ASUS TUF Gaming VG27AQ 27" monitör açılıp kapanıyor

koray_tüm

Femtopat
Daha fazla  
Herkese selam.

Ara ara olsa da ASUS TUF Gaming VG27AQ 27" monitörümle sürekli yaşadığım bir sorunu sizlerle paylaşacağım. Bilgisayarı topladığımdan beri bahsettiğim monitör kendisini durduk yere kapatıp açıyor. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığım zaman windows 11 ekranına geldiğinde ekranda karıncalanmalar, görüntüde bozulma ve yırtılmalar meydana geliyor. Kullandığım displayport kablosu Paugge V1.4 Vesa DisplayPort Sertifikalı kablo. Monitörle gelen kabloyu kullandığım zaman da aynı sorunu yaşıyordum. Onun için ayrı bir displayport kablosu aldım.

Ekran kartım ASUS GeForce Dual RTX 3060TI O8G V2 8 GB GDDR6 256 bit 1740 MHz OC 1 HDMI 3 DP Ekran Kartı.

Anakarttaki bağlantı noktalarını, PSU (850 watt) kablolarının tam yerine oturduğunu çokça kontrol ettim. Herhangi bir düzelme olmadı.

Ayrıca aynı monitörü XBOX Serie X ile kullandığımda görüntüde yırtılma ve bozulma yaşamıyorum. Ancak monitör nadir de olsa yine kendisini kapatıyor.

Tüm bu tutarsızlıkları monitörün güç tuşuna basıp monitörü kapatıp tekrar açarak ortadan kaldırıyorum ve işim bitene kadar rahatça kullanabiliyorum. Monitör OC yapılmış halde, 160 HZ de çalışıyor. Anakarttaki kod AA ve her şey stabil görünüyor. Oyunlarda bu sıkıntıyı yaşamadım henüz.

Şu anda sorunun kaynağının ne olduğunu çözemedim. Monitör mü, ekran kartı mı, dp kablosu mu, güç adaptörü mü, pce kabloları mı ya da anakart mı kusurlu nasıl anlayabilirim? Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Bu arada soruna dair iki adet video mevcut.

Youtube linkleri:

ASUS TUF Gaming VG27AQ 27" Monitörde Karıncalanma, Görüntüde Bozulma ve Yırtılmalar

ASUS TUF Gaming VG27AQ 27" Monitör Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Son düzenleme:

Geri
Yukarı