ASUS TUF VG27AQZ monitör Ufo ghosting testi sonrası panelde iz kalıyor

Bambaataa

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. ASUS TUF VG27aqz model 2K 165Hz IPS monitör aldım. İlk aldığım monitörde 2-3 dk boyunca ufo ghosting test yaptım sonra başka bir sayfaya/ekrana geçince panelde iz kaldı. Sonra iade için monitörü gönderdim. Aynı monitörü tekrar başka yerden sıfır aldım. Aynı testi yaptım yine panelde aynı iz kaldı. Bu iz 1-2 dk sonra kayboluyor ve oyunlarda ya da başka bir ekranda oluşmuyor, sadece 2-3 dk ghosting test yaparsam ortaya çıkıyor. Test süresi uzadıkça izin belirginliği de artıyor. Arkadaşlarımın monitörlerinde denediğimde onlarda iz kalmıyor TN/VA paneller 144Hz monitörler. Acaba bu bir kronik sorun mu yoksa IPS panellerde böyle iz kalması normal bir şey mi anlayamadım. Bilen var mıdır? Ekran görüntülerini ekledim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220722_032834.jpg
    IMG_20220722_032834.jpg
    29,1 KB · Görüntüleme: 389
  • IMG_20220722_032900.jpg
    IMG_20220722_032900.jpg
    120,4 KB · Görüntüleme: 400
Son düzenleyen: Moderatör:
Mecbur kalıp alır mıyım yine de bilmiyorum ama iz bırakma, G-SYNC uyumsuzluğu gibi sorunları varsa almam. Ayrıca IPS ekranlar siyahları tam veremediği için kafamda hala soru işareti bırakıyor.

ips-oled.jpg

Mecbur kalıp alır mıyım yine de bilmiyorum ama iz bırakma, G-SYNC uyumsuzluğu gibi sorunları varsa almam. Ayrıca IPS ekranlar siyahları tam veremediği için kafamda hala soru işareti bırakıyor.

Eki Görüntüle 1720266
Bir OLED gibi veremez tabi ama OLED oyuncu monitorü de bununla kıyaslanamaz zaten çok pahalı onlar. Keşke bu fiyatlarda olsalarda alsak 😁

Aynı monitörü dün aldım ve az önce yaptım test bir sorun olmadı. Panel hatası olabilir. Fiyatına göre fena bir monitör değil, tek problemim windows uygulaması olmaması. Eski AOC monitörümde uygulamadan HDMI'ye geçip konsol kullanabiliyordum. Arkadaki butonları kullanmak bana pratik gelmiyor.

OLED monitörler bu monitörün fiyatının 3 katı. OLED monitöre o fiyatları verebilecek bir bütçeye sahipseniz zaten bu monitörü düşünmeyin.

OLED monitörler benim için de çok pahalı, alabileceğimi sanmıyorum. Hadi aldım diyelim garantisi bitince yanma sorunu olursa ne yapacağım orası da var. Şimdilik OLED olmayan seçenekler şunlar:

Geri
Yukarı