ASUS X54C Intel HD Grafik Sorunu

Erhan Göğüş

Hectopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Ö.G.G.
Merhaba herkese. Elimde bulununan ASUS X54C modelindeki notebook bilgisayarın GPU-Z ve AIDA64 gibi programların bana söylediği GPU türü Intel HD 2000 olarak gözüküyor. Hatta İntel'in otomatik tanımlama metodunda bile İntel Processor HD 2000 gözüküyor. Fakat ASUS'un kendi web sitesinde aynı modele ve seri numarasına sahip dizüstü İntel HD 3000 olarak belirtiliyor. Hatta bu modelde kimde varsa hepsi HD 3000. Buğün öncelikle bilgisayarı aldığım mağazayı aradım onlar ise ASUS Müşteri Hizmetlerini aramamı söyledi. Ama buğün hafta sonu olduğu için destek veremiyorlarmış. Bende öncelikle sizlere sormak istedim. Driver yazılımı güncel olup diğer sistem sürücüleride güncel halde.

Notebook Model : ASUS X54C SX07D
İşlemci : İntel Pentium B960 2.20 Ghz ( Sandy Bridge )
RAM : 4 GB DDR 3 1333 Mhz
HDD : 500 GB SATA II HDD
GPU : Intel HD 2000 olarak gözüküyor. (HD 3000) olması gerekiyorken)
BİOS VER. : K54C.208

Yanlız Burak Bey ben bu işin üzerinde durarak firmayı tekrar aradım. Firma ise Tedarikçi firmadan irtibat kurarak bana şöyle bir yazı özetlemiş;

Değerli Müşterimiz;
Almış olduğunuz ve sitemizde satışa sunduğumuz ürünlerin tamamının teknik özelliklerini tedarikçi firmalardan alıyoruz. Bu konu hakkında tedarikçi firma ile görüşmemizde HD2000 ve HD3000 grafik kartlarının performans farkının olmadığı her ikisininde giriş seviyesi ekran kartı olduğu bilgisini verdiler. Bilginize...İyi günler...

Ben testlere baktığımda her ikisi baya bir farklı. Sizcede saçma bir bilgi değil mi ? Üretim hatası olabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Adamlar kısaca sana şunu demişler: Ha HD 2000, ha HD 3000. İkisi de giriş seviyesi, performans yoksunu ekran kartları... GPU-Z ne diyorsa odur. Biraz araştırdım, CPU'daki grafik kartı HD 2000 imiş. İşlemci performansı i3-330M'e yakınmış. İşlemci birçok Sandy Bridge özelliğinden mahrum imiş. Bunlar arasında:

Turbo Boost , HyperThreading, AES, Virtualization (VT-x ve VT-d), Trusted Execution ve Intel Quick Sync yer alıyor.

Benim Notebook'umda da Intel B940 işlemci var. HD 2000 grafik yongası mevcut.

- - - Güncellendi - - -

HD 3000 grafik yongası Core i3/i5/i7'lerde mevcut.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı