ASUS TUF FA506IU fan problemi

evsiztospaa

Femtopat
anlık.png

Arkadaşlar merhabalar daha önce laptop almak için konu açmıştım. 12 Eylül'de Ideapad Gaming 3 almaya gidip TUF'ı görüp aldım Teknosa'dan. İlk 2 gün fan problemim olmamasına rağmen 2. günden sonra fanım 2100-2400 RPM arasında hafif pürüzlü çalışmaya başladı. Daha sonra da alakasız bir biçimde internette surf yaparken bile 3600 RPM'leri görmeye başladı(devamlı sessiz modda). Aşağıdaki iki adımı uyguladıktan sonra kısa süreli de olsa çözümler buldum.
1. çözüm: Armoury Crate uygulamasını uninstall ettikten sonra install ettim bunu yaptıktan sonra sessiz modda 20dk da 1 sefer olacak şekilde fanım 2800RPM'e çıkıp durana kadar 30 40 saniye çalışıyordu. Daha sonra ne olduysa tekrar 2 gün sonra fanlarım devamlı 2200RPM'de çalışmaya devam etti.
2.çözüm: Armoury Crate uygulamasını arka plan uygulamalarından çıkartıp otomatik oyun ara özelliğini devre dışı bıraktım. 5 6 saat boyunca bu çözüm sonrasında da tekrar fanlarım 2200 RPM'de takılı olacak şekilde çalışmaya başladı.
Cihazımın boştayken 40 dereceyi geçtiğini hiç görmedim.(Konuyu açarkenki sıcaklıklar CPU-31 GPU-37) normal kullanımdaki fanlarımı nasıl susturabilirim? Genelde bilgisayarımı çok sessiz yerlerde kullanıyorum ve film izlerken veya surf yaparken bu fan sesini sürekli duymak birazcık canımı sıktı.
CPU: Ryzen R7 4800H GPU: 1660 Ti.
Özet: Bilgisayarım normal kullanımda sürekli fanları çalışıyor ve çalıştığı aralıkta ses biraz pürüzlü çıkmaya başladı çözümüm ne olabilir? Pürüzlü sesten dolayı bilgisayarımı garantiye vermeli miyim? (5 Ekim'de okulum başlayacak.)
Bu arada bilgisayarımın BIOS'u hariç her şeyi güncel.

Son düzenleme:
Merhaba benim de FX506'lu modelim var ve aynı problem bende de var alalı 3 gün oldu fakat fan sesi sürekli var normal internette gezinsem bile. Sen ne yaptın buldun mu bir çözüm?

Garantiye gönderme. Hiçbir iş yapmıyorlar. Aynı cihazı 2 kez üst üste gönderdim aşırı ısınıyor diye. Sorun bulunamadı diyerek geri gönderdiler.

Geri
Yukarı