Siyah ve karanlık sahnelerde sorun oluşturmayacak monitör tavsiyesi

Ozan-Tufan

Kilopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Arkadaşlar FULL HD ve IPS panel bir monitör kullanıyorum ve oyunlarda özellikle gece, karanlık ve siyah renkli sahnelerde çok sıkıntılar yaşıyorum. Bir şey gözükmüyor neredeyse. Bu tarz problemleri yaşamamak için güncel, 2K, 1ms ve Hz değeri iyi olan kaliteli panele sahip bir monitör arıyorum. Nelere dikkat etmeliyim bu sorunları yaşamamak için?

Bildiğim kadarıyla siyah gösterme konusunda en başarılı panel tipi VA idi. Bu urun alinabilir:

Monitör renk ayarlarıyla oynamayı deneyin öncelikle. IPS monitörler gerçek renge en yakın rengi vermekte iyidirler. Bu sebeple siyah sahneler siyaha daha yakın olur doğal olarak. Bu da görüşü azaltabilir. Bunu monitör ayarlarına bakarak çözebilirsiniz. Yeni monitör almaya gerek yok. Alacağınız monitör VA veya IPS olursa onlar da siyahta gerçek siyaha yakın gösterdikleri için aynı şey olacak.

Karanlık sahnelerde sorun yaşamak istemiyorsanız ve siyah düzeylerinin iyi olmasını istiyorsanız VA panel tavsiye ederim. Eğer IPS alırsanız siyah düzeyinden bir beklentiniz olmaması gerekiyor. Renk kalitesi için bence IPS > VA > TN ve siyah düzeyi için VA > TN > IPS şeklinde ayrıca gecikme süreleri iyiden kötüye TN > IPS > VA olacak şekilde gidiyor. Model olarak direkt bir öneride bulunamam belki ancak marka olarak VA için Samsung ve IPS için LG önerebilirim. Eğer bütçeniz 4000 TL civarına çıkıyorsa 2K Nano-IPS kendi kullandığım model olan 27GL850-B modeli tavsiyemdir. Bu monitörde siyah düzeyinden beklentiniz olmasın dediğim gibi. Ama 1 milyar renk sunabilmesi, 2K ve 144 Hz 1ms değerlere sahip olması cazip yapıyor. ASUS tarafında ise fiyatı daha iyi olan VG27AQ modeli olabilir.

Siyahları en iyi gösteren panel OLED ancak monitörde bulmak imkansız, standart panel tiplerinden VA siyahları gerçekten çok iyi veriyor ama diğer renklerde de IPS in gerisinde kalıyor.

Ne açıdan gerisinde kalıyor ve çok devasa mı bu gerilik?
Bu arada HDR karanlık sahneler için faydalı bir detay mıdır?

Son düzenleme:
Ne açıdan gerisinde kalıyor ve çok devasa mı bu gerilik?
Son birkaç ayda ikisini de kullanma fırsatı buldum. VA panelden memnun kalmadım açıkçası. Renk kalitesi benim için önemli, siyah derinliği bir yere kadar dedim.

Renk kalitesinden kastım da VA panelin renklerinin daha cansız ve soluk durması, VA panellerde anlayamadığım bir solukluk var rengi ne kadar iyi olursa olsun bir cansız duruyor bence.

Ayrıca VA panellerin bir kısmında kronik Ghosting sorunu var, ne yaparsanız yapın düzelmiyor. Samsung'un VA paneli, LG'nin IPS'ine göre oldukça gerideydi Ghosting konusunda.

Aslında durum özetle şu diyebilirim. Daha iyisini kullanana kadar o an kullandığınız kötü gelmiyor. Ben mağazada Nano-IPS'i görene kadar TN panel monitörümden oldukça memnundum. Yan yana durunca fark çok bariz belli oluyor.

Hocam bu VA panelli monitörde HDR olursa canlılık biraz iyi olmaz mı acaba? Ve birde QLED olsa mesela? Bilginiz var mı bu ek detaylar hakkında?

Geri
Yukarı