ASUS VG248QG vs BenQ Zowie XL2411P

Whystreo

Hectopat
Merhaba. İki monitör arasında kararsız kaldım. İkisinin de benim için avantajları ve dezavantajları var. Kafam ASUS'a çok yattı fakat internette pek inceleme videosu bulamadığım için böyle bir kararsızlık oldu. ASUS'ta ilgimi çeken oyunlarda Crosshair özelliği olması, 165 Hz oluşu ve hoparlör olması. (Kullanıyorum.) İkisinin de panel üreticisi aynı, AUA.
ASUS için renkleri ve siyah tonları kötü diyorlar, bir önceki kullandığım monitör XG2401'di ondan ASUS'a geçsem nasıl olur ya da BENQ'ya?

MarkaYılıInchMsHzPanelParlaklıkDinamik Kons.Hoparlör
ASUS2019240,5165TN350 cd/m²100.000.000:1Var
BENQ2017241144TN350 cd/m²12.000.000:1Yok

Selamlar, VG248QG kullanıyorum gayet memnunum, renk kalitesi olarak TN için iyi olduğunu söyleyebilirim, ayrıca XL2411P daha çok CS:GO da profesyonelliğe adım atmak isteyenler için olduğundan renk kalitesi olarak pek birşey beklemeyerek almanı tavsiye ediyorum, XL2411P için bayağı bir inceleme olsa gerek, genel kanı renklerinin çok kötü olduğu yönünde.

Display spec'de karşılaştırdığım kadarı ile Asus ve BenQ ikisi de 1ms gözüküyor. Bu iki nedenle olabilir.
1: Asus GtG yerine MPRT response time almış olabilir ama sanmıyorum, keza bu hileyi genelde IPS paneli 1ms göstermek için yapıyorlar.
2: DS'de hatalı giriş olabilir.

249 modeline ve 27" modeline baktım orada MPRT yazılmış. Fakat VG248QG'de MPRT mi yoksa GtG mi yazmamışlar. Bu noktada kafam karıştı açıkcası. Kendi sitelerinde de belirtmemişler.

XL2411P'de sRGB %96 verilmiş ama Asus tarafında bir tanım yok. Dolayısı ile renk konusunda daha güvenilir duruyor XL2411P. Dinamik contrastı da daha yüksek ama dinamik contrast biraz pazarlama rakamı. Önemli olan static contrast ki ikisinde de aynı.

Şu an baktığımda Asus'un tek artısı 165hz olması ki o da overclock'la yapılıyor bildiğim kadarı ile. Yani bu tip performans işlerinde Predator ve Zowie işini düzgün yapar. Diğer firmalara OC konusunda pek güvenemiyorum.

Response time konusunda da durum biraz muallak olduğu için XL2411P bence daha fazla ağır basıyor. FPS oynayacaksan zaten 144Hz XL2411P, 240hz için XL2546 çok özel monitörler. Yani Black eQualizer, Color Vibrance ve DyAc gibi FPS odaklı özellikleri denedikten sonra ekran ortasına crosshair koymak pek "espor" özelliği gibi gelmiyor :D

Geri
Yukarı