ASUS X550LB UEFI seçeneği yok

Şu laptopunuzun modelini bi yazar mısınız?

Özellikleri bu
  • ASUS LB serisi
  • RAM: 8 GB
  • Harddisk 1 TB
  • Ekran kartı GT740M ve 2 GB paylaşımsız ekran kartına sahip

Format atarken Kingston markalı USB 1.00 destekli flash ile kurulum yapıyorum.

Çalıştır'a msinfo32 yazıp bios moduna bakar mısın?

X550LB.jpg

Burada yazılanlara göre sanırım UEFI kurulum yapılmış fakat sistem cidden yavaş çalışıyor. Ayrıca açılış ekranında yine Windows'un logosu var. Temel kart modeli kullanılamıyor diyor o nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana verdiğim adamları tek tek uygularsan mutlaka olacaktır. Tabi doğru şekilde yaparsan.

1. İlk olarak bilgisayarın UEFİ desteği yok. Bunu bilgisayarına kazandırman için bilgisayarının güncel bios uptade i indirip flash a attıktan sonra flash ı boot edip bios u güncelleyin. ( Biosun güncel yazılımı üst taraftaki cevaplarda vardır. )
  2. UEFİ boot u biosunuzdan enabled konumuna getiriniz. Secure boot u enabled ve standart yapınız.
  3. Güncel Windows 8.1 iso dosyasını indirip rufus ile boot edilebilir şekilde yazdırınız. Sayın Recep Baltaş' ın anlatımı var. Youtube kanalında bulabilirsiniz. ( 3.0 USB kullanmanız şiddetle tavsiye ederim. Yazma ve okuma hızı yüksek olucaktır ve hızlı format atmanızı sağlıyacaktır. )
  4. UEFİ format esnasında biçimlendirme ekranında bütün disklerinizi siliniz hiçbir şey kalmıyacak şekilde ve bundan sonra shift+f10 basarak diskpartition u açınız ve sistemi yüklemek istediğiniz disk i MBR disk düzeninden GPT disk düzenine çeviriniz. Çevirdikten sonra disk biçimlendirme ekranından sistemi oluşturacağınız disk e yeni diyerek oluşturunuz ve UEFİ için gerekli dosyalar oluştuktan sonra yüksek hafızaya sahip olan diske tıklayarak ileri diyiniz ve kurulumu yapınız işlem bu kadardır.

Hayır yok. Orada çıkmıs 403 sürümlü BIOS dosyan enterle ve yes deyin. Güncelleme bittikten sonra bilgisayar kapanacaktır. 1 dakika bekledikten sonra bilgisayarı açın ve F2 ile BIOS'a girin ayarları default'a alın.

BIOS güncellemesi yaptım ayarları defaulta aldım ama yine bios da UEFI seçeneği yok eski bios sürümünden farkı yok.

Asus laptoplarda UEFI seçeneği biosda görünmez. Yani otomatik olarak uefi bios olarak gelir. Tek yapman gereken ISOP kalbını uefi şekilde usb ye yazdırıp format atman. Rufus ile usb format oluştur ve usb 3.0 flash al. 30 lira 16 GB ve doğru ISO'yu indir. Bir de disklerini format esnasında disk biçimlendirme ekranında MBR'den GPT'ye çevirmen çevirirsen o yavaşlık gider. Normal olur.

Asus laptoplarda uefi seçeneği biosda görünmez yani otomatik olarak uefi bios olarak gelir. Tek yapman gereken iso kalbını uefi şekilde usb ye yazdırıp format atman. Rufus ile usb format oluştur ve usb 3.0 flash al 30 lira 16gb ve doğru iso yu indir. Birde disklerini format esnasında disk biçimlendirme ekranında mbr den gpt ye çevirmen çevirirsen o yavaşlık gider. Normal olur.
HDD yi GPT ye çeviriyorum değişen bişey olmuyor. Hız yine yavaş. Tek sorun 3.00 destekli flash olmaması onla da alakası olmaz diye düşünüyorum.

Cebimci TW ile gelip ayrıntılı sisteminizi inceleyebilirim müsaitseniz.
TW dediğiniz tam olarak nedir?

Ona Internet gerekiyor değil mi? Benim evde internet yok.
En iyisi bayiye götürüp orada format attırayım bunun olacağı yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı