ASUS TUF Gaming A15 düşük FPS sorunu

Stauffenberg

Centipat
Üstadlar selamlar;
Bugüne kadar Technopat çoğu sorunumu çözdü ilk defa bir çözüm bulamadım üye olup kendim sorayım dedim.

ASUS TUF Gaming A15 1660 Ti 4800H 60Hz 8 GB RAM versiyonu laptop aldım.
Orijinal Windows 10 Enterprise kullanıyorum. Driverlari Windows Update otomatik kurdu ayriyeten GeForce Experience'dan GPU driverini kurdum.
Call of Duty Warzone oyununda birebir aynı laptoplar Ultra ayarlarda 100 FPS ortalama ile oynarken ben en düşük ayarlarda da en yüksek ayarlarda da 55-60 FPS arası alıyorum.
V-Sync kontrol ettim kapali. Experience'daki whisper mod kapali. Oyun modu ve DVR kapali. Yuksek performans modunda. Denetim masasından oyuna 1660 Ti GPU'yu atadim.
Aynı laptopun Benchmark testlerine baktığımda GPU kullanımı 95-99 arası ve Ultra ayarlarda 100 FPS civarı alıyorlar.
Ben Afterburner ile test ettiğimde işlemci sıcaklığı maksimum 93 derece GPU sıcaklığı 88 dereceyi gördü ama izlediğim Benchmark'larda 100 dereceyi bile görmesine ragmen FPS değerleri düşük değil. Afterburner'da GPU kullanımı 55-60 arası kalıyor işlemci kullanımı da 85 civari ve bahsettiğim gibi her türlü ayarı denememe rağmen 55 FPS civarında alıyorum. Kendi fikrime göre sorun düşük GPU kullanımı ama bunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum.
Her yere baktım çözüm bulamadım konuyu sizlere havale ediyorum. Konuyu yanlış yere actiysam herhangi bir hata yaptıysam kusuruma bakmayın ilk defa konu açıyorum.
Teşekkür ederim.

Üstadlar selamlar;
Bugüne kadar Technopat çoğu sorunumu çözdü ilk defa bir çözüm bulamadım üye olup kendim sorayım dedim.

ASUS TUF Gaming A15 1660 Ti 4800H 60Hz 8 GB RAM versiyonu laptop aldım.
Orijinal Windows 10 Enterprise kullanıyorum. Driverlari Windows Update otomatik kurdu ayriyeten GeForce Experience'dan GPU driverini kurdum.
Call of Duty Warzone oyununda birebir aynı laptoplar Ultra ayarlarda 100 FPS ortalama ile oynarken ben en düşük ayarlarda da en yüksek ayarlarda da 55-60 FPS arası alıyorum.
V-Sync kontrol ettim kapali. Experience'daki whisper mod kapali. Oyun modu ve DVR kapali. Yuksek performans modunda. Denetim masasından oyuna 1660 Ti GPU'yu atadim.
Aynı laptopun Benchmark testlerine baktığımda GPU kullanımı 95-99 arası ve Ultra ayarlarda 100 FPS civarı alıyorlar.
Ben Afterburner ile test ettiğimde işlemci sıcaklığı maksimum 93 derece GPU sıcaklığı 88 dereceyi gördü ama izlediğim Benchmark'larda 100 dereceyi bile görmesine ragmen FPS değerleri düşük değil. Afterburner'da GPU kullanımı 55-60 arası kalıyor işlemci kullanımı da 85 civari ve bahsettiğim gibi her türlü ayarı denememe rağmen 55 FPS civarında alıyorum. Kendi fikrime göre sorun düşük GPU kullanımı ama bunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum.
Her yere baktım çözüm bulamadım konuyu sizlere havale ediyorum. Konuyu yanlış yere actiysam herhangi bir hata yaptıysam kusuruma bakmayın ilk defa konu açıyorum.
Teşekkür ederim.

Merhabalar bende aynı sorunu yaşıyorum ve bunun bence teknik bir arıza olduğunu düşünmeye başladım bende ASUS TUF A15 Ryzen 4600H GTX1650 Ti ekran kartı var GTA 5 testlerde 100 FPS alması gerekirken saçma bir şekilde 40-60 FPS arasi gidiyor vazem 30-20 FPS'lere bile düşüyor aklıma gelen her şeyi denedim sizin gibi ve dediğiniz gibi de hiçbir değişim olmadı aklıma gelen tek bir çözüm yolu kaldi(ona da böyle denebilirse artık) garantiye vermek olacak belki bu işi çözerler diye düşünüyorum.
Hocam iyi günler bende de aynı sorun var. Acaba çözebildiniz mi ?
Sizin özellikler nedir?

Bende aynı konfigürasyonu kullanıyorum. İzlediğin testlerde RAM miktarı 16 olduğu için Ryzen işlemcili laptoplarda da RAM aşırı önemli olduğu için RAM eksikliğinden dolayı düşük FPS alıyorsunuz. RAM 16 yaptığınızda bazı oyunlarda 1.5 kat bazılarında ise 2 kat FPS artışı oluyor. Kendim 16 yaptığımda bizzat gördüm FPS artışını. Ne yazık ki RAM birkaç gün sonra sıkıntı çıkardı RAM'i çıkardığımda FPS'ler yarı yarıya azaldı. Dediğim gibi sıkıntı RAM'de. Videosu da burda.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende aynı konfigürasyonu kullanıyorum. İzlediğin testlerde RAM miktarı 16 olduğu için Ryzen işlemcili laptoplarda da RAM aşırı önemli olduğu için RAM eksikliğinden dolayı düşük FPS alıyorsunuz. RAM 16 yaptığınızda bazı oyunlarda 1.5 kat bazılarında ise 2 kat FPS artışı oluyor. Kendim 16 yaptığımda bizzat gördüm FPS artışını. Ne yazık ki RAM birkaç gün sonra sıkıntı çıkardı RAM'i çıkardığımda FPS'ler yarı yarıya azaldı. Dediğim gibi sıkıntı RAM'de. Videosu da burada.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu izledim cidden dediğiniz gibi en kısa sürede RAM'i alıp takacağım sizin sistem özellikleri neydi peki.

Yok bende ki GTX1650 Ti 4600H bu RAM ekleme olayını garanti yapıyor mu peki yani garantiye gondersek kendileri takarmi bu arada RAM olayına baktım Türkiye'de bulamadım bizim RAM'den acaba garantide var mıdır bu bizim RAM'lerden.

Öncelikle RAM'i ve laptopu yollarsanız ASUS’a kendileri takar. Ancak kendiniz de başka bileşenlere zarar vermeden takabilirsiniz garanti dışı kalmıyor. RAM bulmak istiyorsanız da yeni bir konu açıp CPU-Z'den Memory ve SPD ekranlarını atarsanız size uygun RAM'i bulacaktır buradaki arkadaşlar.

Öncelikle RAM'i ve laptopu yollarsanız ASUS’a kendileri takar. Ancak kendiniz de başka bileşenlere zarar vermeden takabilirsiniz garanti dışı kalmıyor. RAM bulmak istiyorsanız da yeni bir konu açıp CPU-Z'den Memory ve SPD ekranlarını atarsanız size uygun RAM'i bulacaktır buradaki arkadaşlar.

Tamamdır teşekkürler fakat garanti dışı kalmadığına eminsiniz değil mi çünkü ben garanti dışı kalıyor diye biliyorum.

Merhabalar bende aynı sorunu yaşıyorum ve bunun bence teknik bir arıza olduğunu düşünmeye başladım bende ASUS TUF A15 Ryzen 4600H GTX1650 Ti ekran kartı var GTA 5 testlerde 100 FPS alması gerekirken saçma bir şekilde 40-60 FPS arasi gidiyor vazem 30-20 FPS'lere bile düşüyor aklıma gelen her şeyi denedim sizin gibi ve dediğiniz gibi de hiçbir değişim olmadı aklıma gelen tek bir çözüm yolu kaldi(ona da böyle denebilirse artık) garantiye vermek olacak belki bu işi çözerler diye düşünüyorum.

Sizin özellikler nedir?
Hocam benimde tıpatıp aynı modelden bende oyunlarda izlediğim fps testlere göre yarı yarıya daha az fps alıyorum. Ram alırsanız Asus merkezinden veya herhangi bir yerden acaba fiyatını bana da iletebilir misiniz ? Bir de fps artışı olursa bilgilendirirseniz çok sevinirim. Açıkçası laptopa 8000 TL verdim istediğim performansı alamayınca üzüldüm yani ama ram ile düzelecekse her şey güzel olur.
Ram'i de Asus'dan rica edebiliyorduk sanırım. Pazar veya pazartesi günü elden teslim edeceğim servise. Tam RAM yazacaktım ama hocam çok güzel özetlemiş.
Hocam fiyat ve düzelme konusunda bizide bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı