ASUS VP249QGR vs Acer KG241QS

MagNC

Hectopat
Daha fazla  
Sevgili arkadaşlar öncelikle merhaba.
Konu başlığından anlayacağınız gibi iki monitör arasında kaldığımı söyleyebilirim. Sebepleri ise birisinin 165Hz TN panel diğerinin 144Hz IPS panel olmasıdır.
Genelde oyun oynasam da (CS:GO-Valorant-GTA 5-PUBG) film, tasarım gibi konularda da bilgisayarı kullanıyorum. Fiyatları birbirine yakın olması ve IPS oyunlarda kötüdür TN iyidir gibi bir algı sezdiğim için siz bilen kişilere sormak istedim. Ek olarak kullanan arkadaşların tavsiyelerine de açığım.
Önerilere açığım. Altta ürünlerin linklerini atacağım. Girip fiyat ve özellik karşılastırması yapabilirsiniz. Teşekkür ederim.
1-Asus VP249QGR
2-Acer KG241QS

ASUS Gray to Gray de 1 Ms değil 4Ms ve HDMI 1.4 2.0 değil. Kısacası Acer daha iyi TN olayına gelicek olursak CS:GO oyuncuları genelde TN panel kullanıyor. Kıyaslama linki buradan bakınız.
En çok CS:GO oyuncularının kullandığı model BenQ Zowie XL2546 TN panel kullanıyor.

Teşekkür ederim. Öneri konusunda bir fikriniz var mıdır?
Farklı olabilir ya da bu monitörler arasında olabilir.

ASUS gray to gray de 1 ms değil 4ms ve HDMI 1.4 2.0 değil. Kısacası Acer daha iyi TN olayına gelecek olursak CS:GO oyuncuları genelde TN panel kullanıyor. Kıyaslama linki buradan bakınız.
En çok CS:GO oyuncularının kullandığı model BenQ Zowie XL2546 TN panel kullanıyor.

Hocam bence okadar kasmaya gerek yok, 4ms ve 1ms farkı zaten profesyonel olmadıkça görünmüyor. Eğer ben Full CS:GO oynuyorum diyorsanız TN daha iyi olur ama dediğim gibi kasmaya gerek yok. HDMI yerine DP kullanabiliriz. Ama yok ben sadece CS:GO oynamam, LOL, RDR2, GTA V, Assassin's Creed falan oynuyorsanız (şimdi fark ettim de çok farklı oyunlar :D) IPS renkleri bayağı iyi veriyor. Ha isterseniz ASUS monitörde bir özellik var onu açıp 1ms alabilirsiniz, sadece FreeSync devre dışı kalıyor.

Hocam bence okadar kasmaya gerek yok, 4ms ve 1ms farkı zaten profesyonel olmadıkça görünmüyor. Eğer ben Full CS:GO oynuyorum diyorsanız TN daha iyi olur ama dediğim gibi kasmaya gerek yok. HDMI yerine DP kullanabiliriz. Ama yok ben sadece CS:GO oynamam, LOL, RDR2, GTA V, Assassin's Creed falan oynuyorsanız (şimdi fark ettim de çok farklı oyunlar :D) IPS renkleri bayağı iyi veriyor. Ha isterseniz ASUS monitörde bir özellik var onu açıp 1ms alabilirsiniz, sadece FreeSync devre dışı kalıyor.

ASUS monitörde ki özellik nedir acaba?
Ek olarak sadece CS:GO, PUBG ve Valorant oynuyorum diyebilirim.
165Hz ve 144Hz olarak bir farkındalık yaratır mı bana peki?
FreeSync Acer'de devre dışı durumu olur mu?

Teşekkür ederim. Öneri konusunda bir fikriniz var mıdır?
Farklı olabilir ya da bu monitörler arasında olabilir.
Tamamen cem yılmazın dediği gibi para çokomel eğrisi keşke imkanınız olsa daha iyi ürünler ala bilseniz. Yıl 2020 2 üründe de DisplayPort 1.2 var vasat sonuç olarak o monitörlere yeterli ama gelicek 3 5 seneye işi bitik.
DisplayPort 1.2, dört şeridi üzerinde maksimum toplam 21.6 Gbps bant genişliği ve maksimum 17.28 Gbps veri hızı sunar. Buna karşılık, DisplayPort 1.4 aynı dört şeritli yapıya sahiptir, ancak maksimum toplam bant genişliğini 32.40 Gbps'ye ve maksimum toplam veri hızını 25.92 Gbps'ye genişletir.

Hocam Acer'i bilmiyorum ama 165 ve 144 arasında hiç fark yok. Benim dediğim özellik MPRT, bazı monitörler 1ms tepki süresini FreeSync açıkken de verebilir. MPRT sayesinde Asus GtG 4ms olan monitörünü 1ms de çalıştırabilme imkanı sunmuş. Zaten böyle aşırı dikkat eden arkadaşlar FreeSync açık oynamıyor, 1ms olmasına önem veriyorlar.

Siz bence bir TN paneli yakından görün derim görüş açısı kötü kısacası Asus IPS alın.

Tamamen cem yılmazın dediği gibi para çokomel eğrisi keşke imkanınız olsa daha iyi ürünler ala bilseniz. Yıl 2020 2 üründe de DisplayPort 1.2 var vasat sonuç olarak o monitörlere yeterli ama gelecek 3 5 seneye işi bitik.
DisplayPort 1.2, dört şeridi üzerinde maksimum toplam 21.6 Gbps bant genişliği ve maksimum 17.28 Gbps veri hızı sunar. Buna karşılık, DisplayPort 1.4 aynı dört şeritli yapıya sahiptir, ancak maksimum toplam bant genişliğini 32.40 Gbps'ye ve maksimum toplam veri hızını 25.92 Gbps'ye genişletir.

Hocam inanılmazsınız gerçekten. Gelecek 3-5 seneye işi bitmesi ne demek? CS:GO veya Valorant oynayacağız, ne yapalım DP 1.4ü? Yeni bir oyun çıkmalı ki DP 1.4'ün sunduğu özellikler çok önemli olacak, biz de oynayacağız. Söylerken bile mantıklı gelmedi.
Siz bence bir TN paneli yakından görün derim görüş açısı kötü kısacası ASUS IPS alın.

Bencede. Hastalık seviyesinde milisaniyelere vs. takılmıyorsanız önemi yok bence. TN panel gerçekten renkleri kötü gösteriyor. Eğer yanyana IPS ve TN monitörleri deneyimlerseniz, TN panel ne sağlarsa sağlasın yüzüne bakmazsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı