ASUS X550VC-XO007D Windows 8.1 donma ve kilitlenme sorunu !

Windows 8.1 işletim sisteminde sizde donma / kilitlenme sorunu yaşadınız mı ?

• Evet

Oy: 7 58,3%
  • Hayır

Oy: 4 33,3%
  • Diğer( Bir nedene bağlı )

Oy: 1 8,3%

• Oy verenlerin toplamı
    12

Dursun Tokgöz

Kilopat
Yer
Kırıkkale
Daha fazla  
Meslek
Programme developer, building
Merhaba arkadaşlar, üniversite öğrencisiyim ve DreamSpark'dan almış olduğum Windows 8.1 Embedded Industry Pro lisansımı uzun zamandır kullanıyorum. Son zamanlarda notebookum hantallaşmaya ve donmaya başladı. Özellikle dosyalar arası gezinti yaparken, dosya arama kısmında vs gibi alanlarda. Mesleğim gereği Visual Studio 2013, Adobe Master Collection CS6, Corel Video Studio gibi programlar kullanıyorum. Bazen bu sorun yüzünden veri kaybı yaşıyorum. Ama kısacası bıktım neyden olduğunu merak ediyorum. Programlarımın tümü orjinal lisanslı. Sistemimde son güncellemeler yüklüdür. Bazı araştırmalarım sonucu Windows 8.1 de genel bir problem olduğunu anladım. Bu linkteki konuda bazı açıklamalar yapılmış. Sizce bunları yapmam bilgisayarıma zarar verir mi? @Recep Baltaş sizde bu gibi sorunlar yaşadınız mu ?

Kullanmakta olduğum notebook marka model: ASUS X550VC-XO007D i5-3230M 2.6GHz 4GB 500GB 2GB GT720M

Son düzenleme:
Bende 8.1 kullanıyorum ama şimdiye dek böyle bir sorunla karşılaşmadım, sorununun bir sürü sebebi olabilir,
bozuk video dosyaları, hdd hatası vs. Mesela sistemde Codec pack varsa bunu kaldırıp sistemi yeniden başlat, daha önce başıma geldi böyle bir sorun, codek pack olmadan sistemi sorunsuzca kullanıyorum. Bozuk video dosyalarını bulup silebilirsin. HDD hatalarını kontrol et. Kullandığınız programlar 8.1 uyumlu mu?
Bu arada sürücü güncellemeleri kontrol edilmeli, gerekirse bios güncellemesi yapılmalı...

Verdiğin linkteki ayarları yapmadan sistemi sorunsuz kullanabilmen gerekli.Bu reg kayıtları sistemi daha çok bozabilir riskli tavsiye etmem.

İlla ki deniycem diyorsan Sistem Geri Yükleme Noktası oluştur ondan sonra dene.

Merhaba arkadaşlar, üniversite öğrencisiyim ve DreamSpark'dan almış olduğum Windows 8.1 Embedded Industry Pro lisansımı uzun zamandır kullanıyorum. Son zamanlarda notebookum hantallaşmaya ve donmaya başladı. Özellikle dosyalar arası gezinti yaparken, dosya arama kısmında vs gibi alanlarda. Mesleğim gereği Visual Studio 2013, Adobe Master Collection CS6, Corel Video Studio gibi programlar kullanıyorum. Bazen bu sorun yüzünden veri kaybı yaşıyorum. Ama kısacası bıktım neyden olduğunu merak ediyorum. Programlarımın tümü orjinal lisanslı. Sistemimde son güncellemeler yüklüdür. Bazı araştırmalarım sonucu Windows 8.1 de genel bir problem olduğunu anladım. Bu linkteki konuda bazı açıklamalar yapılmış. Sizce bunları yapmam bilgisayarıma zarar verir mi? @Recep Baltaş sizde bu gibi sorunlar yaşadınız mu ?

Kullanmakta olduğum notebook marka model: ASUS X550VC-XO007D i5-3230M 2.6GHz 4GB 500GB 2GB GT720M

Sanırım driver'lerden kayknaklanıyordur. En güncellerini ve biosları güncelleştirin. Umarım sorun halledilecektir

Bende 8.1 kullanıyorum ama şimdiye dek böyle bir sorunla karşılaşmadım, sorununun bir sürü sebebi olabilir,
bozuk video dosyaları, hdd hatası vs. Mesela sistemde Codec pack varsa bunu kaldırıp sistemi yeniden başlat, daha önce başıma geldi böyle bir sorun, codek pack olmadan sistemi sorunsuzca kullanıyorum. Bozuk video dosyalarını bulup silebilirsin. HDD hatalarını kontrol et. Kullandığınız programlar 8.1 uyumlu mu?
Bu arada sürücü güncellemeleri kontrol edilmeli, gerekirse bios güncellemesi yapılmalı...

Verdiğin linkteki ayarları yapmadan sistemi sorunsuz kullanabilmen gerekli.Bu reg kayıtları sistemi daha çok bozabilir riskli tavsiye etmem.

İlla ki deniycem diyorsan Sistem Geri Yükleme Noktası oluştur ondan sonra dene.

Sanırım driver'lerden kayknaklanıyordur. En güncellerini ve biosları güncelleştirin. Umarım sorun halledilecektir

Driverlerim ve sistemim güncel olduğunu düşünmekteyim. Zira Windows Update sürekli çalıştırıyor, kontrol ediyorum. Yazılımlarım Windows 8.1 ile uyumlu olarak biliyorum. Çünkü uzun zamandır sorunsuz kullanıyordum. Sistemimde AVG Internet Secutry virüs programı kurulu. Belirli aralıklar ile tarama yaptırıyorum. Bios güncelliği konusunda ise son çıkan bios güncellemelerini daha önce yüklemiştim. Video dosyası olarak sistemimde 1-2 tane video dosyası mevcut onun haricinde herhangi bir video ve multimedia dosyası yok. Genelde bilgisayarımı programlama üzerine kullanıyorum. Programlama dan kastım C#, ve PHP için kullanmaktayım. HD Tune ekran görüntüleri aşağıdadır.

glX4r2.png

Bilgisayarımın Asus sitesindeki adresi : Notebook & Ultrabook - X550VC

Başlangıçta çalışan uygulamaları kontrol ettiniz mi?
Birde AVG yerine BitDefender Free veya IS denermisin. Aklıma daha farklı şeyler de geliyor...

Başlangıçta çalışan uygulamaları kontrol ettiniz mi?
Birde AVG yerine BitDefender Free veya IS denermisin. Aklıma daha farklı şeyler de geliyor...
Evet sürekli kontrol ediyorum bu kısımları. AVG free sürüm değil ücretli lisanslı sürüm kullanıyorum. Virüs programından olduğunu düşünmüyorum.

VpEg4P.png

Balangıç bölümünde sadece AVG'yi etkin bırakarak sistemi açarmısın, diğerlerini devredışı bırak.
İşlemlerden de bir capsa eklermisisin CPU en çok kullanan uygulamaları göstererek.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı