ASUS TUF Z690 M.2 SSD görmüyor

UnKnown44

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İş PC sistem özellikleri:
Anakart: Asus Tuf B450-PLUS
İşlemci: Ryzen 5800x
İşlemci Soğutucu: ThermalRight Phantom Spirit 120
Ekran Kartı: Asus Dual 6600XT
Ram: Corsair Vengeance 16GBx2 3000MHz
Depolama: Kioxia Exceria 500GB M.2/ Kioxia 960GB SSD
Kasa: Aerocool Cipher
Monitör: 2xDell 19''
Mouse: Bloody V7Ma/Logitech M330
Klavye: Fujitsu
Power Supply: High-Power 650W
Merhaba, yeni işlemcim (i7 13700K) için yeni bir anakart aldım. ASUS TUF Z690 Wi-Fi D4.
Anakartın kurulum işlemlerini rehberi dikkate alarak yaptım. Sadece ekran kartımı takmadan bir test etmek istedim. Ancak sistem boot edilebilecek bir depolama ( M.2 ya da SSD'imi görmedi) bulunamadı dedi, ancak şunu hatırlıyorum hem M.2 hem de SSD Storage bölümünde gözüküyordu. Boot seçme yerini tıkladığımda "the System cannot find any bootable devices" uyarısı aldım. İnternette araştırma yaptıktan sonra CSM (compatibility Support module)'in aktif edilmesi gerektiğini öğrendim. Ancak bu boot sekmesi altında yer alan bu özellik bende aktif gözükmüyordu. Ekran kartı olmadan aktif edilemiyormuş. Daha sonra ekran kartını taktım. CSM aktifleştirdim ancak bu sefer de M.2'yi görmemeye başladı. Elimde başka bir M.2 vardı, slotta hata olup olmadığı anlayabilmek için ikinci M.2'yi taktım maalesef onu da görmedi.

Sonra kendi kullandığım M.2'yi alt slotlardaki yerlere taktım bu sefer gördü. Ancak bu sefer de sistem açılır açılmaz hata veriyordu. Belki formatlasam bu durumu düzeltebilirdim ancak 1. slotta çalışmaması beni rahatsız etti. 1.slota en az 20 kere takıp çıkarttım hiçbirinde çalışmadı. Birinci slottan verilen hız daha iyiymiş sanırım. Teknik servisi aradığımda böyle bir bilgi verdi.
Bu sorunlardan sonra problemin nereden kaynaklığını anlamaya çalışıyorum. İade sürecini başlattım ancak yine aynı anakarttan ya da farklı serisiden almak istediğim için donanımsal bir arıza yoksa bile bilgi eksikliğimden kaynaklı bir sorun yaşadıysam bunu düzeltebilmek için bilgisi olabilecek arkadaşlara danışmak istedim.

Forumda arkadaşın biri açmış çözüm önerileri sunulmadığı için tekrar açıp konuyu detaylıca anlatmak istedim (önceki konu)

Kafamda şu sorular oluştu:
1) 1. slotun arızalı olma ihtimali.
2) BIOS'daki ayarları anlayamamdan ötürü yapamama ihtimali.
3) işlemcinin arızalı olma ihtimali (işlemcimi daha henüz hiçbir anakartta kullanmadım, deneyebilecek imkanım yok).

Herhangi bir önerisi olan yokmu acaba?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı