ASUS TUF, Lenovo Bilgisayar Önerisi

Bütçe
10.000 lira altı

firedgeneral

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bir oyun laptop'u almak istiyorum ancak çok da güçlü bir şeye ihtiyacım yok, zaten daha çok günlük ihtiyaçlarım için kullanacağım ancak yine de çok güçsüz bir şey de almak istemiyorum. Aşağıdaki iki ürün şu an favorim gibi, düşünceleriniz veya varsa başka bilgisayar önerileriniz varsa bu fiyatlara yakın (10k'dan az olsa iyi olur :D) yazarsanız sevinirim.

TUF için kronik ısınma sorunu var gibi şeyler okudum ancak AMD versiyonlarında var diyorlardı, benim bulduğum Intel işlemcili. Lenovo için de coil whine var tarzı yorumlar okudum, bilgisi olan paylaşabilirse güzel olur.

Bir de bu model var ancak 8 gb ram olduğu için emin olamadım, daha önce 1x16 ramli bilgisayar aldığım için zaten ekran kartı performansı düşüklüğünden çok çektim:

Merhaba, bir oyun Laptop'u almak istiyorum ancak çok da güçlü bir şeye ihtiyacım yok, zaten daha çok günlük ihtiyaçlarım için kullanacağım ancak yine de çok güçsüz bir şey de almak istemiyorum. Aşağıdaki iki ürün şu an favorim gibi, düşünceleriniz veya varsa başka bilgisayar önerileriniz varsa bu fiyatlara yakın (10K'dan az olsa iyi olur :D) yazarsanız sevinirim.

TUF için kronik ısınma sorunu var gibi şeyler okudum ancak AMD versiyonlarında var diyorlardı, benim bulduğum Intel işlemcili. Lenovo için de coil whine var tarzı yorumlar okudum, bilgisi olan paylaşabilirse güzel olur.

Bir de bu model var ancak 8 GB RAM olduğu için emin olamadım, daha önce 1x16 RAM'li bilgisayar aldığım için zaten ekran kartı performansı düşüklüğünden çok çektim:

Bu ürünleri öneririm.
TUF serisinde mühendislik bir hata olduğu için ısınma sorunu var. Parça üreticisi farkından kaynaklı bilgisayarın ısınmaması gibi bir durum yok.(Intel, AMD farkı.)
Paylaştığın Lenovo güzel fakat biraz daha üzerine katarak attığım Nitro 5'i satın alabilirsin. Ekran kartı daha iyi.

Bu ürünleri öneririm.
TUF serisinde mühendislik bir hata olduğu için ısınma sorunu var. Parça üreticisi farkından kaynaklı bilgisayarın ısınmaması gibi bir durum yok.(Intel, AMD farkı.)
Paylaştığın Lenovo güzel fakat biraz daha üzerine katarak attığım Nitro 5'i satın alabilirsin. Ekran kartı daha iyi.
Thin kasalar da ısınma sorunlu.

Ben TUF kullanıcısıyım Intel'e sahip olanlar ısınmıyor deniliyor aksine daha çok ısınması gerekir bir i5 işlemcinin bu ısınma problemi ASUS markasının zekasından dolayı kasanın altında hava geçişi için delikler olması gerekiyor değil mi balpeteği şeklinde işte onların sadece yüzde 20'si delik diğerleri delik değil. Konularıma bakınız TUF alırsanız yaşadığım sıkıntıları yaşamanız muhtemel. Memnun muyum? Evet PC oldukça işimi görüyor zaten CS Valorant gibi oyunları çok az oynuyorum genelde işler ve ödevler için kullanıyorum raminizi Dual yaptığınız takdirde sizi çok rahatlatacak bir PC.
Isınma da CS:GO'da 90 olmuyor yani 85 derece falan geziniyor.

Peki attığım TUF modelinde de ısınma sorunu mevcut mu acaba?
Ağır yük altında "ısınmayan" laptop yok benim bildiğim. i5'li modeli kullanıyorum ve memnunum. İşlemcinin ısısının 80lere çıkmasını istemiyorsanız boostu kapatırsınız, oyununa göre değişmekle birlikte maksimum 20 FPS kaybı (genellikle 4-5 hatta hiç kayıp olmuyor fakat hoiv gibi işlemci ağırlıklı oyunlar istisnadır) fakat 20 derece de kazançla kullanabilirsiniz. Şöyle bir laptop benchmarklarını izleyin zaten piyasadaki çoğu cihazın "ısındığını" fark edersiniz. TUF modeli özelinde konuşursak ısının kasaya yayılarak kontrol edilmesini tercih etmişler ve gerçekten de kasada ısı hissetmiyorsunuz. RAM'in 16 olmasını şiddetle tavsiye ederim ama 8lik alıp sonradan da yükseltebilirsiniz. Fan sesi ve ısınma "problem" değildir. Yük altındayken sessiz fanlı ve ısınmayan bir cihaz varsa da ben bilmiyorum.
Attığınız cihazlar için ise görüşüm şöyle. Rekabetçi oyunlar oynuyorsanız ve AAA yapımlar sizin için çok da önemli değilse orijinal windows'un da kurulu geldiği ROG modeli güzel görünüyor. Fakat mantıken f/p olarak en yüksek verimliliği düşünüyorsanız TUF öneririm. Lenovo ve Acer cihazlar da iyilerdir fakat kullanmadığımdan yorum yapmam doğru olmaz. Ayrıca fiyatların bu dönemde çok değişken olduğunu da söyleyeyim. Yani beklemek riskli fakat olumlu dönüşü de olabilir zira ben aldığım zaman f/p olarak rakipsizdi.

Ağır yük altında "ısınmayan" laptop yok benim bildiğim. i5'li modeli kullanıyorum ve memnunum. İşlemcinin ısısının 80lere çıkmasını istemiyorsanız boostu kapatırsınız, oyununa göre değişmekle birlikte maksimum 20 FPS kaybı (genellikle 4-5 hatta hiç kayıp olmuyor fakat hoiv gibi işlemci ağırlıklı oyunlar istisnadır) fakat 20 derece de kazançla kullanabilirsiniz. Şöyle bir laptop benchmarklarını izleyin zaten piyasadaki çoğu cihazın "ısındığını" fark edersiniz. TUF modeli özelinde konuşursak ısının kasaya yayılarak kontrol edilmesini tercih etmişler ve gerçekten de kasada ısı hissetmiyorsunuz. RAM'in 16 olmasını şiddetle tavsiye ederim ama 8lik alıp sonradan da yükseltebilirsiniz. Fan sesi ve ısınma "problem" değildir. Yük altındayken sessiz fanlı ve ısınmayan bir cihaz varsa da ben bilmiyorum.
Attığınız cihazlar için ise görüşüm şöyle. Rekabetçi oyunlar oynuyorsanız ve AAA yapımlar sizin için çok da önemli değilse orijinal windows'un da kurulu geldiği ROG modeli güzel görünüyor. Fakat mantıken f/p olarak en yüksek verimliliği düşünüyorsanız TUF öneririm. Lenovo ve Acer cihazlar da iyilerdir fakat kullanmadığımdan yorum yapmam doğru olmaz. Ayrıca fiyatların bu dönemde çok değişken olduğunu da söyleyeyim. Yani beklemek riskli fakat olumlu dönüşü de olabilir zira ben aldığım zaman f/p olarak rakipsizdi.
Sizce kasanın kalitesi iyi mi bu konuda ne düşünüyorsunuz, plastik olduğu için soruyorum. Bir de genel olarak CS oynadığım için response time benim için önemli bir faktör ancak internette tepki süresinin neredeyse 20 ms olduğunu gördüm, siz çok fark ediyor musunuz? Benim attığım TUF modelinde de i5 işlemci var bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı