ASUS VG249Q Karanlık Sahnelerde Karelenme Sorunu

Makaleler
2
Yer
Kastamonu/Tosya
Merhaba arkadaşlar. ASUS VG249Q monitör aldım, ama bazı sorunları var gibi. Monitör karanlık sahnelerde ve siyah gibi bazı koyu renklerde karelenme yapıyor, parazitlenme de diyebiliriz. 4K ve 1080P video hiç fark etmiyor. Önceki kullandığım HP S2031 TN monitörde böyle bir sorun yoktu, ama nedense bunda böyle bir sorun var. Monitörü kutunun içinden çıkan HDMI kablo ile bağladım, çıkış dinamik aralığı tam.

AOC 24G2U kullananlar siz böyle bir sorun yaşadınız mı? Sonuçta aynı paneli kullanıyorlar. Telefonumun ekranı kırık olduğu için resim atamıyorum maalesef ama karelenme dediğim şey tıpkı kalitesiz ve çözünürlüğü düşük videolarda olan karelenme türünden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu videoda daha çok belli olur, monitör içinde gölgeleri aydınlatma gibi özellik varsa film video izlerken kapat renk ayarlarından biraz mavi tonu kıs.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bahsettiğiniz gibi bir sorun bende mevcut değil. 24G2U kullanıyorum 3 aydan fazladır.

Paugge DP kablosu ile kullanıyorum by arada. Kutudan çıkan DP kablosu ile değil.

AOC 24G2U kullanıyorum siyah sahnelerde bende öyle bir sorun yok 1080p videolar gayet güzel.
Bu videoda daha çok belli olur, monitör içinde gölgeleri aydınlatma gibi özellik varsa film video izlerken kapat renk ayarlarından biraz mavi tonu kıs.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Youtubaki videolar her ne kadar 1080p de olsa bit kaybı yaşanır ve orjinal 1080p kalitesini alamazsınız.

Attığınız videoda özellikle 34 ile 45 saniye arasında Color Banding sorununu andıran karelenme oluyor, yani Color Banding ile karelenme karışık gibi bir durum ortaya çıkıyor. Monitör içinde gölgeleri güçlendir gibi ayarlar tamamen kapalı, manzara modu yarış modu gibi ayarları da denedim yine aynı.

@Eryd Kutudan çıkan DP kablosunu deneme şansınız var mı acaba? Kablodan kaynaklanıyorsa alayım kaliteli HDMI kablosu.

O saniyelerde Color Banding bende de yapıyor.

Kullandığım monitör.
Anladım hocam, ama sadece o videoda yapmıyor. Technopat'ın şu videosunda 3 ve 7 saniye arasındaki kitaplığın özellikle sol kısımdaki kitapların olduğu yerler hep kareli gözüküyor. Monitörün içinden çıkan HDMI kablosunun kalitesiz olmasından kaynaklanabilir mi?

Bende normal sende farklı bir telefon ile sonucu paylaşır mısın?
1580161453531.png

Dosya Ekleri

• Fotoğraf-0026.jpg
    Fotoğraf-0026.jpg
    434,7 KB · Görüntüleme: 321
  • Fotoğraf-0027.jpg
    Fotoğraf-0027.jpg
    363 KB · Görüntüleme: 311
  • Fotoğraf-0028.jpg
    Fotoğraf-0028.jpg
    468,7 KB · Görüntüleme: 321
  • Fotoğraf-0029.jpg