 50-55 derecelerde geziyor ve fanlar 0 RPM olarak gözüküyor. Mod olarak Windows modu kullanıyorum. Windows'ta da seçili olan dengeli mod. Fanın dönmemesi ve işlemcinin bu sıcaklıkları normal midir acaba? Ayrıca 8 GB RAM daha eklesem oyunlardaki FPS artışının yanı sıra sıcaklık değerlerinde düşme gibi bir artısı olur mu acaba?
İşlemci: i511400H.
Ekran kartı: RTX3050 4 GB.
RAM: 8 GB 3200MHz.

1.PNG

Çözüm
Sorunun kaynağını ve çözümünü buldum. Şöyle ki işlemci, laptop şarjdayken 3-3.5GHz frekans aralığında çalışıyordu, güç yönetimi ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %60 olarak ayarlayınca işlemci, laptop şarjda bile olsa 1.5GHz değerlerinde çalışıyor ve sıcaklık değerleri 35-40derece arasında kalıyor. Ben bu ayarları Armoury Crate yazılımındaki sessiz(silent) mod için ayarladım. Yük altında gireceği sırada modu performans modu olarak ayarlıyorum ve işlemci tam güçte çalışabiliyor. Bu şekilde çözdüm sorunu, belki başkalarının işine yarayabilir. Sorunumda yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Konu kapanabilir.
Dostum güç yönetimi ayarları tam olarak neresi ? Ben orayı bulamadım. Bende denemek istiyorum. Bu kısımdaysa eğer bende maalesef işlemciyle ilgili bir seçenek yok.

Dosya Ekleri

• Pil.PNG
    Pil.PNG
    13,3 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Dostum güç yönetimi ayarları tam olarak neresi ? Ben orayı bulamadım. Bende denemek istiyorum. Bu kısımdaysa eğer bende maalesef işlemciyle ilgili bir seçenek yok.

Teşekkür ederim kral inceleyeceğim.
Hocam bu linkten yapamadım. Windows 10 için farklıdır belki dedim gene olmadı. En son videolu göreyim bari cahilim herhalde dedim gene olmuyor. Yönetici olarak çalıştırıyorum CMD'yi oraya giriyorum yazmam gereken kodu ama değişen bir şey olmuyor maalesef. Var mıdır bildiğiniz bu konu hakkında. Yoksa konu açacağım zaten..
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim kral inceleyeceğim.

Hocam bu linkten yapamadım. Windows 10 için farklıdır belki dedim gene olmadı. En son videolu göreyim bari cahilim herhalde dedim gene olmuyor. Yönetici olarak çalıştırıyorum CMD'yi oraya giriyorum yazmam gereken kodu ama değişen bir şey olmuyor maalesef. Var mıdır bildiğiniz bu konu hakkında. Yoksa konu açacağım zaten..
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
CMD'ye bir şey yazmayacaksın hocam. Add_Minimum_processor_state.reg ve Add_Maximum_processor_state.reg
dosyalarını indirip yönetici çalıştırdıktan sonra olması lazım.

CMD'ye bir şey yazmayacaksın hocam. Add_Minimum_processor_state.reg ve Add_Maximum_processor_state.reg
dosyalarını indirip yönetici çalıştırdıktan sonra olması lazım.
İndirme işlemine güvenemedim. Site güvenilir mi acaba ? İlla ki attığınıza göre bilginiz vardır ve güveniyorsunuzdur ama o yüzden pek indirme kısmına girmeden halletmek istedim.

Şöyle ki işlemci, laptop şarjdayken 3-3.5GHz frekans aralığında çalışıyordu, güç yönetimi ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %60 olarak ayarlayınca işlemci, laptop şarjda bile olsa 1.5GHz değerlerinde çalışıyor ve sıcaklık değerleri 35-40derece arasında kalıyor. Ben bu ayarları Armoury Crate yazılımındaki sessiz(silent) mod için ayarladım.
Bunu nereden yaptın dostum?

Daha önce burada paylaşıldı bizzat bende kullandım.
Tamamdır o zaman dostum baktım zaten güven skoru 97 miydi neydi. Bi deneyeyim o zaman 🤙 Teşekkür ederim :) Peki yönetici olarak çalıştırı hangi kısımda yapıyoruz ? İndirdikten sonra inene sağ tıklayıp, yönetici olarak mı çalıştır diyoruz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı