ASUS TUF Gaming laptop anlık donma sorunu

Emreduhann

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar...

Altı ay önce ASUS TUF Gaming FA506ıu model numaralı Gaming laptop satın aldım, son zamanlarda ısınma problemleri yaşıyordum ama bu tarz cihazlarda kronik olduğunun farkındaydım. Yaklaşık 1 hafta önce garip bir sorunla karşılaştım. Uzun süreli kullandığımda genelde gün sonu olmak üzere oyunlarda donma tarzı bir drop yaşanıyordu. anlık olarak 1-1, 5 saniye civarı ses ve görüntü ağır çekimde akıyor ardından hemen düzeliyor. Genel olarak rahatsız etmese de günde 2-3 kez yaşıyordum.

Oyundan kaynaklı olduğunu sandım malum açık dünya/yüksek boyutlu oyunlarda ara ara FPS droplar, takılmalar ve donmalar normaldir fakat bu aralar YouTube'da video izlerken, SolidWorks'de çizim yaparken dahi aynı sorunu yaşayınca donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım. Tahminimce işlemci sıcaklığı 80-90 arası seyrettiği zamanlarda oluyor.

Benzeri sıkıntıyı yaşayan veya bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

laptop donanımım:

--AMD Ryzen 7 4800H.

--NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti.

--16 GB RAM.

--512 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Model aynı olmasa bile benzer sorunum vardı aynı kasa laptop'ta sorun Google Chrome ben Google Chrome sildikten sonra bir daha rastlamadım o soruna.

Elimdeki model:

Bahsettiğiniz sorunu çözer mi bilmiyorum ama ben de oyun oynarken işlemcim 93 derecelere çıkıyordu.
Güç yönetiminden "Power saver" moduna aldım ve artık 80-85 derece arası çalışıyor.
Aşırı bir performans kaybı da olmadı, hatta uzun süre kullanımda sıcaklıktan dolayı işlemci hızı düşmedi, hep sabit frekansta çalıştı FPS düşmesi sorunu da çözüldü.

Kullandığım laptop ASUS TUF FX505GT.

Not: Şarja taktığımda ve kapatıp açtığımda otomatik olarak "High performance" moduna alıyor, sonradan değiştirmem gerekiyor eğer uygulamayı düşünürsen aklında olsun.

Model aynı olmasa bile benzer sorunum vardı aynı kasa laptop'ta sorun Google Chrome ben Google Chrome sildikten sonra bir daha rastlamadım o soruna.

Elimdeki model:
Genelde Opera kullanıyorum ama yine de Chromu silip gözlemlerimi iletirim.
Sıcaklık değerleriniz nedir?

Belirttiğim gibi yüksek boyutlu grafik olarak yorucu oyunlarda 80-95 arası seyrediyor

Genelde Opera kullanıyorum ama yine de Chromu silip gözlemlerimi iletirim.
Anladığım kadarıyla bir uygulama bunları tetikliyor. İnternette Reddit gibi yerlerde farklı uygulamalardan da donma sorunu yaşayanlar olmuş bu uygulamayı tespit etmen gerekiyor ve oyunlarda mı daha sık yoksa Google vb. uygulamaları kullanırken mi daha sık rastlıyorsunuz?

Anladığım kadarıyla bir uygulama bunları tetikliyor. İnternette Reddit gibi yerlerde farklı uygulamalardan da donma sorunu yaşayanlar olmuş bu uygulamayı tespit etmen gerekiyor ve oyunlarda mı daha sık yoksa Google vb. uygulamaları kullanırken mi daha sık rastH
Genel olarak oyunlarda yaşıyorum

Öncelikle merhabalar...

Altı ay önce ASUS TUF Gaming FA506ıu model numaralı Gaming laptop satın aldım, son zamanlarda ısınma problemleri yaşıyordum ama bu tarz cihazlarda kronik olduğunun farkındaydım. Yaklaşık 1 hafta önce garip bir sorunla karşılaştım. Uzun süreli kullandığımda genelde gün sonu olmak üzere oyunlarda donma tarzı bir drop yaşanıyordu. anlık olarak 1-1, 5 saniye civarı ses ve görüntü ağır çekimde akıyor ardından hemen düzeliyor. Genel olarak rahatsız etmese de günde 2-3 kez yaşıyordum.

Oyundan kaynaklı olduğunu sandım malum açık dünya/yüksek boyutlu oyunlarda ara ara FPS droplar, takılmalar ve donmalar normaldir fakat bu aralar YouTube'da video izlerken, SolidWorks'de çizim yaparken dahi aynı sorunu yaşayınca donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım. Tahminimce işlemci sıcaklığı 80-90 arası seyrettiği zamanlarda oluyor.

Benzeri sıkıntıyı yaşayan veya bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

laptop donanımım:

--AMD Ryzen 7 4800H.

--16 GB RAM.

--512 GB SSD

Aynı bilgisayar kullanıcısıyım ve 6 aydır kullanıyorum. Ve bahsettiğin sorunun aynısını yaşıyorum. Fakat ben de sorunun ne olduğunu bulamadım.

Öncelikle merhabalar...

laptop donanımım:

--AMD Ryzen 7 4800H.

--16 GB RAM.

--512 GB SSD

Lenovolardada olmuştu, ben bunun olmasını AMD işlemciye bağlıyorum.

Geri
Yukarı