B550 Tomahawk M.2 SSD görmüyor

Frennzy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

B550 Tomahawk anakartım var ve 980 Pro ve 970 EVO Plus M.2 SSD var ama 980 Pro 1TB takınca görüyor (gen4) ama 970 EVO Plus 500 GB (gen3) takınca görmüyor çözümü var mıdır yardımcı olursanız sevinirim. Takılımı da doğru yaptım 980 Pro işlemci altındaki slota 970 EVO Plus en alttaki slota.

bende B560 tomahawk var benimkinde 3 tane m.2 girişi var bir tanesi gen4 diğerleri gen3. Doğru yere taktığından emin misin? sende de 2 tane var sanırım

Evet eminim gen4 işlemci altındaki değil mi? Oraya 980 Pro taktım. En alttaki tarafa da 970 EVO Plus taktım.

Ekran görüntüsü 2023-06-09 191728.png

kırmızıyla işaretlenen yer gen4
sarı olan yer gen3 olması lazım

Öncelikle ikisini de yerine takın bilgisayarınızı açın, windows'un gen4 de kurulu olduğunu varsayıyorum. Sistem açılınca "Bu bilgisayar>(Sağ Tık)Yönet>Disk Yönetimi" yolunda ilerleyin orada ayrılmamış alan olarak gen3 diskinizi görüyor musunuz buna bir bakın eğer görüyorsanız üzerine gelip sağ tık yapıp "yeni basit birim" diyerek diskinizi oluşturabilirsiniz.
Eğer yoksa anakart üzerinde gen4'ü çıkarıp sadece gen3'ü bırakın biostan bir bakın bakalım görecekmi. Aklımda 2 seçenecek var ya disk olarak oluşturulmadığı için görmüyor ya da anakart iki m.2 ssd'yi de aynı anda göremiyor

Öncelikle ikisini de yerine takın bilgisayarınızı açın, Windows'un gen4 de kurulu olduğunu varsayıyorum. Sistem açılınca "bu bilgisayar>(sağ tık)yönet>disk yönetimi" yolunda ilerleyin orada ayrılmamış alan olarak gen3 diskinizi görüyor musunuz buna bir bakın eğer görüyorsanız üzerine gelip sağ tık yapıp "yeni basit birim" diyerek diskinizi oluşturabilirsiniz.
Eğer yoksa anakart üzerinde gen4'ü çıkarıp sadece gen3'ü bırakın BIOS'tan bir bakın bakalım görecek mi? Aklımda 2 seçenecek var ya disk olarak oluşturulmadığı için görmüyor ya da anakart iki M.2 SSD'yi de aynı anda göremiyor.

Şimdi deneyeceğim. Ama YouTube'dan video izliyorum B550 Tomahawk ve 980 Pro ve 970 EVO Plus aynı anda kullanabiliyor ama nasıl yapıyor onu göstermiyor.

Dediğimi bir deneyin bakalım :) Bir de sadece varsayım olarak söylüyorum Bios'ta gen3 desteğini açıp kapatabileceğiniz bir ayar var olabilir mi acaba?

Dediğimi bir deneyin bakalım :) bir de sadece varsayım olarak söylüyorum BIOS'ta gen3 desteğini açıp kapatabileceğiniz bir ayar var olabilir mi acaba?

Hepsi denendi yine gözükmüyor. BIOS da gen3 kapatıp açmak için ayar yok maalesef.

Gen4 980 pro çıkartım ve sadece gen3 970 evo plus takılı yine görmüyor gen3 970 evo plus'ı

m.2'ler haricinde bir disket takılı mı?

Geri
Yukarı