ASUS Vivobook D509DJ-BR062T harddisk ve RAM yetersizliği

kartoncu

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce aldığım bilgisayarım ASUS Vivobook'tan oldukça memnunum. Günlük iş/okul işlerimi halletmem için ve oyunlar için oldukça hızlı ve kullanışlı.
Örneğin Valorant indirdim ve gayet hızlı çalışıyor 60FPS'de oynadım memnun kalıyorum biraz ısınıyor olsa bile.

Gelelim sorunuma;
Malumunuz Steam yaz indirimlerinden ben de faydalandım NBA2K20 aldım ama satın aldıktan sonra oyunun 100 GB olduğunu gördüm :D.
Benim bilgisayarımın 237 GB SSD diski var. Ben bu bilgisayara ek olarak 1 TB harddisk almak istiyorum şu anda mevcut olan 237 GB'ıma ilaveten.
Ancak hiç bilgim yok laptopun kasasına sığar mı? Takılabilir mi?

Buna ilaveten,
Şu anda sahip olduğum RAM'i de yükseltmek istiyorum, ASUS'a attığım mailde anakartımın 12 GB desteklediğini söylediler ama çok güvendiğim bir abim problem olmayacağını, 16 GB hatta 16+16=32 GB'lık SSD RAM bile takabileceğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz takılabilir mi?

Özet olarak laptopuma ek olarak bir harddisk ve SSD RAM sığdırabilir miyim?

Her Hardisk'in bir çeşidi var. Bende ASUS vivabook kullanıyorum. Güzel grafik için RAM, kasma sorunu için işlemcini geliştir. Bu arada kendi sitesinde ne kadar desteklediği veya hangi çeşitlerini görebilirsin.
12 destekliyor diyorsa daha riske girmemek en iyisi.

Her Hardisk'in bir çeşidi var. Bende ASUS vivabook kullanıyorum. Güzel grafik için RAM, kasma sorunu için işlemcini geliştir. Bu arada kendi sitesinde ne kadar desteklediği veya hangi çeşitlerini görebilirsin.
12 destekliyor diyorsa daha riske girmemek en iyisi.

Aslında grafiklerle veya kasmasıyla ilgili bir derdim yok hocam, disk alanı yetersiz geliyor oyun indirmek istediğim için ilave bir harddisk alıp oyunları oraya atayım dedim. Ama sığar mı sığmaz mı bulamıyorum. Kendi sitesinde de epey araştırdım ama herhangi faydalı bir bilgi bulamadım malesef. Bu arada sen de Vivobook kullanıyorsan bilirsin, bu ısınma problemini nasıl çözebiliriz :D.

Isınma problemi fan sorunudur. Ben GTA V indirdim hiç ısınma yaşamadım. Benim problemim CPU aşırı yüksek. Harddisk olayı için ASUS ile iletişime geç. Ne tür ve ne kadar kadar desteklediğini bak.

Yaklaşık 1 ay önce aldığım bilgisayarım ASUS Vivobook'tan oldukça memnunum. Günlük iş/okul işlerimi halletmem için ve oyunlar için oldukça hızlı ve kullanışlı.
Örneğin Valorant indirdim ve gayet hızlı çalışıyor 60FPS'de oynadım memnun kalıyorum biraz ısınıyor olsa bile.

Gelelim sorunuma;
Malumunuz Steam yaz indirimlerinden ben de faydalandım NBA2K20 aldım ama satın aldıktan sonra oyunun 100 GB olduğunu gördüm :D.
Benim bilgisayarımın 237 GB SSD diski var. Ben bu bilgisayara ek olarak 1 TB harddisk almak istiyorum şu anda mevcut olan 237 GB'ıma ilaveten.
Ancak hiç bilgim yok laptopun kasasına sığar mı? Takılabilir mi?

Buna ilaveten,
Şu anda sahip olduğum RAM'i de yükseltmek istiyorum, ASUS'a attığım mailde anakartımın 12 GB desteklediğini söylediler ama çok güvendiğim bir abim problem olmayacağını, 16 GB hatta 16+16=32 GB'lık SSD RAM bile takabileceğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz takılabilir mi?

Özet olarak laptopuma ek olarak bir harddisk ve SSD RAM sığdırabilir miyim?
Yükseltme yaptınız mı? Ben de ilave ram ve harddisk takmayı düşünüyorum? Hangi parçaları taktırdınız?

500 GB Ssd Disk aldım ama içinde haznesi olmasına rağmen kablosu yok yani diski bilgisayara bağlayamadım. servise göndermem gerekiyor sanırım disk ile birlikte. Ram almadım.
Garantisi varsa riske atmayın, ben parçaları alıp garantide taktırıcam. Bildiğim kadarıyla kasanın kapağını bile açınca garanti dışı kalıyor.

Kapağı açıp baktık bile :/ Yine de 118 liralık servis ücreti karşılığında takabiliyorlar diye biliyorum garantisinin bitmesine 4 ay kaldı zaten. Sıkıntı 20 iş günü içinde teslim etmeleri. İş ve okulum çok yoğun olduğundan dolayı 20 gün bilgisayarsız kalamıyorum dolayısıyla yollayamadım bir türlü.

Kapağı açıp baktık bile :/ Yine de 118 liralık servis ücreti karşılığında takabiliyorlar diye biliyorum garantisinin bitmesine 4 ay kaldı zaten. Sıkıntı 20 iş günü içinde teslim etmeleri. İş ve okulum çok yoğun olduğundan dolayı 20 gün bilgisayarsız kalamıyorum dolayısıyla yollayamadım bir türlü.

Hocam selam benim laptop daha 8 aylık ve ısınma sorunu var oyunlarda ekran kartı sıcaklığı 80 ile 90 derece arası geziyor. Sizin de büyük ihtimal öyledir nasıl çözdünüz bu sorunu? Hangi soğutucuyu aldınız?

Geri
Yukarı