Çözüldü Asus X505BP Kasma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

gorkemfidan

Hectopat
Merhabalar, bende de bu sorun mevcut. Asus X505BP kullanıyorum. Geçen sene satın aldım. Leptobum yeni nesil ve Windows 10'a optimize edilerek üretilmiş. Ne kadar temiz kurulum da yapsam, düzenli disk temizliği de yapsam, hız arttırmak için bildiğimiz klişe ayarları da yapsam yine donmalar ve kasmalar mevcut. XP ve 7 zamanlarında bir bilsayar alırdık temiz kurulum yapardık canavar gibi olurdu bilgisayarlarımız. Sorun nerde anlıyamadım. Yardımcı olursanız minnet duyarım. Teşekkürler.
  • İşlemci AMD
  • İşlemci Modeli AMD A9-9420
  • İşlemci Hızı 3.00 GHz
  • Çekirdek Sayısı Çift Çekirdek İşlemci
  • İşletim Sistemi Endless
  • Sistem Belleği 4 GB
  • Bellek Türü DDR4 1866MHz
  • Arttırılabilir Bellek (Maks.) 12 GB
  • Sabit Disk (HDD) 1 TB
  • Disk Dönüş Hızı 5400 Rpm.
  • Ekran Kartı Hafızası 2 GB Paylaşımsız
  • Ekran Kartı AMD Radeon R5 M420
  • Ekran Kartı Bellek Tipi DDR3
  • Ekran Kartı Bellek Arayüzü 64 Bit
  • Ekran Özelliği 15.6"
  • Ekran HD, Anti-Glare
  • Ekran Çözünürlüğü 1366 X 768
  • Klavye Chiclet klavye
  • Numerik Klavye Yok
  • USB Port 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x USB 3.1 Gen1 Type-C
  • HDMI 1 x HDMI
  • Ethernet (LAN)10/100/1000 Mbps
  • Kablosuz Haberleşme Wireless 802.11ac
  • Bluetooth Özelliği Versiyon 4.2
  • Webcam VGA Web Camera
  • Kart Okuyucu 2 in 1 (SD/MMC)
  • Batarya 42 Whrs, 3 hücreli Lityum-İyon
  • Paket İçeriği Pil, Şarj Aleti, Notebook
  • Ağırlık 1.68 Kg.
  • Renk Star Grey
  • Garanti 24 Ay Resmi Asus Türkiye Garantisindedir.(Distribütör Firma Garantisi)
  • Marka Asus
  • Model Kodu X505BP-BR019

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Başlıkta zaten model belirtilmiş, ASUS sitesinde aratınca BIOS bulabilirsiniz.

BIOS'u güncelledim işlemci sıcaklığı boşta 80 90 dereceydi 50-60 dereceye düştü. Acayip hızlandı kesinlikle BIOS güncellemekte fayda var yoksa uçmuyor. ASUS'un kendisi performans artışı olduğunu söylemiş zaten ama bayağı fark ediyor. 2019 sürümü vardı 314 sürümü. 2020 de çıkmış 317 sürümüne güncelledim inanılmaz iyileşti kesinlikle yapın.
Yok yani Max RAM desteklemesine baktım belki inanamayacaksınız tek slot var ama 64 GB DDR4L RAM Destekliyormuş. Gözlerim fırladı. Ee o zaman?

8 GB RAM'i 16 GB falan yapsam ve M.2 terfisi yapsam değer mi çünkü M.2 SATA mı yoksa NVMe mi onda kararsızım?

Sakın öyle bir şey yapmayın. 4 yanına 4 taktıysanız yeterli ancak M.2 takarsanız açılış kapanış, tepkilerde önemli iyileştirmeler oluyor. Onun dışında oyun performansı, video oynatma vs.'de hiçbir gelişme olmuyor. SSD takın ancak RAM 8'den fazla olduğunda çok gereksiz oluyor. Ben 4 RAM yanına 8 RAM takarak 12 yaptım fakat hiçbir yararı olmadı. Keşke 4+4 yapsaydım.

Arkadaşımınkinde tek slot var temizlemek için söktüğümde tek kanal vardı acaba gömülü RAM mi geliyor?

Evet 4 GB gömülü RAM var ve boş bir adet slot bulunuyor. Oraya 4, 8 ya da 16 GB RAM takabilirsiniz ancak 4 üstü gereksiz.

Evet 4 GB gömülü RAM var ve boş bir adet slot bulunuyor. Oraya 4, 8 ya da 16 GB RAM takabilirsiniz ancak 4 üstü gereksiz.

Çözümünü buldum. İşlemci giriş seviyesi ama Core 2 Duo daha iyi bundan sebebini öğrendim hele şükür. RAM 8 GB 1867 MHz DDR4'ya Windows 6.58 GB kullanılabilir diyor. Görev yöneticisine girdim AMD Radeon R5 Entegre ve Paylaşımlı bir GPU o yüzden RAM'in bir kısmını oraya gönderiyor ve boşta 3 GB falan var ve bu kime yetecek ki? Frekans TV de de bir ASUS Vivobook serisinden bir cihaz vardı arkadaşımınki ile benzer bir cihaz. Onunkinde AMD Ryzen 5 3500U var bizimkinde A9 9420 Stoney Ridge APU var. Aynı sorun onda da var bende de var. BIOS Sürümünü güncelleyeceğiz ama arkadaşımın kardeşi etiketleri kopartmış BIOS'tan modeli öğrenebilir miyiz veya "msinfo32"den?

Çözümünü buldum. İşlemci giriş seviyesi ama Core 2 Duo daha iyi bundan sebebini öğrendim hele şükür. RAM 8 GB 1867 MHz DDR4'ya Windows 6.58 GB kullanılabilir diyor. Görev yöneticisine girdim AMD Radeon R5 Entegre ve Paylaşımlı bir GPU o yüzden RAM'in bir kısmını oraya gönderiyor ve boşta 3 GB falan var ve bu kime yetecek ki? Frekans TV de de bir ASUS Vivobook serisinden bir cihaz vardı arkadaşımınki ile benzer bir cihaz. Onunkinde AMD Ryzen 5 3500U var bizimkinde A9 9420 Stoney Ridge APU var. Aynı sorun onda da var bende de var. BIOS Sürümünü güncelleyeceğiz ama arkadaşımın kardeşi etiketleri kopartmış BIOS'tan modeli öğrenebilir miyiz veya "msinfo32"den?
Başlıkta zaten model belirtilmiş, Asus sitesinde aratınca BIOS bulabilirsiniz.

Başlıkta zaten model belirtilmiş, ASUS sitesinde aratınca BIOS bulabilirsiniz.

BIOS'u güncelledim işlemci sıcaklığı boşta 80 90 dereceydi 50-60 dereceye düştü. Acayip hızlandı kesinlikle BIOS güncellemekte fayda var yoksa uçmuyor. ASUS'un kendisi performans artışı olduğunu söylemiş zaten ama bayağı fark ediyor. 2019 sürümü vardı 314 sürümü. 2020 de çıkmış 317 sürümüne güncelledim inanılmaz iyileşti kesinlikle yapın.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı