Çözüldü Asus TUF Gaming F15 FX506HM-HN114 Valorant ani FPS düşüşleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

486817

Decapat
Arkadaşlar merhaba, aşağıda linkte bulunan bilgisayarı aldım kız kardeşim için tüm sürücüleri kuruldu, performans ayarlamaları yapıldı, Windows ayarları yapıldı lakin Valorant adlı oyunda FPS 250-300 arası takılırken bir anda 10 15'e çakılıyor ve oyun oynanmaz hale geliyor. Dakikada 4 5 kere yapıyor bunu... Ürün yorumlarında kimse böyle bir şey bahsetmemiş moralim feci bozuldu şu an yardımcı olursanız sevinirim.
PC Linki

Belki diskten kaynaklı bir sorun vardır dedim lakin okuma ve yazmasında bir sorun yok gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-06-07 at 16.27.39.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-07 at 16.27.39.jpeg
    143,5 KB · Görüntüleme: 42
Çözüm
CPU temel ve Boost frekansı arasında dalgalanma olmadan çalışıyordu ama Twitter'dan yorum yapmıştınız iade etmeye hazır olun diye ben de ona istinaden iade ettim başka bir model aldım teşekkür ederim.😊
Sen konun başında yazılım olarak bir problemin olmadığından bahsetmişsin aynı üründe yaşadığım problemin benim işime yarayan çözümümü belirttim uygulamak sana kalmış. Ürünü biraz araştırırsan kronik sorunu var zaten bu ürünün hava akımında.

Fanları MyASUS ile tam performansta çalıştırıp akımı test ettim. Akışta herhangi bir sorun görmedim. RAM eklemesi hakkında yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Ram olarak bunu kullandım.

Merhaba öncelikle, bende de FX506 serisinden 1660 Ti ekran kartına sahip cihaz var. Bahsettiğiniz sorunu ben de bazı oyunlarda yaşıyordum. Afterburner ile yaptığım takipler sonucunda GPU frekansının FPS droplarla aynı anda düştüğünü fark ettim. Afterburner'dan grafik kısmında undervolt amacıyla frekansı sabitledikten sonra bu sorunla bir daha karşılaşmadım. Sizin sorununuz da bundan olabilir diye düşündüm. İyi akşamlar.

Hocam ne kadar düşürmem lazım pek bir bilgim yok eğer mevcutsa SS ile yardımcı olabilir misiniz?

Fanları MyASUS ile tam performansta çalıştırıp akımı test ettim. Akışta herhangi bir sorun görmedim. RAM eklemesi hakkında yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Ram olarak bunu kullandım.

Hocam ne kadar düşürmem lazım pek bir bilgim yok eğer mevcutsa SS ile yardımcı olabilir misiniz?

Açıkçası bahsettiğim cihaz şu an yanımda değil, bir de her kartta değerler farklı olduğu için ne yazık ki tam bir değerle SS sağlayamıyorum. Ama biraz basit hatlarıyla şöyle yaptım. Oyun oynarken Afterburner'dan MHz değerlerini takip ettim ve kendimce belli bir değerde sabitledim. Afterburner'da başta küçük bir kısmı artarken daha sonra belirkediğim MHz ve voltaj değerinden itibaren düz ilerleyen bir grafik oluşmuştu. Kendi kartınıza göre bu konu hakkında videolarla da daha sağlıklı bir işlem yapabilirsiniz.

O zaman isterseniz dediğim çözümü deneyin soğutucu pad alıp. Ben Zalman'ın en son modelini kullanıyorum. Biraz pahalı ama bilgisayarın yanında sudan ucuz. Ya da iade edebilirsiniz Lenovo'nun muadili ürünleri mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU yüzde 60 GPU ise 30-40 seviyelerinde gezerken bir sorun yok lakin ikisi de tek haneli rakamlara indiği an o dediğim kasma oluyor. Buradan tahmin yürütebilir miyiz?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-07 235717.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-07 235717.png
    37,6 KB · Görüntüleme: 14
CPU yüzde 60 GPU ise 30-40 seviyelerinde gezerken bir sorun yok lakin ikisi de tek haneli rakamlara indiği an o dediğim kasma oluyor. Buradan tahmin yürütebilir miyiz?

Oyun esnasında kullanım yüzdeleri düşüyorsa droplar bundan kaynaklanıyor olabilir. Ne yazık ki yüzdelerin neden düştüğüne dair bir fikrim yok.

Bu sebep değil, sonuç hocam. Afterburner ile oyun oynarken frekanslara ve sıcaklıklara baktınız mı?

CPU temel ve Boost frekansı arasında dalgalanma olmadan çalışıyordu ama Twitter'dan yorum yapmıştınız iade etmeye hazır olun diye ben de ona istinaden iade ettim başka bir model aldım teşekkür ederim.😊

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı