ASUS TUF Gaming A15 FA507NU-LP052 nasıldır?

Ben de ilk aldığımda Optimus'tan 4060a geçerken ekranin %10unda(üstte) garip gri çizgiler oluyordu. Ben de kafama çok takmıştım sonra DDU ile driveri silip Experience ile tekrar kurdum suanlik o sorun yok ama başka şeyler çıktı şimdi

Oyunlarda sıkıntı var mi?

Hayır oyunlarda sıkıntı yok. Çok çok nadir masaüstüne dönünce oluyor. DDU yöntemini deneyeceğim, tekrar yazarım.

Arkadaşlar epeydir soracağım hep unutuyorum. MUX Switch açıp Nvidia GPU'ya geçince oyunlarda VSync çalışmıyor. Yani ekran 60Hz'te fakat oyun VSync açmama rağmen 60'tan daha yüksek FPS'lerde çalışıyor. Bu benim cihaza ait bir durum mu yoksa genel mi diye merak ediyorum. Bir arkadaş kendi deneyimlerini paylaşabilir mi rica etsem?
Aarkadaşlar bi şunu deneyebilir mi? MUX açıkken VSync ile FPS sabitleniyor mu?

Hayır oyunlarda sıkıntı yok. Çok çok nadir masaüstüne dönünce oluyor. DDU yöntemini deneyeceğim, tekrar yazarım.
Arkadaşlar DDU ile iki ekran kartının driver’larını sıfırladım yeniden yükledim ancak sorun devam ediyor. Asus müşteri hizmetleri ile görüştüm “bizim sitemizdeki driver’ı kullanın, olmazsa format atın” dediler. Amd Adrenalin Software ile güncel driver’ı kullanıyordum ama dediklerini yaptım kendi sitesindekini indirdim, sorun çok nadir de olsa devam ediyor. Oyun oynarken sorun yok, genelde Discord veya Opera GX kullanırken oluyor. Bu uygulamalarda “donanım hızlandırıcı kullan” seçeneklerini devre dışı bıraktım bir işe yaramadı. Bu sorun hiç beklemedik anda ekranda belirdiği için fotoğrafını çekemiyorum. Yunanistan’da bi forumda aynı modele sahip birisi bu sorundan muzdarip ve dünyada başka kimsede görmedim vs demiş. Asus’un önceki nesil Tuf A15/F15 modellerinde bu sorunlar yaşanmış. Ekstra yazılımlarla ekranı 120hz’e sabitleyip sorunu çözenler var ama neden böyle bir şey yapayım bu laptop’ı 144hz kullanamaycaksam neden aldım öyle değil mi ? Yabancı videolarda/forumlarda bu sorunun yazılımsal olmadığını savunanlar var. “Ekranı değiştirdim tamamen kurtuldum” diyorlar. Bu aralar bilgisayarı garantiye göndermeyi düşünüyorum birazcık işleri hafiflettikten sonra. Daha önce hiç Asus ürün almamıştım garanti süreci nasıl işliyor, kaç gün sürüyor bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Yorumlarınızı bekliyorum. İyi forumlar.

@ilhami Yeşil hocam AMD drıverını nereden güncelliyorsunuz. AMD Software Adrenalin üzerinden mi?
İkinci sorum da eğer bu uygulamasını kullanıyorsanız, hangi mod seçili varsayılan, performans vs. var.

@ilhami Yeşil hocam AMD drıverını nereden güncelliyorsunuz. AMD Software Adrenalin üzerinden mi?
İkinci sorum da eğer bu uygulamasını kullanıyorsanız, hangi mod seçili varsayılan, performans vs. var.
Adrenalin üzerinden güncelliyorum. Normalde oraya çok bakıp ayar yapmıyorum ama Varsayılan da kalmış.

Arkadaşlar lütfen yardım edin. Benim kadar sıkıntı yaşayan var mı artık bilmiyorum. Serviste ekran değişti ilk günlerde bi sıkıntı yoktu. Valorant oynarken farkettim ki monitörde çok fazla ghosting olmaya başladı. Oyunlardaki ışıklar, yapılar kısacası her şeyde hissediyorum bunu. Masaüstünde pencereleri oynatırken, mouse imleci hareket ederken dahi ghosting görüyorum. Önceden böyle değildi olsa bilirdim. DDU ile driverları sildim yeniden yükledim. Acaba yazılımsal yanlış bir şey mi yaptım ? Vsync ve G-sync ayarlarını mı bozdum? Garantide ekran değişiminden sonra test yapmışlar ve her testten başarıyla geçmiş cihazım. Windows 11 23h2 güncellemesinden sonra da olmuş olabilir kafam çok karışık. Ghostingi nasıl çözebilirim ?

Arkadaşlar. Benim kadar sıkıntı yaşayan var mı artık bilmiyorum. Serviste ekran değişti ilk günlerde bir sıkıntı yoktu. Valorant oynarken fark ettim ki monitörde çok fazla ghosting olmaya başladı. Oyunlardaki ışıklar, yapılar kısacası her şeyde hissediyorum bunu. Masaüstünde pencereleri oynatırken, mouse imleci hareket ederken dahi ghosting görüyorum. Önceden böyle değildi olsabilirdim. DDU ile driverları sildim yeniden yükledim. Acaba yazılımsal yanlış bir şey mi yaptım? V-Sync ve G-Sync ayarlarını mı bozdum? Garantide ekran değişiminden sonra test yapmışlar ve her testten başarıyla geçmiş cihazım. Windows 11 23H2 güncellemesinden sonra da olmuş olabilir kafam çok karışık. Ghostingi nasıl çözebilirim?

Çok yazılımsal olduğunu düşünüyorsan temiz bir format atarak eski ekran kartı sürücülerini yükleyebilirsin gene çözülmezse garantiye şutlarsın.

Geri
Yukarı