ASUS X550LB UEFI seçeneği yok

cebimci

Hectopat
Daha fazla  
Konu baltalamak gibi olmasında bir şey soracağım. Benim PC'deki Boot ekranından UEFI seçeneği yok ama bilgisayarım UEFI destekliyormuş. Ben simdi UEFI kurulum nasıl yapabilirim. Yardım edebilecek birisi var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu baltalamak gibi olmasında bir şey soracağım. Benim PC'deki Boot ekranından UEFI seçeneği yok ama bilgisayarım UEFI destekliyormuş. Ben simdi UEFI kurulum nasıl yapabilirim. Yardım edebilecek birisi var mı?

BIOS'u iyice incelemeniz gerek. Legacy ve UEFI adında iki seçenek oluyor UEFI'yı seçip yukarıda anlattığım gibi uygun Bootable bellek oluşturup kurulumu gerçekleştiriyorsunuz.

USB kurulumunu aşağıdaki gibi yaparak UEFI modunda Boot edebilirsiniz. Sonucu buraya yazarsanız, herkes faydalanır.

UEFI Windows 8.1 USB'ye Yazma

Ayrıca Boot Sequence'ten UEFI Windows 8.1 yüklü USB belleği birinci sıraya almanız gerekiyor. Yada F12 ile Boot menüsünden USB belleğinizi seçmelisiniz.

BIOS'u iyice incelemeniz gerek. Legacy ve UEFI adında iki seçenek oluyor UEFI'yı seçip yukarıda anlattığım gibi uygun Bootable bellek oluşturup kurulumu gerçekleştiriyorsunuz.

BIOS menüsündeki tüm bölümlere baktığım halde Legacy ve UEFI seçeneği malesef yok.

Mrblar..
Arkadaşlar benim laptop 'un UEFI desteği varmış fakat UEFI kurulum yapamıyorum. Bios da hiç bir bölümde UEFI seçeneği yok.

Ekran görüntüleri:

X550LB BIOS 1.jpg
X550LB BIOS 2.jpg
X550LB BIOS 3.jpg
X550LB BIOS 4.jpg

UEFI seçeneği olmadığı halde flashi UEFI modda yazdırınca UEFI kurulum yapılıyormuş. Flasha iso dosyasını UEFI modda yazdırdım ve format attım fakat UEFI kurulum olmamış açılış ekranından yine Windows simgesi var.

Ve şu sorunlarla karşılaştım .
1- Yüklediğim hiç bir oyun ve program açılmıyor. Durduruldu hatası veriyor. Yüklediğim intel grafik sürücüsü programına bile girmiyor
2- Bilgisayarı yüksek performansa aldığım halde aşırı yavaş işlem yapıyor.

Sorun ne olabilir? UEFI kurulum nasıl yapabilirim? Yardım edebilecek birisi var mı?

@cebimci attığım konuyu okudunuz mu? UEFI seçeneği olmasa bile UEFI kurabilirsiniz belleği seçip. Boşuna Legacy ya da başka bir ayar aramanıza gerek yok.

Rufus ile yazdırınca belleğin başında UEFI yazısı çıkıyor ve seçip kurulumu yapınca yine UEFI kurulum olmuyor normal kurulum yapıyor. Açılış ekranında yine Windows simgesi çıkıyor ve bazı hatalarla karşılaşıyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı