ASUS TUF Gaming VG259QM gözümü ağrıtıyor

Cygnus

Hectopat
Arkadaşlar selam,

Severek aldığım monitörümde sıkıntı yaşıyorum.

Ben küçüklüğümden beri TN ekran kullanıyordum şimdi 30 yaşındayım ve ilk defa IPS'e geçtim. Bu yüzden midir nedir monitörde parlaklığı 10'a alsam bile birkaç saat Fortnite oynadığımda gözüm hafif de olsa ağrıyor. Monitörü ilk kurduğumda parlaklık 80'di. O zaman mahvetti gözleri ben de kıstım. Ascr kapalı, renkler 100 94 94, OverDrive 60 kullanıyorum.

Şimdi şöyle de bir sorun var; Stand'da bir problem olduğundan zaten iadesini isteyeceğim ama aynı özelliklerde Türkiye'de Dell'in AW2521HFL modeli var. Sizce değiştirip bunu alsam durum fark eder mi? Yoksa hayatımda hiç IPS kullanmadığım için alışmam mı gerekiyor monitöre? Zamanla bu durum geçer mi?

Bu arada gözlerimde bir problem yok yeğenim de Fortnite'dayken gözlerinin ağrıdığını söylüyor.

Sizce sorun nedir? Ayarlarda mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Parlaklığı kısmak çok işine yaramaz kontrastı kısabilirasin. Ayrıca nvidia kullanıyorsan color vibration ayarını da düşürebilirsin. Yada göz sağlığın ile alakalı başka bi sorun olabilir. Çözümler işe yaramazsa bi doktora görün bence.

Arkadaşlar selam,

Severek aldığım monitörümde sıkıntı yaşıyorum.

Ben küçüklüğümden beri TN ekran kullanıyordum şimdi 30 yaşındayım ve ilk defa IPS'e geçtim. Bu yüzden midir nedir monitörde parlaklığı 10'a alsam bile birkaç saat Fortnite oynadığımda gözüm hafif de olsa ağrıyor. Monitörü ilk kurduğumda parlaklık 80'di. O zaman mahvetti gözleri ben de kıstım. Ascr kapalı, renkler 100 94 94, OverDrive 60 kullanıyorum.

Şimdi şöyle de bir sorun var; Stand'da bir problem olduğundan zaten iadesini isteyeceğim ama aynı özelliklerde Türkiye'de Dell'in AW2521HFL modeli var. Sizce değiştirip bunu alsam durum fark eder mi? Yoksa hayatımda hiç IPS kullanmadığım için alışmam mı gerekiyor monitöre? Zamanla bu durum geçer mi?

Bu arada gözlerimde bir problem yok yeğenim de Fortnite'dayken gözlerinin ağrıdığını söylüyor.

Sizce sorun nedir? Ayarlarda mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Bunu kullanabilirsiniz bende dereceli gözlük var ama PC'de çok vakit geçirdiğim için mavi ışık korumalı cam alıyorum ve bir sorun olmuyor.

Aynı monitörü kullanıyorum. Mavi ışık filtresini kullanabilirsin. Uzun süre PC başında olunca ben açıyorum.

Parlaklığı kısmak çok işine yaramaz kontrastı kısabilirasin. Ayrıca nvidia kullanıyorsan color vibration ayarını da düşürebilirsin. Yada göz sağlığın ile alakalı başka bi sorun olabilir. Çözümler işe yaramazsa bi doktora görün bence.
teşekkürler kontrast ayarını deneyeceğim. gözümde herhangi bir sorun yok önceden belitmiştim. evdeki herkes denedi monitörü.
Aynı monitörü kullanıyorum. Mavi ışık filtresini kullanabilirsin. Uzun süre PC başında olunca ben açıyorum.

kaçta kullanıyorsun? ben ancak 4 e getirince rahat ediyorum ama o zaman da saman renkli oluyor ekran..

ya canımı sıkan şu; o kadar para bayılıyorsun yeni teknoloji alayım diyorsun ips vs ve yine sorunlar çıkıyor. Ben illa gözlük almak zorunda mıyım? Ekstra maliyet... Forumdaki herkes de ips önermişti diğer forumlar dahil anlamadım gitti. Olmadı TN ye döneyim diyorum ama 240hz 24/ 24.5 inch 1080p gsync uyumlu TN yok piyasada.

Bazı insanların gözleri IPS panellere karşı aşırı derecede hassas. Aynı monitörü ben blue filter olmadan, 90 parlaklıkta rahat kullanabiliyorum örneğin. Zaten bu parlaklık ve renkleri bir TN panelde almak imkansız. Sizinki gibi gözler için bu tarz gözlükler veya blue filter ayarını sonlamak gerekiyor.

teşekkürler kontrast ayarını deneyeceğim. gözümde herhangi bir sorun yok önceden belitmiştim. evdeki herkes denedi monitörü.

kaçta kullanıyorsun? ben ancak 4 e getirince rahat ediyorum ama o zaman da saman renkli oluyor ekran..

ya canımı sıkan şu; o kadar para bayılıyorsun yeni teknoloji alayım diyorsun ips vs ve yine sorunlar çıkıyor. Ben illa gözlük almak zorunda mıyım? Ekstra maliyet... Forumdaki herkes de ips önermişti diğer forumlar dahil anlamadım gitti. Olmadı TN ye döneyim diyorum ama 240hz 24/ 24.5 inch 1080p gsync uyumlu TN yok piyasada.
2.aşamada kullanıyorum. Eğer makale, PDF üzerinde vs çalışacaksam parlaklık çok geldiğinden son aşamaya alıyorum. Ama oyunlarda bir rahatsızlık yaşamadım. Sanırım uzun süre TN kullandığınız için alışmakta sorun yaşıyorsunuz.

Bunu kullanabilirsiniz bende dereceli gözlük var ama PC'de çok vakit geçirdiğim için mavi ışık korumalı cam alıyorum ve bir sorun olmuyor.
konuyu hortlatıyorum ama sıkıntı daha geçmedi.
gündüzleri neredeyse hiç sıkıntı yaşamıyorum ama hala ufak bir rahatsızlık var fakat akşamları net kullanamıyorum monitörü.
biraz daha araştırma yaptım ve artık düşünüyorum ki bu panel teknolojisi ile alakalı değil. benim monitör 13 yıllıktı kim bilir nits değeri nedir. Bu monitör 400nits. Herhalde ürettiği ışığın miktarından kaynaklanıyor problem. siz ne düşünüyorsunuz ? sizce panelden midir yoksa parlaklık oranından mı? sizin kullandığınız monitör tipi ne acaba?

Eğer gözlükle çözülecekse doktora gideceğim ve numaralı mavi ışık gözlüğü yaptıracağım. Sizinki de mavi ışık filitreli numaralı herhalde?

Merhaba 27" 2K IPS monitör kullanmaktayım. İş gereği ve oyun sevdam yüzünden 16 saat bazen geçik PC başında oturmaktayım. Gözlüksüz imkansız dediğiniz gibi göz kanlanması acıması vs bir sürü rahatsızlık getirmekte ve parlaklık çok yüksek bir monitöre sahibim. Gözlük kullandığımda hiçbir sorun olmuyor filtreli özel cam.

Geri
Yukarı