ASUS TUF VG279Q1R monitör göz ağrıtıyor

Hocam bu testte çok akıcı görünüyor izlediğim videoda, ya benim gözlerim bozuk ya da söylediğiniz üzere monitörümde ghosting problemi var, gözlerimi çok yoruyor takip etmek güçleşiyor, bende zaten miyop var, iyice rahatsız oluyorum böyle
Akıcı çünkü 240 Hz zaten ama 165 Hz ve 144 Hz'de örnek olarak buna benzer görüntü veriyor monitör kaliteliyse. Kaba bir örnek olarak 240 Hz ufo testi attım yanıltma olmasın.

Bende yıllarca TN kullandım daha sonra IPS geçtim(24" 144Hz 1ms) monitör'de ghosting sıfır dı ilk başlarda gözlerimde yorgunluk ve hafif ağrı yaprı ama zamanla alıştım bayağı bir süre kullandım fakat monitörün başında uzun süreler kalmaya başlayınca gözlerimde tekrar yorgunluk ve kanlanma yapmaya başladı bunun üzerine bende TN panele geçiş yaptım ve şikayetim yok.

Bende yıllarca TN kullandım daha sonra IPS geçtim(24" 144Hz 1ms) monitör'de ghosting sıfır dı ilk başlarda gözlerimde yorgunluk ve hafif ağrı yaprı ama zamanla alıştım bayağı bir süre kullandım fakat monitörün başında uzun süreler kalmaya başlayınca gözlerimde tekrar yorgunluk ve kanlanma yapmaya başladı bunun üzerine bende TN panele geçiş yaptım ve şikayetim yok.

Benq EX2710 premium monitör kullanıyorum IPS. Benimde şikayetlerim var VA panel veya TN bulursam satın almayı düşünüyorum. Gözünüz bozuk oldugu için olsa TN monitöre geri dönünce şikayetler devam ederdi demekki IPS panelle alakalı. Benim bu konu hakkında bir teorim var zaten IPS panel çok parladıgı için gözün koruyu tabakasını zamanla aşındırıyor. Göz kendini yenileyen bir organ oldugu için koruyucu tabakada yenileniyor ama uzun süre kullanınca işte bu tarz şikayetler oluşuyor.

Şu an hangi monitörü kullanıyorsunuz hocam?

Monitör veya nvidia ayarlarından renk doygunluğu ayarıyla oynamayı denedin mi? Yeni monitör alıcaksan VA panel almanı kesinlikle önermem. Buna bakabilirsin: (Sepette 4300TL)
Teşekkürler, peki sizce rx 6700 (xt olmayan) ve r5 5600 sistem için 2k kullanmak mı daha mantıklı 1k mı?

Bende de aynısından var bende TN'den geçtim bende öyle bir şey olmadı. Ama 1ms dediğine bakma en az 5ms tepski süresi var. Bundan ağrıyabilir.

IPS'e gene dua et bir de VA'ları görsen :D

Hiçbiri OLED'ya da TN kadar hızlı değil maalesef.

VA panel var bende cidden çok kötü.

VA panel var bende cidden çok kötü.
Nesinden memnun değilsiniz hocam, benim bir arkadaşımın evinde sıkça ziyaret ediyorum, VA panel odysey g5 var, ondayken rahatım ancak evimdeki IPS panele dönünce zorluk çekiyorum, sizi VA'da rahatsız eden nedir? Ben mi göremiyorum acaba sorunlarını

Nesinden memnun değilsiniz hocam, benim bir arkadaşımın evinde sıkça ziyaret ediyorum, VA panel Odyssey G5 var, ondayken rahatım ancak evimdeki IPS panele dönünce zorluk çekiyorum, sizi VA'da rahatsız eden nedir? Ben mi göremiyorum acaba sorunlarını.

Ghostingden rahatsızım oyun oynarken gözüme alıyor gölgelendirmeler çok kötü servisi aradım geleceklerini söylüyorlar 5 kere aradım hep aynı şey sonra Xden iletişim kurdum umurlarında olmadı.

Şu an hangi monitörü kullanıyorsunuz hocam?

Teşekkürler, peki sizce rx 6700 (xt olmayan) ve r5 5600 sistem için 2k kullanmak mı daha mantıklı 1k mı?
RX6700 zaten 1440p (2K) kartı olarak pazarlanan bir kart lakin 1080p de de sıkıntı çekmezsiniz. Biraz da oynayacağınız oyun türüne de bakar mesela FPS oyunlarında 1080p yüksek tazeleme hızlı bir monitör almak işinize gelecektir fakat bana soracak olursanız ben 2K derdim. Şu anda RTX 4060 ve 1080p 240hz bir monitöre sahibim ve pişman olduğumu söyleyebilirim (2K 180hz yerine)

Aynı kaderi paylaşıyoruz sizle.

Yıllarca benq tn panel monitör kullandım fazla oyun oynayan biri değilim yazılımcıyım hergün 8-10 saat ekrana bakmam gerekiyor. Eski monitörümle gözümde zerre sıkıntı olmamıştı sonra monitörü yenileyeyim diyerek yine aynı boyutta (24 inc) ips monitör aldım renkler görüntü çok iyiydi fakat birkaç saat kullanımdan sonra çok ciddi şekilde gözlerim sulanmaya ve ağrımaya başladı, alışma aşamasıdır dedim birkaç gün kullandım parlaklığı kıstım mavi ışığı azalttım ama hiçbir şekilde iyiye gidiş olmadı kullanmaya devam ettikçe gözlerim daha kötü oldu artık bir süre sonra ekrana bakamaz hale geldim gözlerim kamaşıyor yazılar birbirine giriyordu dayanamadım ve iade ettim eski tn panel monitörümü tekrar yerleştirdim ve ertesi gün tüm şikayetlerim sona erdi. Şimdi va panel monitörlere bakıyorum ips panel bir monitör tekrar alır mıyım bilemiyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı