ASUS TUF Gaming A15 ekran titremesi

ellijeanaction

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
24 GB (8+16)
Ekran kartı
RTX 4050
İşlemci
R7-7735HS
Merhaba.
ASUS TUF Gaming A15 2033 kullanıcısıyım. Cihazım çok sık aralıklarla ekranın üst kısmında bir problem gösteriyor. Videosunu ekliyorum. Cihaz 3 aylık. Doğrudan garantiye mi yollamalıyım? Bu sorun neden kaynaklı olabilir?

Cihaz:
ASUS TUF Gaming A15 2023 FA507NU-LP051

Sorunun videosu

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sorun bende de var. Cihazı aldıktan sonra birkaç ay problem yoktu bir anda ortaya çıktı ve cidden sinir bozucu. Oyun oynarken vs sıkıntı yok sadece discord ve chrome gibi uygulamalarda oluyor. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Formattan sonra da driverları kurunca oluyor ama kendimce bazı çözümler buldum ve artık pek görmüyorum çok çok nadir görüyorum.

-Öncelikle format atın veya atmak istemiyorsanız DDU ile driverları silip sıfırdan yükleyin
-Adrenalin Software içinden Vsync özelliğini kapatın. Oyun kategorisi altında grafiklere tıklayın, aşağıda dikey yenileme var onu kapatıcaksınız.
-Chrome ve discord içinde gelişmiş ayarlarda donanım hızlandırıcı kullan seçeneğini devre dışı bırakın.
--MPO özelliğini devre dışı bırakın. Buradaki linkten mpo disable reg dosyasını indirip çalıştırın ve yeniden başlatın.

Bu adımları yaptıktan sonra çözülüyor. Yine de ara sıra bu titreşimi görürsem artık servise verip ekran değişimi isteyeceğim. Ram'den kaynaklandığını söyleyen arkadaşlar vardı acaba ondan mı diye düşünmeye başladım. Çünkü ben de Crucial 8gb 4800mhz ram kullanıyorum. Sizler de ( @Murat İlker @hyt8 @ellijeanaction sorunu çözdüyseniz nasıl çözdüğünüzü lütfen belirtin. İyi forumlar.

Arkadaşlar sorun bende de var. Cihazı aldıktan sonra birkaç ay problem yoktu bir anda ortaya çıktı ve cidden sinir bozucu. Oyun oynarken vs sıkıntı yok sadece Discord ve Chrome gibi uygulamalarda oluyor. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Formattan sonra da driverları kurunca oluyor ama kendimce bazı çözümler buldum ve artık pek görmüyorum çok çok nadir görüyorum.

-Öncelikle format atın veya atmak istemiyorsanız DDU ile driverları silip sıfırdan yükleyin.
-Adrenalin software içinden V-Sync özelliğini kapatın. Oyun kategorisi altında grafiklere tıklayın, aşağıda dikey yenileme var onu kapatacaksınız.
-Chrome ve Discord içinde gelişmiş ayarlarda donanım hızlandırıcı kullan seçeneğini devre dışı bırakın.
--MPO özelliğini devre dışı bırakın. Buradaki linkten MPO disable reg dosyasını indirip çalıştırın ve yeniden başlatın.

Bu adımları yaptıktan sonra çözülüyor. Yine de ara sıra bu titreşimi görürsem artık servise verip ekran değişimi isteyeceğim. RAM'den kaynaklandığını söyleyen arkadaşlar vardı acaba ondan mı diye düşünmeye başladım. Çünkü ben de Crucial 8 GB 4800MHz RAM kullanıyorum. Sizler de ( @Murat İlker @hyt8 @ellijeanaction sorunu çözdüyseniz nasıl çözdüğünüzü lütfen belirtin. İyi sosyaller.

Ekran değişimi dışında kesin çözümü yok maalesef garantiye gönderin. Benim cihazı 4 günde hallettiler.

Ekran değişimi dışında kesin çözümü yok maalesef garantiye gönderin. Benim cihazı 4 günde hallettiler.
Şimdi burdaki asıl mesele şu. Bundan sonra tekrarlanacak mı bu olay tekrarlanmayacak mı? Tekrarlanırsa sorun yazılımsal, bir şekilde kaynağını bulup halletmek gerekecek. Ama tekrarlanmazsa yani sorun ekrandan kaynaklı - kronikse o zaman bir çok kişinin garantiye göndermesi gerekecek cihazını.

Bahsettiğiniz ekran titremesi olayı şu ana kadar ya 2 ya 3 kez çok anlık olarak başıma geldi , o da son NVIDIA driverlarından sonra. Daha önce hiç başıma gelmemişti. Ben hâlâ sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Bakacağız.

Ekran değişiminden sonra bir kez bile oldu mu ? En güncel driverları mı kullanıyorsunuz Asus'un sitesindekileri mi ? Bir de İstanbul'da Ümraniye servisine mi göndermeliyim Kartal'dakine KVK bakıyor güvenemiyorum

Güncelleme yapayım. Cihazımı salı günü garantiye verdim çarşamba günü hazırdı. İstanbul Ümraniye’deki Asus servisine götürdüm. Elden verince çok daha hızlı sonuç alıyorsunuz. Bilgisayarımın lcd ekranı değiştirilmiş ve bios güncellenmiş. Eve gelince bi format attım baştan kurulum yaptım. İlk izlenimlerim yeni ekranda ışık sızması öncekinden çok daha az. Bahsettiğim titreme sıkıntısını yaşamadım. Sorunum çözüldü çok şükür. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa sorun yazılımsal değil direkt ekran değişimi talep edin.

Arkadaşlar ben garantiye göndermedim güncelleme geldikçe yaptım şu an hiç titreme yapmıyor acaba yazılımsal bir sorun muydu?
Donanımsal bir sorun olduğunu konusuluyor. Donanımsal ise sorunu tekrarlar endişesi ile garanti ye göndereceğim güncelleme ile sorundan kurtulan oldu mu acaba?

Arkadaşlar ben garantiye göndermedim güncelleme geldikçe yaptım şu an hiç titreme yapmıyor acaba yazılımsal bir sorun muydu?
Donanımsal bir sorun olduğunu konusuluyor. Donanımsal ise sorunu tekrarlar endişesi ile garanti ye göndereceğim güncelleme ile sorundan kurtulan oldu mu acaba?
Merhaba, benim cihazım sıfırıyla değiştirildi ve yeni gelen cihazda da ekran titremesi olayları yaşadım. Bu nedenle tekrar servise verdim. Sorun yazılımsal deyip çözdüklerini belirttiler. Birkaç gün sonra bilgisayarımı teslim aldım ve o günden sonra titreme sorunu hiç yaşamadım. Demek ki yazılımsal olabilir. Çünkü sıfır bilgisayarı kutudan çıkarttığım gibi ekran titremesi yaşamam tesadüf olamaz. Sizde titreme yaşanmıyorsa dert etmeyin. Garantisi olduğu sürece gidip değiştirirsiniz. Benim ekran sorunlarım bitti şimdi şansıma yeni verilen bilgisayarın wifi kartı Realtek marka denk geldi ve bu kart cidden sorunlu. Online oyun oynatmıyor ping'den dolayı. Bilgisayar lazım olmasa gidip tekrar servise vereceğim ama şimdilik idare etmem gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı