ASUS TUF Gaming A15 FA506ii R7 4800H GTX 1650 Ti laptop 14 bin TL'ye almak hata mıydı?

revy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, hayatımda ilk defa kişisel bir laptop alıyorum, dün aldım hatta ASUS TUF Gaming A15 FA506ıı modeli, 2.el aldım toplam 14.500₺ fiyatına anlaştık yanında mouse hediye etti, analiz ettim stres testi yaptım bakımlarını kontrol ettim hepsi tamamdı.
Sadece sorum olacak birkaç tane.
Bu fiyata bu laptopu alarak iyi mi yaptım?
Stres ve oyun testlerinde FPS stabildi drop çok az yiyordu ve sıcaklık değeri ise: CPU 80 ve GPU genellike 75 altındaydı yüksek grafikler ile oyun oynamama rağmen (boşta CPU 30-60, GPU ise 30-50 olarak çalışıyor. Bu değerler normal midir?
Ben Kıbrıs'da okuyorum bu laptop beni en fazla 3-4 sene idare eder mi? (genellikle ders için kullanacağım)

Laptop özellikleri;
AMD Ryzen 7 4800H.
NVIDIA GTX 1650 Ti.
16 GB DDR4 3200MHz RAM.
512 GB M.2 SSD.
Ekran 60Hz ama oyunlarda pek gözükmüyor veya rahatsız etmiyor, ses kalitesi bayağı iyi ve fanları yüksek ısıda olsa bile sessiz oluyor, fanların hızı değişebiliyor silent ayarlı bende şu anlık, performans ve Turbo var aynı zamanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerleri normal. ASUS TUF A15 bulunduğu sınıfa göre hem çok yakışıklı hem de bir o kadar dayanıklı bir kasa. Fakat ekranın 144Hz oluşu çok sıkıntılı maalesef. Ekran 144Hz olsaydı kesinlikle verdiğiniz paraya değer derdim. Onun dışında gayet makul özelliklere sahip. Zaten genellikle ders için kullanacağınız için bu cihaz sizi rahatlıkla götürür. Ayrıca şunu da belirtmek isterim. GTX serisi ekran kartına sahip laptopları artık 2. elde rahat rahat satılmıyor. Eğer cihazı 2-3 sene daha bekletirseniz hiç satma şansı bulamayacaksınız. En azından elinizde kalmasın. 1 sene daha kullanılıp değiştirmenizde fayda var.

Sıcaklık değerleri normal. ASUS TUF A15 bulunduğu sınıfa göre hem çok yakışıklı hem de bir o kadar dayanıklı bir kasa. Fakat ekranın 144Hz oluşu çok sıkıntılı maalesef. Ekran 144Hz olsaydı kesinlikle verdiğiniz paraya değer derdim. Onun dışında gayet makul özelliklere sahip. Zaten genellikle ders için kullanacağınız için bu cihaz sizi rahatlıkla götürür. Ayrıca şunu da belirtmek isterim. GTX serisi ekran kartına sahip laptopları artık 2. elde rahat rahat satılmıyor. Eğer cihazı 2-3 sene daha bekletirseniz hiç satma şansı bulamayacaksınız. En azından elinizde kalmasın. 1 sene daha kullanılıp değiştirmenizde fayda var.
Anladım mezun olduktan sonra tahminen yeni masaüstü alırım zaten, hem 144hz olsun olmasın pek fark ettirmiyor ekranın küçüklüğünden sanırım

Hocam aslında çok fark ettiriyor. Hem oyun oynamasanız dahi satarken elinizde kalma şansı da çok yüksek. Günümüzde insanlar çok fazla 120 Hertz ve üstü taleplerde bulunuyor.
Anladım bi şekilde satarız kullandıktan sonra olmadı kardeşlerime hediye ederim mezun olunca

O fiyat bandında harici ekran kartlı laptop piyasada yok, varsa da indirime girmiştir yada ti değildir. Donanımsal olarak problem yoksa sizi düzgün bakımlarla 3-4 yıl götürür. İleride çıkacak AAA oyunlar için yeterli olmayabilir , ama sistem gereksinimlerini karşılayacak oyunlar için yeter.

@Deniz Altun en fazla 1 yılı var, mobil 1650 kartlar masaüstüne göre biraz daha güçsüz. Bilgisayarlara zam gelmeden 1 ay içinde satıp bütçesini artırarak en azından 4050 veya 3050 model alması daha mantıklı.

Evet bütçe sorunu yoksa, 4050 veya 3050 daha mantıklı.
Ama bir yıldan fazla götürür düzgün bakımlarla. Halen kulananlar var forumda haksızlık yapmayalım.

Bir kaç fotoğraf

@Deniz Altun en fazla 1 yılı var, mobil 1650 kartlar masaüstüne göre biraz daha güçsüz. Bilgisayarlara zam gelmeden 1 ay içinde satıp bütçesini artırarak en azından 4050 veya 3050 model alması daha mantıklı.
Zaten elimde bütçe olsa excalibur, lenovo veya başka bir tuf modeli alırdım bütçe maksimum 15.000₺ idi bende bunu almayı seçtim bulamayınca yakınlarda, Monster Abra A7 felan vardı neredeyse ayno donanım sadece ekran 120hz ve 16.000₺ idi ama monsterdan şikayet duydum çok fazla hem ondan almak istemedim

Dosya Ekleri

• image-12.png.png
    image-12.png.png
    13,8 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20240219_201007.jpg
    IMG_20240219_201007.jpg
    194,2 KB · Görüntüleme: 5
  • image-12.png
    image-12.png
    6,6 KB · Görüntüleme: 4
  • image-25.png
    image-25.png