ASUS TUF Gaming F15 FX506LH (2020) Neden Alınmamalı?

Makaleler
19
Yer
Çankaya, Ankara
Geçenlerde ASUS TUF Gaming F15 7 Aylık Kullanıcı Deneyimim adında konu açmıştım.

Aradan 2 ay geçti. Ve farklı bir konu açmaya karar verdim.

1) Soğutma Problemi

Sistemde Intel Core i5-10300H + NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB GDDR6 var. Sistem bu bileşenleri soğutamıyor. eFootball PES 2021 oynarken ekran kartım 92 derece, işlemcim ise 100 dereceye ulaştı.

SSD soğutması da iyi değil. Re-Pack gibi işlemler yaparken rahatlıkla 50 dereceyi aşıyorsunuz ki bu çok riskli. Maksimum 67 derece gördüm.

2) Wi-Fi Kartı Sorunsalı

ASUS TUF Gaming F15 FX506LH modelinde MediaTek MT7921 Wi-Fi 6 WLAN Card kullanılıyor. Bu kart bana arızalı şekilde geldi. Dün Wi-Fi kartı kaynaklı tamı tamına 6 mavi ekran aldım. Wi-Fi bağlantısında kopmalar da yaşanıyor. Sanki Wi-Fi hiç yokmuş gibi davranıyor sistem. Üstelik MyASUS üzerinden tanılamalar sorun göstermiyor. Fakat mavi ekran dökümleri ve bu kopmalar kartın arızalı veya kartın kronik sorunlu olduğunu gösteriyor.

Desteğe yazmama rağmen net bir cevap almadım.

3) Armoury Create Stabil Değil

ASUS Armoury Create cihazda stabil çalışmıyor. Güncelleme yaptığınız zaman bazen uygulamanın açılmaması veya değerleri yanlış göstermesi gibi sorunlar yaşanıyor. Geçtiğimiz zamanlarda Türkçe Windows kullanan bazı kullanıcılarda program açılmıyordu. ASUS Armoury Create üzerinden fan/performans ayarları, ASUS Aura Sync destekli cihazların RGB kontrolü gibi ayarlar yapılıyor.

4) Çalışmayan DTS:X Ultra

Bu modelin ses kontrol uygulaması DTS:X Ultra. Sürücüleri (DTS:X Ultra), ASUS'un sitesinden kurmama rağmen uygulama çalışmıyor. Kulaklık olmasına rağmen kulaklık istiyor.

1652118572934.png

Yaşadığım deneyimlerin ardından kullanıcısı olarak ASUS TUF Gaming F15 serisini önermiyorum, alınmamalı. Cihazı Ağustos ayında 7700₺'ye aldım.

Son düzenleme:
i7 11370h ve RTX 3060'lı modeli de efsanedir, neredeyse alıp pişman oluyorduk.

Asus direkt alınmamalı. Laptop alacaksanız MSI alacaksınız. Yoksa hep üzülürsünüz. TDP'yi zor geçen eski Gaming Notebook'larda yine Throttle'lar aşırı bela olmuyordu. Artık yeni CPU'lar direkt TDP üstü çalışmaya çalışıyor. İyi soğutma blokları ve iyi sistem üreticilerinin rekabet etmesi gerekiyor.

Sizin şansınıza gelip gelebilecek en sorunlar F kasalardan birisi gelmiş geçmiş olsun. Soğutma sorunu olarak sözde a serisi daha çok sıkıntı yaşatıyordu ama Turboboost'u kapattığımdan beri Max 85 derece gördüm, F serisinde başı yanan çok daha fazla insan var. DTS: X Ultra ise herhalde tüm TUF laptoplarda çalışmıyor daha kullanabileni görmedim. Keşke zamanında attığım videodaki i7-10875H'lı testlere kanıp önermeseydim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asus direkt alınmamalı. Laptop alacaksanız MSI alacaksınız. Yoksa hep üzülürsünüz. TDP'yi zor geçen eski Gaming Notebook'larda yine Throttle'lar aşırı bela olmuyordu. Artık yeni CPU'lar direkt TDP üstü çalışmaya çalışıyor. İyi soğutma blokları ve iyi sistem üreticilerinin rekabet etmesi gerekiyor.
Aynen öyle. Aldığım zaman 7200₺'ye MSI GF63 Thin vardı. GF63 Thin alsam bu kadar problem olmazdı. Soğutması facia.

Sizin şansınıza gelip gelebilecek en sorunlar F kasalardan birisi gelmiş geçmiş olsun. Soğutma sorunu olarak sözde a serisi daha çok sıkıntı yaşatıyordu ama Turboboost'u kapattığımdan beri Max 85 derece gördüm, F serisinde başı yanan çok daha fazla insan var. DTS: X Ultra ise herhalde tüm TUF laptoplarda çalışmıyor daha kullanabileni görmedim. Keşke zamanında attığım videodaki i7-10875H'lı testlere kanıp önermeseydim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Turbo Boost TDP'yi hemen hemen 1/3 oranında paylaşır. 85 gördüyseniz bu rezalet bir değer. 55-65 görmeliydiniz.

Turbo Boost TDP'yi hemen hemen 1/3 oranında paylaşır. 85 gördüyseniz bu rezalet bir değer. 55-65 görmeliydiniz.

Eskiden 95 görüyordum ve tozlanma gibi sorunlarda ortaya çıktı. Normalde 80 üstüne pek çıkmazdı zaten. 55-65 ise böyle giriş seviyesi kasalarda bir tık hayal gibi geliyor bana. Garantisi bitince zaten arkada ASUS'un açmadığı havalandırma kanallarını kendim açacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı