ASUS TUF Gaming VG27AQ renk ayarları önerisi

Sarp Sert

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle herkese iyi sosyaller dilerim. Yaklaşık 2 gün önce ASUS TUF Gaming VG27AQ modeli monitörü satın aldım. Fakat bir türlü gözüme hitap eden renk ayarını bulamadım manzara moduna aldığımda siyahlar fazla siyah oluyor. FPS moduna aldığımda ise sanki ekran hafiften puslu gibi. İnternette araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım yok mudur bunun göze hitap eden bir renk ayarı? Desteklerinizi bekliyorum.

detaylı ayarların ölçülerini yazabilir misin bir deneyeyim kontrast falan vs
Önce monitör ayarlarını varsayılana sıfırla. Dili türkçe yap. Modlardan yarış modunu seç.

Kontrast 80

Renk sıcaklığı<kullanıcı modu<r100 g 100 b 100

@Sarp Sert Dostum yeni ayar buldum. Öncelikle tekrar sıfırla her şeyi. Dili türkçe yap. ELMB SYNC aktif et. Modlardan yarış modu seç. Kullanıcı modu yap.
Parlaklığı 50'de kullanıyorum. Güzel oldu böyle. ELMB'nin ne işe yaradığını bilmiyordum. Bulanıklık engelliyormuş. Ufo testindeki bulanıklık bayağı bayağı azaldı. Ghosting testindeki ghosting de azaldı.

Önce ELMB açıkken bak en üsttekine. Sonra elmb kapat bir de öyle bak. Farkı anlayacaksın.

Son düzenleme:
Benim paylaştığım ayarlar puslu olmakla vs değil aslında. Grafik tasarım ile ilgilenen kişiler az çok bilirler. Bir standartta görmek gerek renkler. Tabi burada panel tipi de çok önemli. Devamlı IPS kullanan biri olarak ne TN ne VA hiç bir panel benim işime yaramıyor ve hiç de sağlıklı değil işim açısından da. Belki daha önce kullandığınız monitörlere göre öyle gelebilir. Bir de HZ ayarlarınızı bir kontrol edin.

Benim paylaştığım ayarlar puslu olmakla vs değil aslında. Grafik tasarım ile ilgilenen kişiler az çok bilirler. Bir standartta görmek gerek renkler. Tabi burada panel tipi de çok önemli. Devamlı IPS kullanan biri olarak ne TN ne VA hiç bir panel benim işime yaramıyor ve hiç de sağlıklı değil işim açısından da. Belki daha önce kullandığınız monitörlere göre öyle gelebilir. Bir de HZ ayarlarınızı bir kontrol edin.
Hocam 144'te. Dediğin profili yapınca bir şey değişmedi. Sana bir şey soracağım. ELMB sync kullanıyor musun? OC kullanıyor musun? Adaptive sync açık mı?

Hocam 144'te. Dediğin profili yapınca bir şey değişmedi. Sana bir şey soracağım. ELMB sync kullanıyor musun? OC kullanıyor musun? Adaptive sync açık mı?
OC kullanıyorum 165hz için. Bende de ASUS 27" VG27AQZ modeli var. Ama ELMB açmıyorum çünkü parlaklıktan yiyor. G-Sync kullanıyorum.

OC kullanıyorum 165hz için. Bende de ASUS 27" VG27AQZ modeli var. Ama ELMB açmıyorum çünkü parlaklıktan yiyor. G-Sync kullanıyorum.
monitörde anlamadığım bir şekilde bir grilik ve solukluk var puslu gibi ekran ve bu her modda böyle ikinci monitör olarak yine TUF GAMİNG 23.8 VG249Q1R modelini kullanıyorum fakat onda böyle bir solukluk vs yok (aynı ayarları yapmama rağmen hala aynı)

monitörde anlamadığım bir şekilde bir grilik ve solukluk var puslu gibi ekran ve bu her modda böyle ikinci monitör olarak yine TUF GAMİNG 23.8 VG249Q1R modelini kullanıyorum fakat onda böyle bir solukluk vs yok (aynı ayarları yapmama rağmen hala aynı)

Monitör VA Panel oldugu için IPS'e göre bir tık daha mat oldugunu anladım sebebi ondanmış

Son düzenleme:

Geri
Yukarı