ASUS VG24VQ alınır mı?

ASUS VG259Q

Bu model ile sizin modeliniz arasında çok büyük bir fark var mı?
Walla VG259Q model olanı yeni aldım henüz elime ulaşmadı. VG24VQ modelini kullandım ama. En büyük fark vg24vq modeli VA panel curved ekran. VG249Q modeli IPS panel flat ekran. Ghosting vs vg259q modelinde IPS olmasından dolayı daha az diye bahsediliyor.

Burda karşılatırması mevcut.

Walla VG259Q model olanı yeni aldım henüz elime ulaşmadı. VG24VQ modelini kullandım ama. En büyük fark VG24VQ modeli VA panel Curved ekran. VG249Q modeli IPS panel flat ekran. Ghosting vs VG259Q modelinde IPS olmasından dolayı daha az diye bahsediliyor.

Burada karşılatırması mevcut.

Vallahi ben kararımı verdim ASUS VG259Q alacağım bu eylül-Ekim gibi.
Sağ olun yardımınız için.

Selam,

Asus alacaksan TUF serisinden uzak durmanı tavsiye ederim. TUF serisi fiyat performans serisi, yani günümüzde ucuz ve kalitesiz ürünlerin yeni ismi. Asus istiyorsan PG serisine bakman gerek. Keza daha elle tutulur modeller PG modelleri ama gereksiz pahalı. TUF'un neden çöp olduğunu açıklayayım, aşağıdaki linkte monitörün özelliklerini paylaşıyorum.

Öncelikle IPS monitörler'de 1MS diye bir durum yok. IPS monitör GtG olarak 1ms veremez. Bu teknolojik olarak imkansız. Zaten halen TN monitörlerin ortalıkta olmasının da nedeni bu. Halen 1ms verebilen IPS ve VA panel yapılamadı. Bu yüzden tüm turnuvalarda TN panel kullanılır. Tüm pro oyuncular TN kullanır.

MPRT olarak (başka bir ms ölçme standardı) 1ms olarak lanse edilebilir ama 1ms gtg ile 1ms mprt aynı şey değil. Ölçüm yüzdelerine göre 1ms mprt dediğimiz 2ms gtg'den 10ms gtg'ye kadar bir değer veriyor olabilir. Ölçüm yüzdelerini paylaşmadıkları için bilemiyoruz fakat şunu biliyoruz ki, TN panel kadar hızlı değil. Bu yalanı bir çok firma söylüyor. IPS modellerde 1ms ibaresinin yanına MPRT notunu koymayan markaları almayın lütfen. Dolandırıcılık bu çünkü. Hatta GtG eş değerini yazmayanları bile almayın bence.

Kafan karışmış olabilir ama aşağıdaki linke bakınca anlayacaksın. Aşağıda inputlag kısmı var 14ms yazıyor :) Yani 1ms diye aldığın monitör aslında 14ms :D Yani 1ms TN bir monitörden 14kat, hatta 0.5ms'lerin de çıktığını düşünürsek 24 kat daha yavaş :D ki bu minimum mu yoksa ortalama mı belli değil, paylaşmamışlar displayspecifications ile. Ortalama değerse şaşırmam. TUF baya kötü bir seri.

Gelelim IPS özelliklerine.

Her IPS monitör bir değildir. Bir IPS panelin olayı renk derinliğinin çok yüksek olabilmesi, renk gamutunun yüzdesi ve parlaklık performansından gelir.

Şimdi paylaştığın monitörde bu değerlere bakalım;

Renk: 8bit

Bu değerin minimum 10 olması gerek. Kaliteli TN paneller de 8bit hatta 10bit tn panel bile var. Renk performansı TN'den kötü bir IPS almanın ne manası var?

Renk Gamutu: NTSC %72

Bu monitör baya renk konusunda çöp. Hani diyorlar ya sana TN renk konusunda kötü, bu monitörü kullanınca "KÖTÜ" kavramın değişecek. O kadar kötü. NTSC%72 yeterli bir değer değil. NTSC ayrıca popüler bir standart da değil, modern standartlar DCI-P3 ve Rec2020'dir. NTSC gibi geçkin bir standardı %72 gibi rezil bir değerde karşılıyorsa, DCI-P3 ve Rec2020'sine bakarsak %50 %60 falandır ki gerçekten çöp bir durum. Çünkü vasat bir IPS'in DCI-P3, adobeRGB ya da Rec2020'de %90 üzeri renk doğruluğu olduğunda bir anlamı var.

Brightness, 400cdm2 kandela

Tek elle tutulur yanı bu monitörün. IPS için minimum değer 400 civarı. Bunun en azından minimumunu tutturmuşlar sağolsunlar.

Yani çöpe atmak istediğin bir 2.5000TL varsa, at tabi. Fakat 2500TL'ye bu IPS'den çok daha iyi renk özellikleri olan bir TN panel alabilirsin.

Keza sağlam bir IPS monitör için en az 4 5 bin tl cebinden çıkması lazım. Yoksa IPS almanın bir manası yok. Daha aşağısında modellerde, TN'den daha kötü renk performansı veren ürünler var. E IPS zaten Hz ve ms konusunda sıkıntılı bir panel. O zaman niye 2.500 liranı hem yavaş hem de renk performansı kötü bir monitöre veresin?

Sana komik gelecek ama bence git XL2411P al, bak aşağıda iki modeli karşılaştırıyorum. TN olmasına ve 1.000TL ucuz olmasına rağmen kat kat daha iyi bir monitör hem renk açısından hem hız açısından.

Asus: 8bit
Zowie: 8bit

Verdikleri renk performansları aynı.

Zowie: 91ppi
Asus: 89ppi
Zowie : 36ppcm
Asus: 35ppcm

1.000TL fark olmasına ve IPS olmasına rağmen Zowie'nin pikselleşme oranı daha düşük ve piksel yoğunluğu daha yüksek.

Zowie: sRGB %96
Asus: NTSC %72

Ya yeminle şaka lan bu. IPS diye satılıyor 2.500TL'ye bu monitör ağlicam. sRGB'de çok kullanılan bir gamut değil ama en azından NTSC'den daha güncel ve %96sRGB renk alanı, %76 NTSC'den daha geniş bir renk alanı demek. Bu da XL2411P VG24vq'dan çok daha zengin bir renk skalasına sahip demek.

Zowie: 350cmd2
Asus: 400cdm2

XL2411P'den daha iyi olduğu tek nokta. o da 50cmd2 kandela parlaklık. Ki zowie'de zaten black eQualizer ve Color Vibrance gibi renk ve parlaklık optimizasyonu yapabileceğin gömülü teknolojiler var zaten.

Zowie: 1ms
Asus: ?

DP'ye ms'i ile bilgi bile vermemişler. Hatta DP gidip ürünü test edip kendi bile yazmamış. O kadar rezil yani.

bi de üstüne 14ms inputlag çaktın mı ooooh.

Ya arkadaş gerçekten TUF serisi monitör dünyasına hakaret için falan yapılmış. Gerçekten insanlar şu serinin ürünlerini niye alıyor? Asus şu ürünleri nasıl satabiliyor cidden anlamıyorum.

Git XL2411P al abi, 1.000TL'n cebinde kalsın. Ya da 1.000TL daha koy üstüne XL2546 al ve ESL'in Starladder'ın falan turnuvalarda kullandığı 240Hz monitörün olsun. Hatta git televizyon falan al abi allah aşkına rica ediyorum şunu alma. Beşiktaş'ın Tabata'yı almasından bile daha kötü bir yatırım.

Son düzenleme:
Öncelikle çok güzel bir açıklama yapmışsınız zaman emek harcamışsınız ondna dolayı sağ olun ben siz bunu yazamadan önce şu mıonitörü düşünmeye başlamıştım ASUS 24" VG248QG acaba bu monitör içinde fikrinizi alabilir miyim? O kadar uzun yaszmanıza gerek yok yani XL2411P ile eşit mi değil mi daha mı iyi daha mı kötü? @allmightymihawk
Ve + olarak ASUS VG248QE 24" Full HD 1920X1080 144Hz 1ms HDMI Gaming monitör de alabilirim.

Son düzenleme:
Diğerine göre daha doğru düzgün bir monitör olarak gözüküyor. Fakat bu monitörde de garip olan, türkiyede satış bayirelinde 0.5ms yazıyor ama display specifications'da 1ms yazıyor. Bu noktada Asus'a değil DP'ye güvenirim. Sonuçta bağımsız bir oluşum. TUF serisinde binbir çakallık yapan bir markaya pek güvenemiyorum ne yazık ki.

Hz olarak XL2411P'den diyi aha fakat onun dışında tüm özellikleri aynı.

XL2411P'de Black eQualizer ve Color Vibrance gibi eğer CS:GO ya da PUBG oynuyorsan çok avantaj sağlayan gömülü teknolojiler var. Asus'da da bildiğim kadarı ile ekran ortasında crosshair koyma var. BU noktada Asus Zowie ile aynı siklette bile değil.

Yani teknoloji olarak Zowie daha iyi , Hz olarak VG248QG daha iyi duruyor. İki modelin panelini de AUO yapmış. Bu işçiliği ve malzeme kalitesi iyi demek.

Asus 2.000TL civarı, Zowie 1.600TL civarı.

Eğer ciddi anlamda CS:GO ve Pubg oynuyorsan Zowie, daha casual takılıyorum ve 20hz farkı için 400TL fazla veririm diyorsan VG248QG'yi alabilirsin.

Açıkçası 20Hz bir şey değiştirmiyor 60Hz'den 75Hz'ye geçtim hiçbir şey fark etmedim o açıdan ben XL2411P almaya karar verdim.
Tek korkum şey VG248VG de renkler 100.000.000 XL2411P de 12.000.000 ondan çok büyük bir şey kaybedeceğimi düşünüyorum renkler gerçekten önemli benim için çok büyük bir şey kayıp eder miyim?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı