ASUS TUF Gaming F15 FX506LH (2020) Neden Alınmamalı?

Geçenlerde ASUS TUF Gaming F15 7 aylık kullanıcı deneyimim adında konu açmıştım.

Aradan 2 ay geçti. Ve farklı bir konu açmaya karar verdim.

1) soğutma problemi

sistemde Intel Core i5-10300H + NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB GDDR6 var. Sistem bu bileşenleri soğutamıyor. efootball PES 2021 oynarken ekran kartım 92 derece, işlemcim ise 100 dereceye ulaştı.

SSD soğutması da iyi değil. Re-pack gibi işlemler yaparken rahatlıkla 50 dereceyi aşıyorsunuz ki bu çok riskli. Maksimum 67 derece gördüm.

2) Wi-Fi kartı sorunsalı

ASUS TUF Gaming F15 FX506lh modelinde MediaTek MT7921 Wi-Fi 6 WLAN Card kullanılıyor. Bu kart bana arızalı şekilde geldi. Dün Wi-Fi kartı kaynaklı tamı tamına 6 mavi ekran aldım. Wi-Fi bağlantısında kopmalar da yaşanıyor. Sanki Wi-Fi hiç yokmuş gibi davranıyor sistem. Üstelik MyASUS üzerinden tanılamalar sorun göstermiyor. Fakat mavi ekran dökümleri ve bu kopmalar kartın arızalı veya kartın kronik sorunlu olduğunu gösteriyor.

Desteğe yazmama rağmen net bir cevap almadım.

3) Armoury Crate stabil değil

ASUS Armoury Crate cihazda stabil çalışmıyor. Güncelleme yaptığınız zaman bazen uygulamanın açılmaması veya değerleri yanlış göstermesi gibi sorunlar yaşanıyor. Geçtiğimiz zamanlarda Türkçe Windows kullanan bazı kullanıcılarda program açılmıyordu. ASUS Armoury Crate üzerinden fan/performans ayarları, ASUS Aura Sync destekli cihazların RGB kontrolü gibi ayarlar yapılıyor.

4) çalışmayan DTS: X Ultra

bu modelin ses kontrol uygulaması DTS: X Ultra. Sürücüleri (DTS: X Ultra), ASUS'un sitesinden kurmama rağmen uygulama çalışmıyor. Kulaklık olmasına rağmen kulaklık istiyor.

Eki Görüntüle 1383170

Yaşadığım deneyimlerin ardından kullanıcısı olarak ASUS TUF Gaming F15 serisini önermiyorum, alınmamalı. Cihazı Ağustos ayında 7700₺'ye aldım.

Böyle sorunlar yaşamanız beni üzdü açıkçası çünkü zamanında beraber yardımlaşıyorduk TUF konusunda. Ben de ağustos ayından beri kullanıyorum. Öncelikle şunu söylemem lazım oyunda ekran kartınız nasıl 92 gördü? Ben şu ana kadar ekran kartı açısından Max 82 83 gördüm ekran kartı soğutması idare ediyor fakat işlemci soğutması kesinlikle yetersiz işlemci sabit 95 derece de çalışıyor. SSD soğutması olarak yine en fazla 55 gördüm genelde 38 46 arası. Wi-Fi kartı hakkında bir sorun yaşamadım daha hiç, fakat sizin gibi yaşayanlar mevcut o konuda bir şey diyemem. Armoury Crate konusunda tek Türkçe kullandığımdan sorun yaşamıştım o da 4 5 gün sürdü sonra düzeltildi onun dışında arayüzü çok kötü 30FPS resmen ve donabiliyor. DTS konusunda ben bir ara çalıştırmayı becerdim sonra format atınca bozulunca uğraşmadım bir daha ayrıca kulaklık için SteelSeries sonar kullanıyorum. Olayın sonuna doğru gelirsek size gelen kasa sıkıntılı diyebiliriz fakat ekran kartının 92 derece olması bence sizden kaynaklı bakımı yapmadınız fanları temizlemediniz ve silent modda kullandınız büyük ihtimal. Bir de ben turbo boost kapattığım zaman işlemci max 75 76 görüyor sizin sisteminizde bir şey var.

FX506LH kasası 2020 kasasıymış. Konu sahibinin kasası güncel TUF kasasının deneyimlerini yansıtmıyor bilginiz olsun. Çünkü soğutma tasarımı 2021 modelde değişti. TUF'un hala çöp olduğu yok, konu başlığını 2020 kasa F15 olarak düzeltmek lazım.

@353535 eFootball PES 2021 oynarken ekran kartı 98, ekran kartı ise 92 derece gördü. Oyunu sonrasında kapattım.

FX506LH kasası 2020 kasasıymış. Konu sahibinin kasası güncel TUF kasasının deneyimlerini yansıtmıyor bilginiz olsun. Çünkü soğutma tasarımı 2021 modelde değişti. TUF'un hala çöp olduğu yok, konu başlığını 2020 kasa F15 olarak düzeltmek lazım.
Konu mesajında farklı bir konu var orada FX506LH model olduğunu belirttim.
@Recep Baltaş Hocam bayağı yazdım ama rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Müsaitseniz bakar mısınız?

Son düzenleme:
Bende de FX506LU-HN225t modeli var, alalı 2 yıl oldu. Bende sıcaklıktan muzdaribim. Wi-Fi çok iyi, modeli Intel AX201'di sanırım. DTS de de hiç sorun yaşamadım gayet iyi çalışıyor. Armoury Crate'in de hataları var ama kötü diyemem. Ayrıca soğutma konusunda; adamlar altına delik koymamış, fan ile de sogutamıyorum. Oyunlarda sıcaklığı iyi bile olsa beklediğim FPS'i alamıyorum. 1 yıl olduğunda fan traktör sesi çıkartıyordu, kısa bir sürede sorun çıkartmadan değiştirdiler, termal macun da değiştirdiler(pek kaliteli oldığunu düşünmüyorum) ben de zamanında bu donanıma iyi fiyat diye almıştım, pişman mıyım? Hayır ama çok memnun olduğum da söylenemez.

Bende de FX506LU-HN225t modeli var, alalı 2 yıl oldu. Bende sıcaklıktan muzdaribim. Wi-Fi çok iyi, modeli Intel AX201'di sanırım. DTS de de hiç sorun yaşamadım gayet iyi çalışıyor. Armoury Crate'in de hataları var ama kötü diyemem. Ayrıca soğutma konusunda; adamlar altına delik koymamış, fan ile de sogutamıyorum. Oyunlarda sıcaklığı iyi bile olsa beklediğim FPS'i alamıyorum. 1 yıl olduğunda fan traktör sesi çıkartıyordu, kısa bir sürede sorun çıkartmadan değiştirdiler, termal macun da değiştirdiler(pek kaliteli oldığunu düşünmüyorum) ben de zamanında bu donanıma iyi fiyat diye almıştım, pişman mıyım? Hayır ama çok memnun olduğum da söylenemez.

Kaliteli bir macun lazım fakat onun için de bütçenin ağzını açmak lazım. En iyisi garantisi bitince alt kapaktaki bazı delikleri kendimiz açmamız öylece sıcaklık problemi çözülür.

ASUS TUF F15 FX506HE-HN005 modelini kullanıyorum. Temmuz 2021'de almıştım. Belirttiğiniz sorunlardan sadece ısınma ve Armoury Crate uygulamasındaki sorunlarla karşılaştım. DTS uygulamasındaki sorunu, Asus'un sitesindeki driverlardan biriyle çözmüştüm. Sadece kablolu kulaklık takınca güzel bir şekilde çalışıyordu. Onun nasıl yapıldığına dair bi anlatım olabilir internette araştırın isterseniz.

Forumda her laptop için neden alınmamalı konusunu gördüm okudum. Hepsinin de kendine göre haklı yönleri var. Vallahi o kadar kafa karıştı ki 2 haftadır laptop seçemiyorum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı