İnceleme ASUS VG248Q1B 0.5ms 165 Hz monitör

Ürünü 25 Kasım'da %5 sepet inidirmi ile 2944 TL'ye aldım. Hepsiburada beni ne kadar mahcup etse de sonunda elime ulaştı.
Kutusu gayet minimal ve diğer modellere göre hafif bir yapıda.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.10.24.jpeg

Bu model ASUS'un en başarılı 144Hz paneli, yıllardır vg serilerinde aynılarını kullanıyor ve çok başarılı.
Bu son model ile 0.5ms gray to gray ve 165 Hz yenileme hızı geliştirmeleri var.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.10.23 (2).jpeg

Kutu içerisinden eski vg modellerine DP ve HDMI aynı anda çıkıyorken bu modelde sadece DP var.
DP yerine HDMI koyabilirlerdi, fakat 165Hz yenileme hızını verebilmesi adına DisplayPort çok daha iyi olmuş.
İçerisinde bir sert plastik ayak, ayak ile monitör arasına bir aparat ve alyan üzerine işlenmiş yıldız tornavida çıkıyor.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.10.22 (2).jpeg

Kurulumu diğer pivot ASUS modelleri kadar kolay değil, 2 adet vida ile önce aparatı takıp sonrasında ayağı takıyoruz.
Eline tornavida deymemiş bireyler zorlanabilirler.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.10.22.jpeg

Mat bir ekrana sahip olan VG248Q1B oldukça kalın çerveyle geliyor.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.10.21 (2).jpeg

Ayak yapısı çok hoş ve tarz dursada çok geniş yapıda, bu yapı yüzünden klavyeyi çapraz konumlandırmak oldukça zor.
Oldukça sağlam ve sarsıntısı minimal derecede. Eğilme açısı berbat, geriye doğru çok az yatıyor öne doğru az geliyor.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.10.21.jpeg

Kurulumun son halinde bu şekilde duruyor ve oldukça heybetli geldi bana.
24" ve kalın çereve ile adeta 25.5" gibi duruyor ondan dolayı olabilir.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.24.16.jpeg

Önümüze çıkan ilk menü oldukça basit, ve mantıklı.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.24.25.jpeg

Sonrasında detaylı menüye geçtiğinzde gerekli Sync, ELMB, OverDrive gibi seçenekleri görüyorsunuz.
Bu ayar menüsünün çok daha detaylı halini internette kolaylıkla bulabilirsiniz, TUF modellerinin neredeyse hepsi bu menüyü kullanıyor.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.27.22.jpeg

Daha öncesinde 165Hz VA ASUS TUF monitör deneyimleme şansım olmuştu, renk ve görüş açısında VA'dan daha başarılı buldum.

WhatsApp Image 2022-12-01 at 11.27.18.jpeg

Hatta 'acaba bana TN değil VA'mı yolladı bu s"refsızler diyerek kutuya davrandım' ama gerçekten bu 2022 model bir TN panel.

İncelemelere baktığımda Zowie'nin 360Hz paneli dışında adamakıllı renk kalitesi verebilen IPS'ye yaklaşabilen model göremiyordum.
Fakat şimdi anladım, teknoloji ilerledikçe TN panel 2015 üretim VA'lardan daha kaliteli olabiliyormuş.

artıları +: Ghosting olmaması, gecikme olmaması, fiyat olarak rakiplerinden çok üstün seviyede olması, TN panelde verdiği görüş açısı ve renkleri.

eksileri -: ELMB modunun Turbo'da problem çıkartması, Overdirve'nin kötü çalışması.

bireysel yorumum: Bu monitör tam olarak FPS oyuncularına hitap ediyor, eğer bir FPS oyuncusu iseniz 2411k dışında alabileceğiniz başarılı bir TN.
Dar bütçeli Fast IPS veya 2411K'ya erişimi olamayan arkadaşlarıma tavsiyemdir, gerçekten 4ms IPS veya ghostingli VA'lardan kat ve kat daha iyi bir oyuncu monitörüdür.

Not: Benim panelim en fazla 177 Hz'yi destekliyor, eğer daha kaliteli üretim bandında bir ürününz varsa 180Hz'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Fotoğraflar Xiaomi'nin Note 10 Pro modeli ile çekildi, kalitesiz bazı fotoğraflar için üzgünüm.

Ben de haziran ayında bunu almayı düşünüyordum. Ama LG-24GN-650B indirimde 2600 ₺'ye düştü bende direk aldım. Başta pişmandım ama şimdi olsa yine ips panel alırım. Güzel inceleme

Ben de haziran ayında bunu almayı düşünüyordum. Ama LG-24GN-650b indirimde 2600 ₺'ye düştü bende direk aldım. Başta pişmandım ama şimdi olsa yine IPS panel alırım. Güzel inceleme.

Fast IPS bir model onu alman çok daha iyi olmuş, 2600TL'ye çok iyi fiyat.

Hz OC yaptın mı yaptıysan nasıl yapılıyor yardımcı olur musun?

Ürünü 25 Kasım'da %5 sepet inidirmi ile 2944 TL'ye aldım. Hepsiburada beni ne kadar mahcup etse de sonunda elime ulaştı.
Kutusu gayet minimal ve diğer modellere göre hafif bir yapıda.

Eki Görüntüle 1589718

Bu model ASUS'un en başarılı 144Hz paneli, yıllardır vg serilerinde aynılarını kullanıyor ve çok başarılı.
Bu son model ile 0.5ms gray to gray ve 165 Hz yenileme hızı geliştirmeleri var.

Eki Görüntüle 1589719

Kutu içerisinden eski vg modellerine DP ve HDMI aynı anda çıkıyorken bu modelde sadece DP var.
DP yerine HDMI koyabilirlerdi, fakat 165Hz yenileme hızını verebilmesi adına DisplayPort çok daha iyi olmuş.
İçerisinde bir sert plastik ayak, ayak ile monitör arasına bir aparat ve alyan üzerine işlenmiş yıldız tornavida çıkıyor.

Eki Görüntüle 1589720

Kurulumu diğer pivot ASUS modelleri kadar kolay değil, 2 adet vida ile önce aparatı takıp sonrasında ayağı takıyoruz.
Eline tornavida deymemiş bireyler zorlanabilirler.

Eki Görüntüle 1589721

Mat bir ekrana sahip olan VG248Q1B oldukça kalın çerveyle geliyor.

Eki Görüntüle 1589722

Ayak yapısı çok hoş ve tarz dursada çok geniş yapıda, bu yapı yüzünden klavyeyi çapraz konumlandırmak oldukça zor.
Oldukça sağlam ve sarsıntısı minimal derecede. Eğilme açısı berbat, geriye doğru çok az yatıyor öne doğru az geliyor.

Eki Görüntüle 1589723

Kurulumun son halinde bu şekilde duruyor ve oldukça heybetli geldi bana.
24" ve kalın çereve ile adeta 25.5" gibi duruyor ondan dolayı olabilir.

Eki Görüntüle 1589724

Önümüze çıkan ilk menü oldukça basit, ve mantıklı.

Eki Görüntüle 1589725

Sonrasında detaylı menüye geçtiğinzde gerekli Sync, ELMB, OverDrive gibi seçenekleri görüyorsunuz.
Bu ayar menüsünün çok daha detaylı halini internette kolaylıkla bulabilirsiniz, TUF modellerinin neredeyse hepsi bu menüyü kullanıyor.

Eki Görüntüle 1589726

Daha öncesinde 165Hz VA ASUS TUF monitör deneyimleme şansım olmuştu, renk ve görüş açısında VA'dan daha başarılı buldum.

Eki Görüntüle 1589727

Hatta 'acaba bana TN değil VA'mı yolladı bu s"refsızler diyerek kutuya davrandım' ama gerçekten bu 2022 model bir TN panel.

İncelemelere baktığımda Zowie'nin 360Hz paneli dışında adamakıllı renk kalitesi verebilen IPS'ye yaklaşabilen model göremiyordum.
Fakat şimdi anladım, teknoloji ilerledikçe TN panel 2015 üretim VA'lardan daha kaliteli olabiliyormuş.

artıları +: Ghosting olmaması, gecikme olmaması, fiyat olarak rakiplerinden çok üstün seviyede olması, TN panelde verdiği görüş açısı ve renkleri.

eksileri -: ELMB modunun Turbo'da problem çıkartması, Overdirve'nin kötü çalışması.

bireysel yorumum: Bu monitör tam olarak FPS oyuncularına hitap ediyor, eğer bir FPS oyuncusu iseniz 2411k dışında alabileceğiniz başarılı bir TN.
Dar bütçeli Fast IPS veya 2411K'ya erişimi olamayan arkadaşlarıma tavsiyemdir, gerçekten 4ms IPS veya ghostingli VA'lardan kat ve kat daha iyi bir oyuncu monitörüdür.

Not: Benim panelim en fazla 177 Hz'yi destekliyor, eğer daha kaliteli üretim bandında bir ürününz varsa 180Hz'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Fotoğraflar Xiaomi'nin Note 10 Pro modeli ile çekildi, kalitesiz bazı fotoğraflar için üzgünüm.
hocam emeğine sağlık muazzör açıklama 👍🏿

Merhaba üründe G-Sync iyi çalışıyor mu ve monitörü alsam bu standa takabilir miyim?

Merhaba ben G-Sync ile aktif kullanıyorum, iyi mi kötü mü onun değerlendirmesini yapmam için farklı monitörlerde deneyimlemek lazım. Genel olarak G-Sync beni gayet tatmin ediyor.
Ben NB north F80 ile kullanıyorum, VESA olarak 10x10 destekleyen tüm standlarda olacaktır.

İki monitör arasında kaldım. Kullandığınız monitör ile bu ASUS VP249QGR monitörünü kıyaslasanız ne yorum yapardınız?

İki monitör arasında kaldım. Kullandığınız monitör ile bu ASUS VP249QGR monitörünü kıyaslasanız ne yorum yapardınız?

VP249Q gr fiyatı piyasa altındaysa alınabilir, fakat VG248Q1B ile aralarında bazı değişik detaylar var. Bunlar sırasıyla;
Eski tip IPS, başarısız ayakları, 144Hz yenileme hızı, eski 0anel Yuzu'den fazla güç tüketimi, eski panel yüzünden ısınma, 2 adet HDMI 1 adet DP yerine VGA'ya yer verilmesi gibi.

Ayrıca VG248Q1B güncel teknolojiyle uygun fiyat sunan bir yapıda, aynısını VP249QGR için söyleyemeyeceğim. Tercih sizin.

Geri
Yukarı