Asus TUF VG249QR1 karanlık yerlerde çok kötü görüntü veriyor

Tarık kaya

Hectopat
Yer
İstanbul
Monitör
Asus TUF VG249QR1
Arkadaşlar yanlış başlık seçmiş olabilirim ne olduğunu ben de anlamadım oyunlarda karanlık yerlere girince görüntü çok iğrençleşiyor. Şimdiden modlardan özür diliyorum ne olduğunu ben de anlamadım. Resimlerde gözüküyor sorunum oyunlarda karanlık yerlere girince görüntü inanılmaz bozuluyor ve monitör zaten parlaklığı fullesem bile inanılmaz karanlık NVIDIA Denetim Masası'ndan ayar yaparak ancak idare edebiliyorum ama şu bozulmalar neden oluyor? Resimlerde rastgele YouTube videolarından görüntüler aldım oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorum nasıl düzelteceğim bunu? Monitörün modelini ve markasını belirttim ekran kartı da lazım mı bilmiyorum ama söyleyeyim RTX 3060 Ti.

Dosya Ekleri

• Görüntü 1.jpg
    Görüntü 1.jpg
    147 KB · Görüntüleme: 66
  • Görüntü 2.jpg
    Görüntü 2.jpg
    108,6 KB · Görüntüleme: 59
  • Görüntü 3.jpg
    Görüntü 3.jpg
    67,4 KB · Görüntüleme: 58
  • Görüntü 4.jpg
    Görüntü 4.jpg
    79,1 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yanlış başlık seçmiş olabilirim ne olduğunu ben de anlamadım oyunlarda karanlık yerlere girince görüntü çok iğrençleşiyor. Şimdiden modlardan özür diliyorum ne olduğunu ben de anlamadım. Resimlerde gözüküyor sorunum oyunlarda karanlık yerlere girince görüntü inanılmaz bozuluyor ve monitör zaten parlaklığı fullesem bile inanılmaz karanlık NVIDIA Denetim Masası'ndan ayar yaparak ancak idare edebiliyorum ama şu bozulmalar neden oluyor? Resimlerde rastgele YouTube videolarından görüntüler aldım oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorum nasıl düzelteceğim bunu? Monitörün modelini ve markasını belirttim ekran kartı da lazım mı bilmiyorum ama söyleyeyim RTX 3060 Ti.

60Hz'e alıp dener misin?
Panel hantallığından mı kaynaklanıyor onu öğreniriz.

60Hz'e alıp dener misin?
Panel hantallığından mı kaynaklanıyor onu öğreniriz.

60Hz. Alınca bu videolarda düzeldi ama daha karanlık bir video buldum onda mesela hâlâ devam ediyor. Ya sorunu bir anlayabilsem ne olduğunu değiştireceğim daha 1 hafta sürem var da sorunu anlayamıyorum ki. Acaba komple geri mi götürsem bilgisayarı?

60Hz. Alınca bu videolarda düzeldi ama daha karanlık bir video buldum onda mesela hâlâ devam ediyor. Ya sorunu bir anlayabilsem ne olduğunu değiştireceğim daha 1 hafta sürem var da sorunu anlayamıyorum ki. Acaba komple geri mi götürsem bilgisayarı?
İps glow olabilir ancak bu bayağı fazla.
İps glow testi yaparmısın?
Karanlık bir ortamda siyah bir ekran açıp fotoğrafını çekerek testi yapabilirsin.

Sorun siyah renklerde pixelleşmemi oluyor hocam yanlışmı anladım.Bu konuya bir gözatmanızı istiyorum eğer sorun bu ise.

Sorun siyah renklerde pixelleşmemi oluyor hocam yanlışmı anladım. Bu konuya bir gözatmanızı istiyorum eğer sorun bu ise.

Aynen öyle hocam nasıl çözebilirim bunu? Daha yepyeni aldım sistemi oyunlardan keyif alamıyorum bunun yüzünden. Bakın başka bir görsel daha bırakıyorum başka bir videodan. Özellikle Outlast görüntüleri tercih ediyorum karanlık atmosferinden dolayı.

Dosya Ekleri

• f0f6a5c6-6cbd-4c3d-b0ce-6dce6089d933.jpg
    f0f6a5c6-6cbd-4c3d-b0ce-6dce6089d933.jpg
    86,4 KB · Görüntüleme: 52
Aynen öyle hocam nasıl çözebilirim bunu? Daha yepyeni aldım sistemi oyunlardan keyif alamıyorum bunun yüzünden. Bakın başka bir görsel daha bırakıyorum başka bir videodan. Özellikle Outlast görüntüleri tercih ediyorum karanlık atmosferinden dolayı.
Hocam bu sorunu daha kaliteli videolar izleyerek çözersiniz yada renk derinliği daha yüksek monitör bakmalısınız kullandığınız monitörde 6bit+frc desteği bulunmakta gerçek 8bit veya 10bit kalitesinde monitör bakın derim.

Hocam renk derinliği 8 bit gösteriyor.
Evet ama gerçek 8bit yansıtmıyor 6bit+frc kalitesi sunuyor size gerçek 8bit daha maaliyetli olur.Buradan bakabilirsiniz.Buna ek olarak panel kalitesi de etkiliyor hocam.

Geri
Yukarı