ASUS X550V laptop performans düşüşü

eneshlvc

Hectopat
Yer
Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Anakart: ASUS PRIME B550M-K
• Ekran kartı: Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2
• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
• İşlemci soğutucusu: ID-COOLING SE-224-XTS
• Bellek: G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz CL18
• SSD: Samsung 980 PRO 1TB
• Güç kaynağı: Aigo GP750
• Kasa: DarkFlash DLX21
• Monitör: ViewSonic VA3209-2K-MHD
• Klavye: Royal Kludge RK61
• Fare: Razer Basilisk X HyperSpeed
• Kulaklık: Samsung Galaxy Buds2
• Kontrolcü: Xbox 9. Nesil
Meslek
Öğrenci
Laptop'u yaklaşık 5 yıl önce almıştık. İçinde GTX 950M, Intel Core i7 6700HQ, 16 GB 2133MHz RAM ve 1TB HDD var. İlk zamanlarda hiçbir sıkıntısı yoktu. 2 yıl önce bir anda yavaşlamaya kasmaya donmaya başladı oyun oynarken GPU ve CPU sıcaklığı 95-105 derece olmaya başladı. GTA 5 üzerinden örnek vereyim, ilk aldığımız zamanlarda GTA 5 orta-yüksek ayarlarda hiç kasmadan oynatırdı, son 2 yılda en düşük ayarlarda 40-50 FPS oynatmaya başladı. Son birkaç haftada daha da yavaşlamaya başladı. Laptop eskidiği için mi olmuştur yoksa başka bir şey olmuş olabilir mi?

Hocam SSD almanız sistemi çok rahatlatacaktır bir de termal macun yenilemesi yapmanız gerek sene içerisinde kurumuştur macun önerisi.

Aynı bilgisayarı aktif olarak kullanıyorum. Soğutması kronik problemli maalesef. Ne kadar termal macun değiştirsem, temizlik yapsam dahi oyunlarda hep 90°C sabit. Dipnot: Soğutucu da kullanıyorum.

SSD almayı ve termal macun sürmeyi düşünüyorum zaten, önerebileceğiniz bir SSD var mı?

MX4 de sürseniz Grizzly Kranout da uygulasanız bu tarz bilindik macunların hepsi belli bir süre dizüstü cihazlardaki düşük termal blok basıncı nedeniyle pump out etkisi yaratır, bu noktada en azından Shinetsu markasının minimum 7.5 W/mK+ termal iletkenlik katsayılı modellerine bakmanızı öneririm..

Geri
Yukarı