ASUS TUF FX505DU "termal throttle" yazılımsal çözüm

kronos022

Hectopat
Herkese selamlar.
ASUS TUF FX505DU (R7 3750H+ 1660 Ti + Single 16 GB RAM + 512 GB+1TB) model laptopumu ocak 2020'den beri kullanıyorum. Ve ilk 5 aydan sonra bu sorun ısı sonrası performans düşüşü olarak bilinen "termal throttle" sürekli tekrar etti. Bende uzunca araştırmalardan sonra güvenli garantiyi etkilemeyecek yazılımsal bir yol keşfettim.

"Ryzen Controller" adlı programı indirdim. Biraz araştırma yaptım program hakkında.

Deneme yanılma ile tek bir ayar ile bu sorunu yazılımsal olarak çözdüğümü gördüm.(donanımsal olarak bence ya bir arıza var ya da termal macun iyisinden kullanmak gerekiyor. Garantiden dolayı dokunmuyorum. Ama gözüme kestirir ve iade edemezsem mecburen deneyeceğim.)

Arkadaşlar. Şimdi programı Ryzen Controller linkten indirin.

Ardından programı kurduktan sonra ilk gelen ekranda çeşitli ayarlar var. Lakin biz programa bir patch daha yapacağız. Programı kapatın öncelikle.

Kısayolundan ana dizine gelin ve Releases · FlyGoat/RyzenAdj buradaki linkten "ryzenadj-win64-release.zip" adlı dosyayı indirin.

İçindekileri(Build ve prebuild klasörlerini) kısayol ile gittiğiniz program dizinine yapıştırın.(olduğu gibi yani seç sürükle bırak)
(örnek dizin adresi: C:\Program Files\Ryzen Controller)

Ryzen Controller programı tekrar açınca karşınıza gelen ekrandan (sadece ısı limitini) "temperature limit" ayarını 84 yapıp kayıt edin.

! uyarı: bu ayarları Armoury Crate uygulamasından profili Turbo mode yaparak kullanın.(fn+F5 kombinasyonu ile modlar arası geçiş yapabilirsiniz)!!

not 1: programı sistem açılışında otomatik başlatmazsanız bu ayarlar eski haline gelecektir. Manuel olarak tekrar Ryzen Controller çalıştırmak gerekir.

Daha sonra Ryzen Controller sekmelerinden settıngs sekmesi altında:
√ launch Ryzen Controller on Computer start.
√ Launch Ryzen Controller minimized.
√ Minimize Ryzen Controller to tray instead of taskbar.

Seçeneklerini kendinize göre işaretleyin. Ama bizim için ayarın sürekli aktif kalmasını sağlayan ayar başlangıçta çalışmasını sağlayan ayardır.
Not 2: "Ben sadece oyunlarda kullanacağım başlangıçta çalışmasın" derseniz " √ launch Ryzen Controller on Computer start" ayarını tikini boş bırakın.

Daha sonra CPU sekmesine dönere Apply'a basıp programı alta alın.

Sorununuz nispeten çözüme ulaşacaktır.

Daha farklı profiller ayarlar denedim ama hepsinde ısı arttığında 400MHz CPU hızı anlık olarak rastladım. Bu ayarda ise 3600 MHz üstüne çıkmadığı için genel anlamda sorun çözülmüş oldu.

Bir başka bilgi olarak cihaz serviste fanları(fandan ses tıkırtı ve devir sorunu vardı) değişti ve termal macunu yenilendi 2 ay önce. Ama programı keşfedene kadar aynı sorunlar devam etti.

(Beklenmedik etkilerden sorumlu değilim. Sorumluluk kullanıcıya aittir.)
Yardım lazım ise özel mesaj bırakabilirsiniz.
Yardımcı olmamı isterseniz özel mesaj bırakın.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 4600H içeren gaming laptop kullanıyorum. Turbo boost kapatarak ısı sorununu ilk günden çözmüştüm. Evet, programlar ile bunu yapmak mümkün ancak bence çok gerekli değil. Yaklaşık 10 oyunda test ettim. ( RDR 2, Metro Exodus vb. ekran kartı katili oyunlar) Turbo boost açıkken ya da kapalıyken 1 FPS bile değişmedi aynı sahnelerde. Zaten %99 GPU kullanımının olduğu bir yerde darboğaz söz konusu da değil. Yazınız için teşekkür ederim, aydınlatıcı bir video bırakayım. Ryzen laptoplarda turbo boost' un nasıl kapatıldığını net şekilde belirtiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R5 4600H içeren gaming laptop kullanıyorum. Turbo boost kapatarak ısı sorununu ilk günden çözmüştüm. Evet, programlar ile bunu yapmak mümkün ancak bence çok gerekli değil. Yaklaşık 10 oyunda test ettim. ( RDR 2, Metro Exodus vb. ekran kartı katili oyunlar) Turbo boost açıkken ya da kapalıyken 1 FPS bile değişmedi aynı sahnelerde. Zaten %99 GPU kullanımının olduğu bir yerde darboğaz söz konusu da değil. Yazınız için teşekkür ederim, aydınlatıcı bir video bırakayım. Ryzen laptoplarda turbo boost' un nasıl kapatıldığını net şekilde belirtiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam Merhabalar. Ben o yöntemi de denedim. Lakin r7 3750h ve 3550h Base clock 2.3ghz olunca. Fps düşüyor. Ryzen 4000 serisi işlemciler sanki çağ atlamış gibi. Mimaride farklı zaten. Hal böyle olunca bu yöntemdeki amaç; en iyi verimi alarak işlemleri vs yapmak zaten. Base clock olayını boş zamanımda deneyeceğim. Geri dönüş yaparım. E devletten sonuç kararını bekliyorum. Ona göre iade veya değişim durumu olduğu için bende doğal olarak

Merhabalar, bu build ve prebuilt dosyalarını Ryzen Controller'a atmanın faydası ne oluyor? Ben sadece ısı limitlemek için kullanıyordum da başka dosya falan atmamıştım. 84'e limitliydi bu dosyaları attım ama sonuçta yine 84'e limitli.

Merhabalar, bu build ve prebuilt dosyalarını Ryzen Controller'a atmanın faydası ne oluyor? Ben sadece ısı limitlemek için kullanıyordum da başka dosya falan atmamıştım. 84'e limitliydi bu dosyaları attım ama sonuçta yine 84'e limitli.
Hocam ryzendj yaması o. Onunla beraber çalışıyor program.

Settings e dikkat ederseniz dosya yolu istiyor. Güç ayarları daha optimize ediyor bu dosyaları kurduğunuzda.

Anladım teşekkürler. Bu settingsdeki yol default olmalı değil mi? Bu iki klasörü Ryzen Controller'in dosya konumuna koymam yetiyor sanırım. Başka yol seçmeyi denediğimde Build dosyasında seçilebilen bir şey vardı ama onu seçincede ryzenadj uygulanmamaya başladı bende defaultu bulamayıp uygulamayı başlatan exeyi seçtim şimdi tekrar uygulanabiliyor doğru mu yaptım? Default demiyor çünkü artık. Ayrıca fan seslerinden bahsetmişsiniz bu sorun bende de var uzun vadede zarar verir mi, soğutmayı ya da oyunda performansı etkiler mi acaba yoksa sadece gürültü mü bir fikriniz var mı?

Bu Ryzenadj'ın path ne olması gerekiyor? Resources>App>Build>bin deki Exe'yi seçtim Ryzen Controller exe yerine de bir fark ediyor mu?

Son düzenleme:
Anladım teşekkürler. Bu settingsdeki yol default olmalı değil mi? Bu iki klasörü Ryzen Controller'in dosya konumuna koymam yetiyor sanırım. Başka yol seçmeyi denediğimde Build dosyasında seçilebilen bir şey vardı ama onu seçincede ryzenadj uygulanmamaya başladı bende defaultu bulamayıp uygulamayı başlatan exeyi seçtim şimdi tekrar uygulanabiliyor doğru mu yaptım? Default demiyor çünkü artık. Ayrıca fan seslerinden bahsetmişsiniz bu sorun bende de var uzun vadede zarar verir mi, soğutmayı ya da oyunda performansı etkiler mi acaba yoksa sadece gürültü mü bir fikriniz var mı?

Hocam tek tek cevap vereyim.

Settings vs bir şeye dokunmadan dediklerimi yaparsanız yeterli.(Kurduğunuz dosya konumu başkaysa Ryzen Controller programını klasör dosya yoluna atacaksınız.)
Forumda yazdıklarımı yapmanız yeterli yani.

Fan sesi olayı da şöyle. Servise ilk göndermeden önce defalarca belirttim adamlara. Düşük devirde fandan tıkırtı geliyor. Yüksek devirde -tıkırtı veren sebep neyse artık- daha fazla gürültüye neden oluyordu bir de fan sağdaki fan arkaya üflemek yerine havayı sağa üflüyordu.(Orijinal hali yandan alıp alttan alıp arkaya üflemesi. Ve ayrıca alt ızgaralar kapalı( TUF A15'de daha da fan delikleri tıkanmış.)

Kısacası fandan silent modda veya işlem yapmazken tıkırtı geliyor ve laptop saçma sapan ısınıyorsa sizde ısrarla servise sorunu net şekilde belirterek gönderin. Ama unutmayın ki ASUS servisi benim gözümde çok berbat bir servis.

Böyle kronik bir arızayı üst modelde değişmiyor. Üstüne üstlük hava alacak delikleri de kapatıyorlar. Ben anlam veremiyorum.

Hocam tek tek cevap vereyim.

Settings vs bir şeye dokunmadan dediklerimi yaparsanız yeterli.(Kurduğunuz dosya konumu başkaysa Ryzen Controller programını klasör dosya yoluna atacaksınız.)
Forumda yazdıklarımı yapmanız yeterli yani.

Fan sesi olayı da şöyle. Servise ilk göndermeden önce defalarca belirttim adamlara. Düşük devirde fandan tıkırtı geliyor. Yüksek devirde -tıkırtı veren sebep neyse artık- daha fazla gürültüye neden oluyordu bir de fan sağdaki fan arkaya üflemek yerine havayı sağa üflüyordu.(Orijinal hali yandan alıp alttan alıp arkaya üflemesi. Ve ayrıca alt ızgaralar kapalı( TUF A15'de daha da fan delikleri tıkanmış.)

Kısacası fandan silent modda veya işlem yapmazken tıkırtı geliyor ve laptop saçma sapan ısınıyorsa sizde ısrarla servise sorunu net şekilde belirterek gönderin. Ama unutmayın ki ASUS servisi benim gözümde çok berbat bir servis.

Böyle kronik bir arızayı üst modelde değişmiyor. Üstüne üstlük hava alacak delikleri de kapatıyorlar. Ben anlam veremiyorum.

Açıklamaya göre yaptım tek sıkıntı Ryzenadj Path'ini düzeltememem oldu ne diye bakarken path değişti silip kurmakta fayda etmedi. Önceden default yazıyordu şimdi YouTube'da birinden bakıp resources/app/build/bin ryzenadj.exe bulup seçtim sıcaklık sabitleyemiyordum o exe yi seçince düzeldi bilmiyorum pek ilk defa kullandığım için. Fan konusunda haklısınız bu seri sorunlu diyorlar zaten ısı çıkışı konusunda. Şu an sıcaklık iyi gibi teşekkürler konu için.

Geri
Yukarı