ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP039 vs. ASUS ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L4203

Bütçe
30bin

585561

Centipat
Merhaba.

İkisinden hangisini önerirsiniz?

Zephyrus G14'e 16:10 ekran oranına sahip olduğu için ve Hackintosh uyumlu oldugu için daha sıcak bakıyorum. TUF A15'e ise RTX4060 sahip oldugu ve TensorFlow'un CUDA hızlandırıcısını destekledigi için sıcak bakıyorum. Sanırım RTX4060 6700S'den daha cok FPS alıyor.

DLSS goruntuyu Blur'lu gosterdigi icin ve Ray Tracing FPS'i aşırı dusurdugu icin her iki teknolojiden de nefret ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne amaçla kullanacaksınız? Kullandığınız uygulama CUDA acceletiron destekliyorsa ve aktif olarak kullanacaksanız zamandan tasarruf sağlar, 4060 modeli mantıklı yapar bu durum. İki istediğinizde birbirinden uzak.

Ne amaçla kullanacaksınız? Kullandığınız uygulama CUDA acceletiron destekliyorsa ve aktif olarak kullanacaksanız zamandan tasarruf sağlar, 4060 modeli mantıklı yapar bu durum. İki istediğinizde birbirinden uzak.

Elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Kullandığım programların hiçbiri macOS desteklemiyor. Yani aslında Hackintosh'a ihtiyacım yok. Fakat MacOS'u hep merak etmişimdir.

Bize hiçbir şekilde yazılım öğretmeyen bölümde verilen tüm bitirme projeleri için TensorFlow kullanmak gerekiyordu. TensorFlow'un CUDA ile çalışması işlemci ile çalışmasına göre gerçekten cok daha hizli ama AMD'de böyle pratik bir şey yok ya da varsa da kullanabilmek için çok detaylı yazılım bilmek gerekiyor. Gelecekte bir işe girersem belki lazım olabilir diye düşünüyorum.

Açıkçası 16:10 ekran oranı beni daha çok çekiyor. 16:9 olan şu anki bilgisayarımda görev çubuğunu sola yaslanmış şekilde kullanıyorum. 16:10 olması benim daha çok işime gelir.

Merak ettiğim kısım; RX6700s mi yoksa RTX4060 mı oyunlarda daha çok FPS alır (DLSS ve Ray Tracing kapalı). Sanırım son kararımı buna göre vereceğim.

İkinci merak ettiğim kısım ise:

Linkte görüleceği üzere AMD Radeon ekran kartlı olanın yüzey sıcaklığı 53 selsiyus derecelere kadar çıkıyor. Fakat bu ölçüm doğru mu? Kullanan birisi varsa onaylayabilir mi? Çünkü bahsedilen sıcaklık el yakar ve oyun oynarken laptopun klavyesine dokunamayız.

Üçüncü merak ettiğim kısım ise; TUF olan modelin USB4 çıkışının Thunderbolt destekleyip desteklemediği. Zephyrus TB destekliyor biliyorum bu sayede eGPU takılabiliyor fakat diğerini hiçbir yerde bulamadım. TUF A15 olanı kullanan birisi burayı okuyorsa HWiNFO64 programından parade marka olan USB kontrolcüsünün ismini yazabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bize hiçbir şekilde yazılım öğretmeyen bölümde verilen tüm bitirme projeleri için TensorFlow kullanmak gerekiyordu. TensorFlow'un CUDA ile çalışması işlemci ile çalışmasına göre gerçekten cok daha hizli ama AMD'de böyle pratik bir şey yok ya da varsa da kullanabilmek için çok detaylı yazılım bilmek gerekiyor. Gelecekte bir işe girersem belki lazım olabilir diye düşünüyorum.

CUDA acceletiron kendim Blender üstünde sıklıkla kullanıyorum ve bana 3 kat hız kazandırıyor. Bunu göz önüne alın çünkü AMD ekran kartlarında böyle bir destek mevcut değil.

Açıkçası 16:10 ekran oranı beni daha çok çekiyor. 16:9 olan şu anki bilgisayarımda görev çubuğunu sola yaslanmış şekilde kullanıyorum. 16:10 olması benim daha çok işime gelir.

Kişisel bir durum, bu konu hakkında fikrim yok.

Merak ettiğim kısım; RX6700s mi yoksa RTX4060 mı oyunlarda daha çok FPS alır (DLSS ve Ray Tracing kapalı). Sanırım son kararımı buna göre vereceğim.

Oyun performansı olarak videoları bırakıyorum, RX6700s 2K test edilmiş o yüzden 4060 testleri de 2K olan videoyu bırakıyorum, gördüğüm üzere 4060 önde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linkte görüleceği üzere AMD Radeon ekran kartlı olanın yüzey sıcaklığı 53 selsiyus derecelere kadar çıkıyor. Fakat bu ölçüm doğru mu? Kullanan birisi varsa onaylayabilir mi? Çünkü bahsedilen sıcaklık el yakar ve oyun oynarken laptopun klavyesine dokunamayız.

El yakacak kadar ısındığını sanmam.

Üçüncü merak ettiğim kısım ise; TUF olan modelin USB4 çıkışının Thunderbolt destekleyip desteklemediği. Zephyrus TB destekliyor biliyorum bu sayede eGPU takılabiliyor fakat diğerini hiçbir yerde bulamadım. TUF A15 olanı kullanan birisi burayı okuyorsa HWiNFO64 programından parade marka olan USB kontrolcüsünün ismini yazabilir mi?

ASUS TUF A15 modelinde TB destekli bir I/O portu mevcut değil yazılana göre.

1684787511111.png

Hocam ben de iki cihaz arasında kaldım, karar verebildiniz mi acaba? Genelde yazılım ve oyun için alacağım. G14 dizüstü kullanım, batarya ve 400nit ekran açısından daha mantıklı geliyor ama 4060 ile 6700s arasında da iyi fark var.

Hocam ben de iki cihaz arasında kaldım. Karar verebildiniz mi acaba? Genelde yazılım ve oyun için alacağım. G14 dizüstü kullanım, batarya ve 400nit ekran açısından daha mantıklı geliyor ama 4060 ile 6700s arasında da iyi fark var.

Eğer iOS App yazmayı planlıyorsanız Zephyrus, planlamıyorsanız TUF. Ayrıca, yapay zeka ile uğraşıyorsanız kesinlikle 4060'lı olanı tercih etmelisiniz. Ben açıkçası Zephyrus'un ısınmasından korktum. O yüzden TUF olanı aldım. Kendime sordum macOS ile bir işim var mı diye, verdiğim cevap hayır idi. Elektrik elektronik muhendisliği okuyorum kullandıgımız butun programlar sadece Windows destekliyor. Mesela Intel altera quartus Win ve Linux destekliyor sadece. Açıkçası, bölümdeki Mac kullanan bütün arkadaşlar Bootcamp ile Win kullanıyor. Öyle olunca da Mac olmasının bir olayı kalmıyor. Ben bunları dusunerek karar verdim siz de kendiniz amaclarınıza gore karar vermelisiniz.

Ayrıca 16:9 15.6" ekran hiç hoşuma gitmiyor. Garantisi bitince bir ara AliExpress'ten 16:10 16" panel alıp modifiye edeceğim. Muhtemelen aynı soketi kullanıyorlar. Çünkü aynı kasa ile mesela TUF A16 Advantage var.

Performans olarak TUF Gaming, taşınabilirlik, malzeme kalitesi ve ekran açısından ROG Zephyrus açık ara öndedir. Kalite bakımından da Zephyrus daha iyidir. Ancak kronik sorunu olup olmadığını iyi araştırın derim çünkü bu serinin bazı modellerinde adaptör sorunu oluyordu: Şarj prizde iken kademeli olarak azalıyordu.

Eğer iOS App yazmayı planlıyorsanız Zephyrus, planlamıyorsanız TUF. Ayrıca, yapay zeka ile uğraşıyorsanız kesinlikle 4060'lı olanı tercih etmelisiniz. Ben açıkçası Zephyrus'un ısınmasından korktum. O yüzden TUF olanı aldım. Kendime sordum macOS ile bir işim var mı diye, verdiğim cevap hayır idi. Elektrik elektronik muhendisliği okuyorum kullandıgımız butun programlar sadece Windows destekliyor. Mesela Intel altera quartus Win ve Linux destekliyor sadece. Açıkçası, bölümdeki Mac kullanan bütün arkadaşlar Bootcamp ile Win kullanıyor. Öyle olunca da Mac olmasının bir olayı kalmıyor. Ben bunları dusunerek karar verdim siz de kendiniz amaclarınıza gore karar vermelisiniz.

Ayrıca 16:9 15.6" ekran hiç hoşuma gitmiyor. Garantisi bitince bir ara AliExpress'ten 16:10 16" panel alıp modifiye edeceğim. Muhtemelen aynı soketi kullanıyorlar. Çünkü aynı kasa ile mesela TUF A16 Advantage var.

Öncelikle hayırlı olsun. Ben de öğrenciyim, taşıma açısından G14 daha kullanışlı olsa da performans bakımından TUF alacağım ve bu yüzden G14 siparişimi iptal ettim. İnternette batarya ile ilgili bir inceleme bulamadım, siz memnun musunuz genel olarak? G14 bazı ayarlarla 8-10 saat gidiyor diye görmüştüm.

Geri
Yukarı