ASUS TUF FX506LI laptopun ısınması

mrjessan

Femtopat
Merhabalar ASUS TUF FX506LI-HN085 laptopumda ASUS'un Armoury Crate uygulamasında bize sunduğu sessiz, performans ve Turbo modlarını ayrı ayrı deneyerek kaç derece fark yarattıklarını denemek istedim fakat sonuçlar epey bir ilginç çıktı. Her bir modda 15 dk oyun oynadıktan sonra laptopu kapatıp 15 dk soğumasını bekledim ki sağlıklı sonuç alabileyim.

MSI Afterburner ile oynarken sık sık işlemci sıcaklığına baktım ve sonuçlar: Sessiz modda işlemci ortalama 88-92 derece olurken, bu değer performans modunda ortalama 90-95 derecelere çıktı ve Turbo modda ise ortalama 95-99 derecelere çıktı. Fan daha hızlı döndükçe işlemcinin daha çok ısınması açıkça beni şaşırttı. Fakat laptopun dış çerçevesi normal olarak Turbo modda en soğuk sessiz modda en sıcaktı(elimi koyunca fark kolaylıkla hissedilebiliyordu).

Ve ek olarak HWMonitor SS'lerini de görebilirsiniz. Son olarak bu sıcaklık değerleri normal midir? Laptopu alalı daha 2 hafta geçti sadece.

Dosya Ekleri

• performans.PNG
    performans.PNG
    62,5 KB · Görüntüleme: 43
  • sessiz.PNG
    sessiz.PNG
    61,1 KB · Görüntüleme: 55
  • turbo.PNG
    turbo.PNG
    56,3 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar ASUS TUF FX506LI-HN085 laptopumda ASUS'un Armoury Crate uygulamasında bize sunduğu sessiz, performans ve Turbo modlarını ayrı ayrı deneyerek kaç derece fark yarattıklarını denemek istedim fakat sonuçlar epey bir ilginç çıktı. Her bir modda 15 dk oyun oynadıktan sonra laptopu kapatıp 15 dk soğumasını bekledim ki sağlıklı sonuç alabileyim.

MSI Afterburner ile oynarken sık sık işlemci sıcaklığına baktım ve sonuçlar: Sessiz modda işlemci ortalama 88-92 derece olurken, bu değer performans modunda ortalama 90-95 derecelere çıktı ve Turbo modda ise ortalama 95-99 derecelere çıktı. Fan daha hızlı döndükçe işlemcinin daha çok ısınması açıkça beni şaşırttı. Fakat laptopun dış çerçevesi normal olarak Turbo modda en soğuk sessiz modda en sıcaktı(elimi koyunca fark kolaylıkla hissedilebiliyordu).

Ve ek olarak HWMonitor SS'lerini de görebilirsiniz. Son olarak bu sıcaklık değerleri normal midir? Laptopu alalı daha 2 hafta geçti sadece.

Edebiliyorsanız iade edin. Ben bu kasa TUF'lar ısınıyor desem de forumda çoğu kişi inanmadı. Aha da kanıt.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Turbo'ya aldığınızda fan hızlanır lakin yanında işlemci ve ekran kartı da son güç çalışır sıcaklık bu yüzden artıyor. Çok yüksek seviyelerde sıcaklık iade edin edebiliyorsanız. 2020 Tuf Gaming F15 serisinde ısınma sorunu var. Alabiliyorsanız 2021 Model Tuf Gaming F15 alın sıcaklık sorunu çözüldü bu yeni seride.

Öncelikle oradaki modlar sadece fan hızını değil işlemci gücünü de ayarlar. Turbo modda işlemci agresif çalışır, fanlar da hızlı döner fakat yüksek sıcaklıklar görürsünüz. Çok kafaya takılacak bir şey değil sıcaklık konusu fakat serin çalışsın istiyorsanız işlemci turbosunu kapatacaksınız. Nasıl yapılacağına dair videoyu da bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Edebiliyorsanız iade edin. Ben bu kasa TUF'lar ısınıyor desem de forumda çoğu kişi inanmadı. Aha da kanıt.

11. nesilerde soğutma mükkemel.

Testiniz yanlış olmuş 15dk laptopu kapatmak yerine açık bırakıp soğumasını bekleseydin farkı görürdün.

Yeni konular

Geri
Yukarı