ASUS TUF VG279Q1R monitör göz ağrıtıyor

rstar232

Decapat
Daha fazla  
Monitör
ASUS TUF VG279Q1R
Herkese iyi sosyaller ben hayatım boyunca hep TN panel kullanan birisi alarak ilk defa bir IPS panel satın aldım, monitördeki renk farklılıkları gözlerimi çok ağrıtmaya başladı bunu normal karşılıyorum, ancak bir ayar mı yoksa monitörle mi alakalı çözemediğim bir durum. FPS oyun oynarken koşarken görüntü bulanık görünüyor, durunca sabitleşiyor ve bu benim gözlerimi yoruyor. Bilmediğim için sizlere danışmak istiyorum. Bu oyunun bir ayarı mı monitörle mi alakalı yoksa monitörde yapmam gereken bir ayar mı var? Teşekkür ederim.

Hocam 2 bariz seçenek var
1-Ufo testi yapın belki çok fazla ghosting vardır. Tepki süresi yavaş bir monitördür belki.
2-Monitör 27 inç büyük bir ekran belki çok yakından bakıyorsunuzdur. Eski monitörünüz küçükse yine aynı açıdan baktıgınız için bu monitör büyük ve yine aynı açıdan baktıgınız için agrıtıyor olabilir.

3.ihtimal benim teorim IPS paneller aşırı parlak ve ışık saçtıgı için gözün koruyucu tabakaya zarar veriyor diye düşünüyorum. Bknz IPS Glow

Bendede aynısından var bende TNden geçtim bende öyle birşey olmadı. Ama 1ms dediğine bakma en az 5ms tepski süresi var. Bundan ağrıyabilir.

IPS'e gene dua et bide VA 'ları görsen :D

Hiç biri OLED yada TN kadar hızlı değil malesef

IPS panellerde ghosting fazlaca, VA'da ortalama, TN'de en azdır hocam genel olarak. Ben de IPS ve TN kullandım, IPS ekran sulu boya gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 2 bariz seçenek var
1-Ufo testi yapın belki çok fazla ghosting vardır. Tepki süresi yavaş bir monitördür belki.
2-Monitör 27 inç büyük bir ekran belki çok yakından bakıyorsunuzdur. Eski monitörünüz küçükse yine aynı açıdan baktıgınız için bu monitör büyük ve yine aynı açıdan baktıgınız için agrıtıyor olabilir.

3.ihtimal benim teorim IPS paneller aşırı parlak ve ışık saçtıgı için gözün koruyucu tabakaya zarar veriyor diye düşünüyorum. Bknz IPS Glow
Hocam uzun kullanımda baş ağrısına kadar yol bile açıyor, kesinlikle IPS panel bana ters geliyor, söylediğiniz ilk testi yapacağım, sözde 144hz ve ayarlarda da bunu açtım tabii ki, ancak testi yapınca yorumu güncelleyeyim. 2. maddedeki ise hiç bir fark yok hocam, mesafe açısından, bu monitör asansörsüz biraz aşağıda kalıyor, bu da beni çok rahatsız etti, iade etmeye çalışacağım olmadı elimden çıkaracağım.

Bendede aynısından var bende TNden geçtim bende öyle birşey olmadı. Ama 1ms dediğine bakma en az 5ms tepski süresi var. Bundan ağrıyabilir.

IPS'e gene dua et bide VA 'ları görsen :D

Hiç biri OLED yada TN kadar hızlı değil malesef
Olabilir hocam ama TN veya VA panelde hiç bir sıkıntı yaşamıyorum uzun kullanımlarda, IPS beni çok rahatsız etti baş ağrısına kadar götürüyor uzun kullanımda, iade etmeyi düşünüyorum bu yüzden

IPS panellerde ghosting fazlaca, VA'da ortalama, TN'de en azdır hocam genel olarak. Ben de IPS ve TN kullandım, IPS ekran sulu boya gibi.
Katılıyorum hocam çok kötü, çizim vb işler için çok çok uygun renk ayrımları da harika, ancak oyun için şahsi performansım çok kötü, direkt olarak elden çıkarmaya çalışacağım. Bayağı rahatsız edici.

TN çok renksiz ghostingi en az olan VA güzel model bir monitör alırsanız güzel olur açıkçası.

Ben lise 9. sınıfta panel türleri ile sunum yapmıştım araştırdım bildiğim model yok :D
Bildiklerim yukarıda yazdıklarım IPS ekranlar yüksek kalitede renk aralığı ama ghosting var.
VA ortalama her konuda TN ise oldukça hızlı ama renk aralığı çok düşük. 540 Hz Dell monitör çıkardı mesela IPS değil TN, TN panel ucuz yolludur ama Hz'den dolayı o bile 840 $

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek bir ufo testi. Mükemmele yakın ufo testi örnegi. Sizin ufo buna benzerse sorun yok. Ufonun arkasında ne kadar iz varsa o kadar sıkıntı.
Ufo testinde eger arkasında çok fazla siyah iz yani ufo 2-3 tane daha görünüyorsa. Baş dönmesi göz yorgunlugu yapabilir.

Çok yakından bakıyorsanız yine göz yorgunlugu yapar. 60-80 cm mesafe bence en az olmalı 27 inç monitörle aranızda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek bir ufo testi. Mükemmele yakın ufo testi örnegi. Sizin ufo buna benzerse sorun yok. Ufonun arkasında ne kadar iz varsa o kadar sıkıntı.
Ufo testinde eger arkasında çok fazla siyah iz yani ufo 2-3 tane daha görünüyorsa. Baş dönmesi göz yorgunlugu yapabilir.

Çok yakından bakıyorsanız yine göz yorgunlugu yapar. 60-80 cm mesafe bence en az olmalı 27 inç monitörle aranızda.
Hocam bu testte çok akıcı görünüyor izlediğim videoda, ya benim gözlerim bozuk ya da söylediğiniz üzere monitörümde ghosting problemi var, gözlerimi çok yoruyor takip etmek güçleşiyor, bende zaten miyop var, iyice rahatsız oluyorum böyle

Geri
Yukarı