ASUS X54C yükseltme deneyimim

fuhrercan

Yoctopat
Daha fazla  
Her ne kadar eski bir model olsa da belki ASUS X54C kullananlar vardır. Cihazınıza RAM, işlemci ve SSD takarak uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bence oyun oynamıyorsanız piyasadaki çoğu orta segment bilgisayardan iyi. Elimde yine ASUS S400ca dokunmatik laptop var ancak grafik kartı dışında X54C şu an yaptığım yükseltmeler sonrası çok daha iyi oldu. Benim 2011 yılında 800 TL vererek aldığım ve 2011'den bu güne kadar kullandığım ASUS X54C'nin fabrika çıkış özellikleri: İşlemci: Intel Pentium B950 2.10 GHz. RAM: 4 GB tümleşik RAM. HDD: 320 GB Seagate 5400 RPM HDD. Grafik kartı: Intel HD Graphics 3000 (tümleşik ekran kartı) cihazı satın aldıktan yaklaşık 12 yıl sonra aşağıdaki yükseltmeleri yaptım ve şu an sanki sıfır laptop almış gibiyim o derece hızlandı :)

• İşlemci: Intel i5 2450M Dual Core 4 threat 2.50 GHz, Turbo Boost 3.10 GHz.
  • SSD: 240 GB intenso SSD.
  • RAM: Samsung DDR3 4 GB 1600MHz RAM.
  • Bu işlemlerin bana maliyeti ise sırasıyla 2023 yılında:
  • İşlemci: 210 TL (N11'de 270 TL normal satış fiyatı ancak 60 lira kuponla 210 liraya geldi)
  • RAM: 175 TL. SSD: 330 TL.

İşlemci için termal macun: 50 TL (en ucuzunu kullandım)

Toplamda 765 TL'ye mal oldu.

(Eğer menteşelerinizde sorun varsa cihazı açmışken menteşeleri söküp pense ile biraz daha yumuşatırsanız uzunca bir süre sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.)

(CD-ROM'u kullanmıyorsanız SSD ve HDD'yi birlikte kullanmak isterseniz 12.7 mm SSD Caddy alabilir, CD-ROM yerine takıp kullanabilirsınız)

=>Şu an eski HDD'de yer alan kurtarma bölümü+driver bölümünü SSD'ye taşıdım.

Fabrika çıkış şekliyle Windows 7 Home Basic ile devam ediyorum. Değişiklikler sonrası bilgisayarın açılma ve masaüstüne direk geliş hızı 8-10 saniyeye düştü. Keza değişiklikler sonrası COD Modern Warfare 2'de tüm ayarları en düşüğe almama rağmen nedense daha akıcı bir oyun ve grafik performansı yakalamış gibi hissettim :)

Yükseltme sonrası CPU-Z donanım bilgileri aşağıda görsel olarak eklenmiştir.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    46,8 KB · Görüntüleme: 34
  • Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    34,4 KB · Görüntüleme: 55
  • Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    33,3 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Alıntısı 4.PNG
    Ekran Alıntısı 4.PNG
    37 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Asus x54c b960 işlemci ve Samsung R511 P6200 işlemcili noteboklarım var.Asus fanı aşırı ses yaptığı için pek fazla kullanmıyordum.Samsung da 4 gb DDR3 ram var.i3 işlemci taktık ama bir müddet sonra sistem çökmeleri başladı.Samsung a win10 yüklenemiyordu.İ3 iptal ettik,bilgisayarcı bayağı bir uğraştı win8 yükledi.2+2 gb ram vardı.8 GB DDR 3 1600 mhz ram aldım ama Samsung yine hata verdi.Asus a taktım çalıştı.Şu anda Asus X54c bilgisayarın 12 gb ram de gayet iyi çalışıyor.Fanını güzelce temizledim.Fan sesi bir nebze azaldı.Bu modellerin fan sesi problemi var.Her iki bilgisayarımda da 120 gb SSD i var.Asus un işlemcisini yükselteceğim.i5 veya i7 düşünüyorum.Önerileriniz var mı acaba.Hangi işlemci uyumludur?

Geri
Yukarı