ASUS TUF FX 505DT'ye sıvı metal macun kullanılır mı?

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar, cihazıma sıvı metal macun uygulamak istiyorum. Çünkü bu macunun ısı sonuçları gerçekten mükemmel ama korkum sıvı metalin laptopun soğutucu bloğuna hasar vermesi.
Bunu almayı düşünüyorum ama aşağıdaki adamın videosu gerçekten aklımı karıştırdı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adamın 13:15'de bahsettiğine göre 3-4 ayda bu hale gelmiş macun. Ama okuduğum yorumların çoğunluğu yıllar boyu kullanıp sıkıntı yaşamayan kişiler tarafından yazılmıştı.
Bir yerde de 'bakır ise sıkıntı olmaz' şeklinde bir bilgi gördüm. Benim bloğum bakır renginde ama gerçekten bakır olup olmadığına da emin değilim. Hakeza bu adamın bloğu da bakır rengi ve böyle bir etkileşim olmuş.
İşin özü bu mükemmel sonuçları vadeden sıvı metal macun ile durduk yere elimdekinden de olmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Blok bakır olursa sıkıntı çıkıyor.
Ve o attığınız linkteki sıvı metal macun sahte olabilir diğer satıcılara göre fazla ucuza satıyor.
AliExperessden 150'ye almıştım ben.
Ve bu işlemi yaparken aşırı dikkatli olman gerek.

Laptop, sıvı metal için uygun değildir. İşlemci erir. Beni böyle bilgilendirmişlerdi.
Sizi yanlış bilgilendirmişler. Benim şuanda kullandığım laptop fabrika çıkışı sıvı metal ile geliyor ve şuanda gördüğünüz üzere işlemcim gayet normal. Fakat sürme konusu riskli, eğer sürerken anakarta gelirse anakart kısa devre yapabilir. Benim önerim kaliteli bir normal termal macun.

Sizi yanlış bilgilendirmişler. Benim şuanda kullandığım laptop fabrika çıkışı sıvı metal ile geliyor ve şuanda gördüğünüz üzere işlemcim gayet normal. Fakat sürme konusu riskli, eğer sürerken anakarta gelirse anakart kısa devre yapabilir. Benim önerim kaliteli bir normal termal macun.

O laptoplar özel braketler ile güçlendiriliyormuş. Yani normal laptoplara sürülmüyor. Konuyu bulursam atarım.

Laptop, sıvı metal için uygun değildir. İşlemci erir. Beni böyle bilgilendirmişlerdi.

Yanlış bilgi. 2 yıldır kullanıyorum 15 derece net soğuma elde ettim herhangi bir sorun yok.
Gerek yok. Kaliteli bir termal macun işini görür.

Maalesef görmüyor hocam. Cooler Master, Zalman, artcic MX4 hepsini denedim ama sıvı metal bir harika. 15 derece net soğuttu stres altındayken.
Sıvı metal macun yapabilirsiniz ancak dikkatli olmalı ve izolasyonu tam yapmanız gerekmektedir.

Siz izolasyonu nasıl yaptınız? Kapton bant veya termal pad ile mi?

Geri
Yukarı