Asus X550VC ısınma sorunu

228597

Hectopat
Merhaba. 4 yıldır kullanmakta olduğum i5-3230M 2.6 GHz işlemcili Asus X550VC model dizüstü bilgisayarım son birkaç aydır fazla ısınmaya başladı. AIDA64 Extreme yazılımı ile sıcaklık değerleri düzenli olarak takip etmeye başladım. İşlemci fanı ve anakart temizlendi, tozdan arındırıldı. Termal macun temizlenerek Hadron HD254 marka termal macun ince bir tabaka halinde sürüldü. İşletim sistemi Windows 10 Home 64 bit. İşletim sistemini kişisel dosyalarımı kaldırmadan Windows yenile komutu ile sıfırlandı. Şu anda arka planda Eset Internet Security antivirüs ve Firefox web tarayıcısında 3 sekme açık durumda. Sistemi yoran işlem yapmıyorum. Sıcaklık değerleri 63 derece civarı, fan 3300 RPM civarı dolaşıyor, ekran görüntüsünü altta paylaşıyorum. Isınma sorununu gidermek için başka ne yapılabilir? Veya neyi yanlış yapmış olabiliriz?

Adsız.jpg

@BilgisayarKurdu @Recep Baltaş değerli hocalarım bu konuda acil desteğinize ihtiyacım var. Umarım beni kırmaz ve yardımcım olursunuz.
Görev Yöneticisi ekran görüntüsü

Dosya Ekleri

• görev yöneticisi-islemler.jpg
    görev yöneticisi-islemler.jpg
    110 KB · Görüntüleme: 52
  • görev yöneticisi-islemler2.jpg
    görev yöneticisi-islemler2.jpg
    115 KB · Görüntüleme: 41
  • görev yöneticisi-islemler3.jpg
    görev yöneticisi-islemler3.jpg
    114,3 KB · Görüntüleme: 46
  • görev yöneticisi-islemler4.jpg
    görev yöneticisi-islemler4.jpg
    118 KB · Görüntüleme: 48
  • görev yöneticisi-performans.jpg
    görev yöneticisi-performans.jpg
    81,7 KB · Görüntüleme: 43
  • görev yöneticisi-baslangic.jpg
    görev yöneticisi-baslangic.jpg
    37,6 KB · Görüntüleme: 42
  • görev yöneticisi-ayrintilar.jpg
    görev yöneticisi-ayrintilar.jpg
    136,2 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Laptopu ikamet ettiğim ilçede bir bilgisayarcıya termal macunun yenilenmesi için götürmüştüm, ısınma sebebi olarak soğutucu bakır bloğun değiştirilmesi gerektiğini, içindeki gazın bitmiş olabileceğini söyledi. Ancak ben soğutucu bakır blokta dıştan görünür hiçbir sorun göremedim. Sizce soğutucu bakır blok kendiliğinden bozulmuş olabilir mi? Bilgisayarcı para kazanmak için böyle bir şey söylemiş olabilir diye düşündüm çünkü bulunduğum yerdeki tüm bilgisayarcıların birbirinden kazıkçı ve yalancı olduğu tescillenmiş durumda.

Gazı kaçması da bir olasılık ama sürülen macun 5 liralık bir macun, en azından PTI-G3606 kullanılmalı düşüncesindeyim. Ben 3230M ile kullanmıştım, daha iyisine ihtiyaç duymamıştım.

Youtube'da global marka birçok laptobun söküm videoları mevcut, elinizden geliyorsa açıp siz de temizlik ve macun yenileme yapabilirsiniz.

Gazı kaçması da bir olasılık ama sürülen macun 5 liralık bir macun, en azından PTI-G3606 kullanılmalı düşüncesindeyim. Ben 3230M ile kullanmıştım, daha iyisine ihtiyaç duymamıştım.

Youtube'da global marka birçok laptobun söküm videoları mevcut, elinizden geliyorsa açıp siz de temizlik ve macun yenileme yapabilirsiniz.

Sayın hocam;
Konuyla ilgili olarak Asus Servis Merkezi numarasını aradım. Bir bayan telefona cevap verdi. Isınma durumunu anlattım, web tarayıcıda 2-3 site açtığımda CPU sıcaklığı 63 derece civarı dolaşıyor dedim. Normaldir dedi.

Görselde 45 siteyi bir anda açmaya çalıştığımdaki sıcaklık değerlerini görüyorsun. 45 Tanesi çubuğa sığmadığı için o kadar sekme göremiyor olsan da gördüklerin de 2-3 siteden ne kadar fazla belli. Sıcaklık değerleri ulaşılan maks. değerler, yüklenince 50 ve altına iniyor. Şunu da belirteyim bendeki işlemci upgrade sonrası kullandığım ve önceki i5-3230M'den daha fazla ısı üreten bir işlemci ve soğutma sistemine bir modifikasyon dahi yapmadım.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    289,2 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Görselde 45 siteyi bir anda açmaya çalıştığımdaki sıcaklık değerlerini görüyorsun. 45 Tanesi çubuğa sığmadığı için o kadar sekme göremiyor olsan da gördüklerin de 2-3 siteden ne kadar fazla belli. Sıcaklık değerleri ulaşılan maks. değerler, yüklenince 50 ve altına iniyor. Şunu da belirteyim bendeki işlemci upgrade sonrası kullandığım ve önceki i5-3230M'den daha fazla ısı üreten bir işlemci ve soğutma sistemine bir modifikasyon dahi yapmadım.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Isınma sorununun kaynağını tespit etmeye çalıştığım için biraz bocaladım. Bilgisayarcı adam soğutucu bakır bloğun değişmesi gerekiyor dediği için donanımsal bir arıza mı var acaba diye düşündüm. Sizi de yormuş oldum. Uğraştığınız için Allah razı olsun. Tavsiyelerinizi uygulayacağım inşallah fayda eder.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı