ASUS Vivobook X542UR nasıl hızlandırılır?

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Şimdi. ASUS Vivobook X542UR bir laptopum var. Tüm özelliklerini saymam lazım çünkü gereksiz derecede fazla versiyonu var.
Bu arada 2019 Nisan'da aldım.
Intel i5-8.nesil.
NVIDIA GeForce GT930MX.
8 GB Samsung marka RAM (açtım baktım harbi Samsung)
1TB harddisk.
15.6 inç ekran.
Bu kadar.
Şimdi en güncel ekran kartı Driver'ını kurdum. Windows güncellemelerini yaptım. Gereksiz olan tüm uygulamaları programları sildim. Prefetch temizledim. Bir sürü şey yaptım ama hiçbir şey değişmedi ya.
Başka ne yapabilirim?

Yavaş olduğunu düşünüyorsunuz çünkü HDD'ye işletim sisremi kurdunuz. Eğer anakartınızda M.2 girişi varsa HDD'yi çıkarmadan M.2 SSD alıp takmanız sonra Win M.2 kurmanız PC'nin hızlanmasına yeterli olur. M.2 slotu yoksa 1TB HDD çıkarıp SATA SSD alıp kullanırsanız hızlanır.

Yavaş olduğunu düşünüyorsunuz çünkü HDD'ye işletim sisremi kurdunuz. Eğer anakartınızda M.2 girişi varsa HDD'yi çıkarmadan M.2 SSD alıp takmanız sonra Win M.2 kurmanız PC'nin hızlanmasına yeterli olur. M.2 slotu yoksa 1TB HDD çıkarıp SATA SSD alıp kullanırsanız hızlanır.

İyi de şimdilik donanımsal bir geliştirme yapamam. Evet bilgisayarım SATA M.2 SSD destekliyor. Takmayı da düşünüyorum ama param kalmadı 😀. Daha çok sistemin içinden böyle hani. Performans arttıracak. Hızlandıracak. Eskiden nasıl 2-3DK açılmasını beklemişim ben ya. Şimdiki PC 8-10 saniyede açılıyor. Bu çok yavaş geliyor artık.

İyi de şimdilik donanımsal bir geliştirme yapamam. Evet bilgisayarım SATA M.2 SSD destekliyor. Takmayı da düşünüyorum ama param kalmadı 😀. Daha çok sistemin içinden böyle hani. Performans arttıracak. Hızlandıracak. Eskiden nasıl 2-3DK açılmasını beklemişim ben ya. Şimdiki PC 8-10 saniyede açılıyor. Bu çok yavaş geliyor artık.

Çoğu şey güncellemişsiniz. Gereksiz şeyleri silmişsiniz.

Malwarebytes ve Kaspersky ile taratın ve virüsleri silin.

Bütçeniz varsa SSD ve 8 GB RAM takviyesi yaparsanız. Çok iyi olacaktır.

Çoğu şey güncellemişsiniz. Gereksiz şeyleri silmişsiniz.

Malwarebytes ve Kaspersky ile taratın ve virüsleri silin.

Bütçeniz varsa SSD ve 8 GB RAM takviyesi yaparsanız. Çok iyi olacaktır.

Normalde Laptop'un altında ayrı bir kapak var. Oraya 8 GB daha RAM takabiliyorum ama aynı RAM'den bir türlü bulamadım.

Geri
Yukarı