Çözüldü ASUS X540ub laptopa SSD ile Windows 10 yüklenmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

40Haramiler

Centipat
Makaleler
1
RAM
4GB DDR4 2133MHz SDRAM
SSD veya HDD modeli
PNY-Sandisk-Kingston-Pioneer
Ekran kartı
NVIDIA GeForce MX110 2GB GDDR5 VRAM
Anakart
X540UB
İşlemci
İ5 7200U
Dostlar merhaba.
Çıldırmak üzereyim çok saçma bir olay yaşıyorum, elimde kullanmadığım ASUS Vivobook X540 ub modeli bir laptop vardı, atolyede modellediğim parçalara bakmak için kullanmak istiyordum, laptopta 1 TB hard disk vardı, bende bunu SSD ile değiştirdim, Wi-Fi kartını da yeni nesil bir kartla güncelledim.
Sorun şu ki 4 farklı sıfır SSD takmama rağmen abi hiçbir şekilde Windows 10 kurulmuyor, kurulsa da sorun çıkıyor. Aynı SSD'yi masaüstünde denediğimde hiçbir sorun yokken laptopta 40 tane ayrı sorun çıkıyor ve işin garip tarafı laptopa Linux bir işletim sistemi sorunsuz kuruluyor.
Bilgisayar konusunda bilgiliyim tüm parametreleri denedim, size birkaç bilgi vereceğim yaptıklarıma dair.

Sorun:
Windows 10 kurulumda diski görmesine rağmen yeni bölüm oluşturamadık diyor, diski bazen silemiyor, bazen yeni bölüm oluşturamıyor, bazen format ekranında % olarak donuyor, bazen tamamen formatı tamamlıyor fakat hazırlanıyorda kalıyor, ya da bazen tamamen kuruyor fakat kurdukdan sonra da aşırı donuyor fare bile hareket etmiyor.

-4 farklı sıfır SSD denedim, hepsinin sağlıkları %100, testlerde hiçbir sıkıntı yaşamadım.

-Diskler GPT düzeninde, Rufus'la yazdırırken GPT olarak yazdırıp hem NTFS hem de FAT32 olarak iki kere denedim.

-Windows'un kendi aracından ISO'yu indirip kendi aracıyla da yazdırmayı denedim.

-3 farklı USB denedim.

-Fast boot, CSM, Secure Boot kapattım, her varyantını denedim.

-Komut istemcisinden diskpartla clean convert GPT tarzı komutların hepsini denedim.

-Diski kendim elimle bölümlendirdim MBR ve EFI alanlarını açtım.

-Başka bir PC'de içine Windows kurup direk laptopa takıp açmayı bile denedim.

-BIOS'u güncelledim hatta 3 kerede sürüm düşürüp farklı sürümlerini denedim.

Arkadaşlar bu yönetemleri denememe rağmen bir türlü Windows kurulmuyor, eskiden içindeki 1 TB HDD vardı, onda Windows vardı sorunsuz kullanıyordum, acaba SATA sürücüsümü desteklemiyor diye düşündüm, SSD ve sürücü aynı.

Yardımcı olursanız sevinirim, aklım almıyor neden olmadığını, belki bir hatam vardır gözümden kaçan siz söylersiniz.

Çözüm
sorunu çözdüm.

sorunun saptaması
: Büyük ihtimalle format esnasında USB portlarını kapatıyor, BIOS sürümünü güncellesem bile herhalde fixlenmemiş bir hata vardı, ya da benim laptopuma özel bir sıkıntıydı bilmiyorum, hem USB portlarında hem de sanki SATA portunda bir sorun var gibiydi, bunun donanımsal değil de yazılımsal bir hata olduğunu düşündüm, ve öyleymiş.

çözüm yöntemim:
Rufus'la yazdırdığım Windows 10 dosyalarını boot etmesi için SSD'nin içine aktarıp USB olmadan sistemi boot etmeye çalıştım.
0. bir USB'ye Rufus yardımıyla FAT32 biçiminde GPT olarak Windows 10 ISO'sunu yazdırın.
1.SSD ya da HDD'yi farklı bir bilgisayara takın.
2.komut istemini yönetici olarak açın.
3.

Kod:
diskpart

Yazın entere basın.
4.

Kod:
list disk

Yazın entere basın, disklerimizi listelicez.
5.

Kod:
select disk X

Yazıp diskinizi seçin, ( X ) yerine kendi diskinizin numarasını seçin 0-1-2 gibi değişir,
6.

Kod:
clean

Yazın entere basın ( tüm her şeyi siler ) diskimizi temizlicez.
7.

Kod:
conver GPT

Yazın entere basın, artık diskimiz GPT bölümleme düzeninde.
8.

Kod:
create Partition primary size = 8000

Yazın entere basın, SSD ya da HDD içerisinde 8 GB alanlı bir bölüm oluşturduk.
9.

Kod:
format quick fs = FAT32

Yazın entere basın, eğer BIOS'unuz UEFI ise FAT32 eğer legacy ise NTFS yazın.
10.

Kod:
assign

Yazın ve entere basın, artık atamayı da yaptık.
11.

Kod:
list volume

Yazın ve entere basın, buradaki listede type kısmında removable yazan bizim çıkarılabilir usbmiz, onun başındaki harfi öğrenmemiz lazım, ve kendi diskimizin yani içine 8 GB bölüm açtığımızın harfine bakmamız gerek, bunları not alın, ltr kısmında yazacaktır.
12.

Kod:
exit

Yazın ve Diskpart'dan çıkın, aynı ekranda kalmaya devam edin.
13.

Kod:
xcopy C: e:/e/h/k

Komutunu kullacağız, şimdi burada hata yapmamanız için iyi okuyun, ( xcopy C: E/E/H/K ) komutunda kırmızıyla işaretlediğim C format usbnizin harfi, mavi ile işaretlediğim ise sizin diskinizin içerisindeki 8 GB'lık alan. Komutu yazdıktan sonra kopyalamaya başlacaktır, uzun sürebilir, en son XXX files copied yazar. Eğer hata alırsanız format fs= FAT32 kısmını NTFS ile değiştirip yeniden yapın.
14. diskimizi söküp format atmak istediğimiz bilgisayara takıyoruz.
15. extra bir format USB'si kullanmanıza gerek yok, BIOS'ada girmenize gerek yok, sadece Secure Boot kısmını önceden kapatın BIOS'tan.
16. bilgisayarı açtığımızda direk bizi format ekranına atacaktır. Yalnızca Windows'u yükle (gelişmiş) kısmında yükleyeceğimiz alanı seçip ileri dediğiniz anda yüklemeye başlacaktır. 8 GB oluşturduğumuz ve içerisine format dosyalarını boot etmesini sağlattırdığımız kısımdan bu işlemi gerçekleştirecektir.
ASUS Vivobook X542UR laptop kullanıyorum. 1 TB HDD'yi ben de SSD ile değiştirdim. Sorunsuz bir şekilde Windows yükleyebildim. BIOS ayarlarınla alakalı bir durum olabilir.

Dostum BIOS'u ayar bakımından çok zengin değil, değiştirebileceğim birkaç parametre var Fastboot, Secure Boot ve CSM ayarı, bunun dışında senin değiştirdiğin bir ayar var mı?

Dostum BIOS'u ayar bakımından çok zengin değil, değiştirebileceğim birkaç parametre var Fastboot, Secure Boot ve CSM ayarı, bunun dışında senin değiştirdiğin bir ayar var mı?
Bios'ta hiçbir değişiklik yapmadım. Windows'u Rufus programı ile USB belleğe GPT, UEFI, FAT32 olarak yazdırdım. Bilgisayarı USB'den başlattım ve yükledim.

BIOS'ta hiçbir değişiklik yapmadım. Windows'u Rufus programı ile USB belleğe GPT, UEFI, FAT32 olarak yazdırdım. Bilgisayarı USB'den başlattım ve yükledim.

Aynı şeyi bende hatta farklı varyantlarla yaptım, fakat sorun yaşadım, büyük ihtimalle BIOS kaynaklı bir sorun var dediğin gibi, BIOS'u fabrikasyon sürümüne döndürüp tekrar denemeye çalışacağım, sırf şu laptopa Windows kurabilmek için 4 farklı SSD aldım, inşallah bu sefer çözülür şu iş.

Başka bir PC'ye SSD'yi takıp Windows kurulum aşaması %100 olduğunda şimdi yeniden başlat ekranı geldiğinde yeniden başlatırken bilgisayarı kapatıp SSD'yi çıkarıp laptop'a tak ve kurulum laptop üzerinden devam etsin. Bazı bilgisayarlarda format aşamasında hata aldığımda bu yolu izliyorum sorun olmuyor.

Windows 10.png

Dostlar merhaba.
Çıldırmak üzereyim çok saçma bir olay yaşıyorum, elimde kullanmadığım ASUS Vivobook X540 ub modeli bir laptop vardı, atolyede modellediğim parçalara bakmak için kullanmak istiyordum, laptopta 1 TB hard disk vardı, bende bunu SSD ile değiştirdim, Wi-Fi kartını da yeni nesil bir kartla güncelledim.
Sorun şu ki 4 farklı sıfır SSD takmama rağmen abi hiçbir şekilde Windows 10 kurulmuyor, kurulsa da sorun çıkıyor. Aynı SSD'yi masaüstünde denediğimde hiçbir sorun yokken laptopta 40 tane ayrı sorun çıkıyor ve işin garip tarafı laptopa Linux bir işletim sistemi sorunsuz kuruluyor.
Bilgisayar konusunda bilgiliyim tüm parametreleri denedim, size birkaç bilgi vereceğim yaptıklarıma dair.

Sorun:
Windows 10 kurulumda diski görmesine rağmen yeni bölüm oluşturamadık diyor, diski bazen silemiyor, bazen yeni bölüm oluşturamıyor, bazen format ekranında % olarak donuyor, bazen tamamen formatı tamamlıyor fakat hazırlanıyorda kalıyor, ya da bazen tamamen kuruyor fakat kurdukdan sonra da aşırı donuyor fare bile hareket etmiyor.

-4 farklı sıfır SSD denedim, hepsinin sağlıkları %100, testlerde hiçbir sıkıntı yaşamadım.

-Diskler GPT düzeninde, Rufus'la yazdırırken GPT olarak yazdırıp hem NTFS hem de FAT32 olarak iki kere denedim.

-Windows'un kendi aracından ISO'yu indirip kendi aracıyla da yazdırmayı denedim.

-3 farklı USB denedim.

-Fast boot, CSM, Secure Boot kapattım, her varyantını denedim.

-Komut istemcisinden diskpartla clean convert GPT tarzı komutların hepsini denedim.

-Diski kendim elimle bölümlendirdim MBR ve EFI alanlarını açtım.

-Başka bir PC'de içine Windows kurup direk laptopa takıp açmayı bile denedim.

-BIOS'u güncelledim hatta 3 kerede sürüm düşürüp farklı sürümlerini denedim.

Arkadaşlar bu yönetemleri denememe rağmen bir türlü Windows kurulmuyor, eskiden içindeki 1 TB HDD vardı, onda Windows vardı sorunsuz kullanıyordum, acaba SATA sürücüsümü desteklemiyor diye düşündüm, SSD ve sürücü aynı.

Yardımcı olursanız sevinirim, aklım almıyor neden olmadığını, belki bir hatam vardır gözümden kaçan siz söylersiniz.

Bir de BIOS SATA modunu AHCI yapıp kurulum yapmayı dene.

Başka bir PC'ye SSD'yi takıp Windows kurulum aşaması %100 olduğunda şimdi yeniden başlat ekranı geldiğinde yeniden başlatırken bilgisayarı kapatıp SSD'yi çıkarıp laptop'a tak ve kurulum laptop üzerinden devam etsin. Bazı bilgisayarlarda format aşamasında hata aldığımda bu yolu izliyorum sorun olmuyor.

Eki Görüntüle 1732964
Şimdi bunu deneyecem dostum, sonucu söylerim

Bir de BIOS SATA modunu AHCI yapıp kurulum yapmayı dene.

Dostum AHCI'den başka bir seçenek yok zaten, mecbur AHCI olarak yapıyorum.

Başka bir PC'ye SSD'yi takıp Windows kurulum aşaması %100 olduğunda şimdi yeniden başlat ekranı geldiğinde yeniden başlatırken bilgisayarı kapatıp SSD'yi çıkarıp laptopa tak ve kurulum laptop üzerinden devam etsin. Bazı bilgisayarlarda format aşamasında hata aldığımda bu yolu izliyorum sorun olmuyor.

Eki Görüntüle 1732964

Bir de şunu soracağım, bu aşamada kurulum USB'si laptopta takılı olmalı mı?

Şimdi bunu deneyecem dostum, sonucu söylerim

Dostum AHCI'den başka bir seçenek yok zaten, mecbur AHCI olarak yapıyorum.

Bir de şunu soracağım, bu aşamada kurulum USB'si laptopta takılı olmalı mı?
Hayır. SSD'yi laptopa taktığında format USB'sini laptopa takmana gerek yok. USB'yi takarsan baştan format ekranına gelir. Kaldığı yerden devam edebilmesi için açılışın SSD'den devam etmesi gerekiyor USB'den değil.

Hayır. SSD'yi laptopa taktığında format USB'sini laptopa takmana gerek yok. USB'yi takarsan baştan format ekranına gelir. Kaldığı yerden devam edebilmesi için açılışın SSD'den devam etmesi gerekiyor USB'den değil.

Şimdi denedim dediğini, laptop SSD'yi görüyor fakat boot kısmında yok, kendini sürekli BIOS'a atıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230409_003615.jpg
    IMG_20230409_003615.jpg
    258 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20230409_003626.jpg
    IMG_20230409_003626.jpg
    237,8 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı