Çözüldü Asus TUF Gaming F15 FX506HM-HN114 Valorant ani FPS düşüşleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

486817

Decapat
Arkadaşlar merhaba, aşağıda linkte bulunan bilgisayarı aldım kız kardeşim için tüm sürücüleri kuruldu, performans ayarlamaları yapıldı, Windows ayarları yapıldı lakin Valorant adlı oyunda FPS 250-300 arası takılırken bir anda 10 15'e çakılıyor ve oyun oynanmaz hale geliyor. Dakikada 4 5 kere yapıyor bunu... Ürün yorumlarında kimse böyle bir şey bahsetmemiş moralim feci bozuldu şu an yardımcı olursanız sevinirim.
PC Linki

Belki diskten kaynaklı bir sorun vardır dedim lakin okuma ve yazmasında bir sorun yok gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-06-07 at 16.27.39.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-07 at 16.27.39.jpeg
    143,5 KB · Görüntüleme: 42
Çözüm
CPU temel ve Boost frekansı arasında dalgalanma olmadan çalışıyordu ama Twitter'dan yorum yapmıştınız iade etmeye hazır olun diye ben de ona istinaden iade ettim başka bir model aldım teşekkür ederim.😊
Geçmiş olsun hocam. MSI Afterburner yükleyip izleyici kısmındaki tüm değerleri aktif ederek oyun sırasında takip etsen. Anlık olduğu için yakalamak zor olabilir fakat video kayıt da açabilirsin. Daha sonra hem görsel hem video olarak burada paylaşırsan sorunun ne de olduğu tespit edilebilir.

Şimdilik fanları Turbo moda alarak oyuna girmeni, veya tam tersi silent modda denemeni tavsiye edebilirim.

Hocam bu arada şu anki fiyatıyla satın aldıysanız, iade etmenizi şiddetle tavsiye ederim. O fiyata daha iyi sistemler alınabilir. Özellikle Valorant gibi işlemci kullanımına önem veren oyunlar için.

Son düzenleyen: Moderatör:
İçine ekstra RAM takviyesi yaptım Dual channel oldu lakin aynı sorun devam etmekte. 300FPS'lerden bir anda tekrar çakılıyor çok can sıkıcı çok.

Zaten attığın linkte 16 GB RAM yazıyor. Sizdeki de aynıysa ve ona rağmen bellek eklemesi yaptıysan acele davranıp yanlış çözümlere girmişsin hocam. İçini açtığın için iade de artık zorlaşır. Neyse sağlık olsun. Birkaç öneri daha:

• Yapmadıysanız BIOS güncellemesi yapın.
  • Temiz bir Windows kurulumu yapın. 11 ise 10'u, Windows 10 ise 11'i yüklemeyi deneyin.
  • Windows ve driver güncellemelerini yapmadan önce sitesinden Intel işlemcinin güncel sürücülerini ve NVIDIA güncel grafik sürücüsünü yükleyin.
  • Hiçbir Windows optimizasyon ayarı ıvır zıvır değiştirmeyin. En azından en başta varsayılan haliyle performansını deneyin.
  • Oyunda farklı grafik ayarları kombinasyonları deneyin. 300 FPS yerine 250 FPS'ye sabitleyin.

BIOS güncellendi, Windows temiz kurulumu yapıldı, DDU ile sürücler kaldırılıp farklı sürümleriyle test edildi, Windows'un default ayarlarında oyuna girdim ve son olara V-Sync dahil limitleyip denedim lakin yine aynı. Memtest yapıyorum şu an sonucu atacağım. Ve ilginçtir bende de FX506 serisinden bir laptop var onda hiç böyle şeyler yaşamamıştım.

BIOS güncellendi, Windows temiz kurulumu yapıldı, DDU ile sürücler kaldırılıp farklı sürümleriyle test edildi, Windows'un default ayarlarında oyuna girdim ve son olara V-Sync dahil limitleyip denedim lakin yine aynı. Memtest yapıyorum şu an sonucu atacağım. Ve ilginçtir bende de FX506 serisinden bir laptop var onda hiç böyle şeyler yaşamamıştım.

Merhaba öncelikle, bende de FX506 serisinden 1660 Ti ekran kartına sahip cihaz var. Bahsettiğiniz sorunu ben de bazı oyunlarda yaşıyordum. Afterburner ile yaptığım takipler sonucunda GPU frekansının FPS droplarla aynı anda düştüğünü fark ettim. Afterburner'dan grafik kısmında undervolt amacıyla frekansı sabitledikten sonra bu sorunla bir daha karşılaşmadım. Sizin sorununuz da bundan olabilir diye düşündüm. İyi akşamlar.

Bende de aynı model mevcut çözüm hava akımı zayıf olduğu için altına alıcağınız yüksek hızlı bir soğutucu performansı olağandışı arttırıyor kasma ve donma sorunlarım ortadan kalktı. RAM eklemesini nasıl yaptınız bende 16 aldım transcend marka Dual channel sağlıklı olsun diye.

Merhaba öncelikle, bende de FX506 serisinden 1660 Ti ekran kartına sahip cihaz var. Bahsettiğiniz sorunu ben de bazı oyunlarda yaşıyordum. Afterburner ile yaptığım takipler sonucunda GPU frekansının FPS droplarla aynı anda düştüğünü fark ettim. Afterburner'dan grafik kısmında undervolt amacıyla frekansı sabitledikten sonra bu sorunla bir daha karşılaşmadım. Sizin sorununuz da bundan olabilir diye düşündüm. İyi akşamlar.

Gece deneyip size yazacağım, Afterburner deneyimim yok ama başka konulardan bakıp yapmaya çalışacağım. Teşekkür ederim.

Bende de aynı model mevcut çözüm hava akımı zayıf olduğu için altına alıcağınız yüksek hızlı bir soğutucu performansı olağandışı arttırıyor kasma ve donma sorunlarım ortadan kalktı. RAM eklemesini nasıl yaptınız bende 16 aldım transcend marka Dual channel sağlıklı olsun diye.

Sorunumu tam ifade edemedim ama laptop fazlasıyla hava alıyor ve kutusundan daha bugün çıktı termal olarak bir eksiği olduğunu sanmıyorum.

Gece deneyip size yazacağım, Afterburner deneyimim yok ama başka konulardan bakıp yapmaya çalışacağım. Teşekkür ederim.
Rica ederim. Umarım çözülür sorununuz.

Sorunumu tam ifade edemedim ama laptop fazlasıyla hava alıyor ve kutusundan daha bugün çıktı termal olarak bir eksiği olduğunu sanmıyorum.

Sen konun başında yazılım olarak bir problemin olmadığından bahsetmişsin aynı üründe yaşadığım problemin benim işime yarayan çözümümü belirttim uygulamak sana kalmış. Ürünü biraz araştırırsan kronik sorunu var zaten bu ürünün hava akımında.

Geri
Yukarı