ASUS TUF GT 501 fan ayarları nasıl yapılır?

hayx

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Kısa süre önce sistem topladım ve kasayı ASUS TUF GT501 olarak seçmiştim. All Suite 3 yazılımı üzerinden fan kontrolü yaparken ön tarafta bulunan 3 tane 120 mm fanın ayarlarını yapamadım. Fanlar sadece %100 devirde çalışıyor. Auto stop fan muhabbeti var sistem belli bir sıcaklığa gelince otomatik devreye giriyor fakat bu birden gelen ses insanı rahatsız edebiliyor. Bende bu Auto stop fanı kapattıgımda sıcaklık-RPM grafiğini istediğim gibi ayarlayamıyorum. Fanlar sadece %100 devirde çalışıyor. Bu da çok gürültülü oluyor. Acaba benim fanların çalışma aralığı mı kısıtlı? Aynı kasayı kullanan veya bir fikri olan yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    196 KB · Görüntüleme: 104
  • 2.png
    2.png
    189,3 KB · Görüntüleme: 105
Fanların güç kablolarının tam olarak nereye bağlandığını bir kontrol eder misin? Herhangi bir kontrolcüye mi bağlı? Yoksa ana karta mı? çünkü bendeki GT301 fanları bile sistem sıcaklığına göre hareket ediyor, AI suite 3 ile de ayarlanabiliyor. Bağlantılarında bir sıkıntı var bence.
Ana kart bilgilerini de iletir misin?

GT301 kasa kullanıyorum (fanları GT501 ile aynı), fanlarım ana karta bağlı ve sıcaklığa göre çalışıyor.

Anakartım TUF-X570-Plus Wi-Fi. Ve gördüğüm kadarıyla fanlar anakarta bağlanmış. Yazılım üzerinden bir fan tuning yaptım ve bu sefer yüzde 100-70 fan devri aralığına düştü. Vallahi ben bir şey anlamadım. Bu arada egzoz fanını da atıyorum.
Fanların güç kablolarının tam olarak nereye bağlandığını bir kontrol eder misin? Herhangi bir kontrolcüye mi bağlı? Yoksa anakarta mı? Çünkü bendeki GT301 fanları bile sistem sıcaklığına göre hareket ediyor, AI Suite 3 ile de ayarlanabiliyor. Bağlantılarında bir sıkıntı var bence.
Anakart bilgilerini de iletir misin?

Kontrolcü derken kasanın içerisinde o üç fanın rengini ve RGB modunu değiştirebildiğim 3 tuşlu bir kontrolcu var.

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    187,3 KB · Görüntüleme: 80
  • 4.png
    4.png
    190,5 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Şöyle bir şey deneyelim. BIOS'da üstte q-fan ayarları menüsü var. Oradan bir Optimize All yapıp sonra bios kaydedip çıkar mısın?

Sonra aynı işlemi Ai Suite Fan Expert üzerinden de yap ve profili kaydet. Ama chasis fanlarının konumlarını da doğru belirttiğine amin ol. Bunu için de Ai Suite seni yönlendiriyor. Aşağıda paylaştım. Fanları hepsini durdurup sadece aynı şase slotuna bağlı olanı çalıştırıyor. Buna göre de konumunu sen belirtiyorsun.

Sonrasında aşağıdaki seçeneklerde Standard'ı seçtiğinde durum ne oluyor söyler misin?

1644401848432.png

1644401913184.png

1644401994401.png

Dediğinizi tek tek yaptım ve sonuç gene aynı standart modda yüzde yüz silent modda belli dereceye kadar 0RPM belirleiğim dereceden sonra yüzde yüz devir.

Dosya Ekleri

• silent modda.png
    silent modda.png
    244,3 KB · Görüntüleme: 57
  • standart modda.png
    standart modda.png
    247,3 KB · Görüntüleme: 70
Fanlarınız orijinal kasayla gelen fanlar diye düşünüyorum. Esas sıkıntı minimum devir kapasitesi. Bunun için tek çözüm fanları değiştirmek olur. PWM özellikli ortalama 1800 RPM PWM fan setlerinden gerek. Ya bu sese maruz kalacaksın mecburen ya da bir bütçe belirleybilirsen fan temin edeceksin. Eğer rgb'li istersen de 700 800'den aşağı kaliteli yok söyliyim.

Ben bu seti kullanıyorum hem görüntü hem performans açısından gayet doyurucu. Sessiz de çalışıyorlar.

1644403670830.png

Bu da güzelmiş. Hava ve devir değeri fena değil.

Aynen bende öyle düşündüm minimum devri bu şekilde diye. RGB benim için önemli hiç değil. Tek önemli olan sessizlik. Noctua'nın fanları vardı sanki sessizlik için üretilen. Sizin tavsiye ettiğiniz bir fan var mıdır? Bir de almam gereken fan PWM olacak değil mi?

PWM olması şart ve gerçekten çok fazla model var. Noctua tabii ki de iyi bir tercih. Burada işte hava üfleme, rpm ve ses şiddeti dengesini iyi ayarlamak gerek. RGB'ye para vereceğine daha kaliteli ışıksız fan alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı