ASUS X550VX DM324D Notebook'a 144 Hz Monitör Bağlama

Afanesyova

Centipat
Arkadaşlar merhaba öncelikle şunu belirteyim sosyaldaki bütün konulara baktım gerekli araştırmayı yaptım ama sormam gereken farklı hususlar var bu konuda. Başlıkta da belirttiğim gibi ASUS X550VX DM324D Gaming laptop kullanıyorum 60 Hz monitörü olduğu için en az 120 Hz bir monitör bağlamak istiyorum 120 Hz monitör neredeyse hiç bulamadım bana tavsiye edebileceğiniz 120 Hz F/P monitör var mı?

ASUS'un bir tane 144 Hz buldum fiyatı da uygun 1150 civarı lakin araştırmalarımda şunu gördüm ki 144 Hz görüntü alamama ihtimalimiz varmış HDMI destekliyor mu? Ben en azından 120 Hz görüntü almak istiyorum bana yeter sistem özelliklerim şu şekilde;

İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core i7-6700HQ
İşlemci Hızı 2.6GHz
Turbo Frekansı 3. 50GHz
Önbellek 6MB
Bellek 16 GB DDR4 2133MHz
Harddisk 1TB 7200RPM 2.5" SATA
Ekran 15.6" LED Back-lit Slim 200nits
Çözünürlük Full HD 1920x1080
Ekran Kartı NVIDIA GeForce GTX950M
Ekran Kartı Hafızası 4 GB GDDR5
Harici Ekran kartı Intel(R) HD Graphics 530

Hepinizin bildiği üzere displayfort girişi bulunmuyor bu notebooklarda. Bana önerebileceğiniz uygun fiyata (en fazla 1200 civarı bir ürün arıyorum eğer varsa) monitörleri tavsiye edebilirseniz çok memnun olurum biraz da bazı konularda bilgim eksik olduğu için yazıyorum en yüksek kaç Hz'den faydalanırım şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her HDMI sürümü 144Hz, 120Hz desteklemiyor, bunun için dizüstü üreticinizin güncel ve destekleyen bir sürüm ile sunması gerekir ancak daha yeni yeni gelen bir özellik. Eski bir dizüstüne koyulacağını sanmıyorum.

Her HDMI sürümü 144Hz, 120Hz desteklemiyor, bunun için dizüstü üreticinizin güncel ve destekleyen bir sürüm ile sunması gerekir ancak daha yeni yeni gelen bir özellik. Eski bir dizüstüne koyulacağını sanmıyorum.

Anlıyorum teşekkür ederim bazı yerlerde desteklediğini duymuştum ama net bir bilgi almak istedim .
Yine de net bilgisi olan varsa umarım konuya bir göz gezdirir ve cevap verir çünkü 75 hz hiç yoktan iyidir diye kalmak istemiyorum ona :D
Şunu da belirteyim ben CS GO'da 150-200 fps arası alıyorum tabi 950M Ekran kartı için 120 hz bir monitör çok çok rahat yeter bana ama işte en az 120 hz olarak kullanılabilir mi derdim o

Son düzenleme:
Merhaba,

Aynı laptop bende de var ve aynı konuda çok araştırdım. Anlamlı bir sonuç alamadım ama deneyerek şunları gördüm.

Bizdeki laptopların HDMI çıkışı entegre Intel HD Graphics 530 ekran kartına bağlı. Dolayısıyla NVIDIA GPU oyunda render yapıyor. Fiziksel olarak HDMI çıkışından bağlantı sağlayamıyorsun. Şuan 1920*1080 çözünürlükte 120hz görüntü alabiliyorum. Aldığım monitör ise Acer KG241QS 165 hz monitör. Hatta konuyu Intel Destek ekibine yazdım ve laptop üreticisi ile görüşmemi söylediler. Sonrasında da ASUS Destek ekibine yazdım. Geri dönüş bekliyorum. Anlamlı bir sonuç olursa sizinle de paylaşırım.

NOT: İnternette araştırdığım kadarıyla HDMI to DP dönüştürücü kablolar mevcut. Bu kablolar alınırsa nasıl olur bilgisine de anlamlı bir cevap bulamadım. İstediğim performansı 144hz ve üzeri olduğu için çok ihtimal vermiyorum. Denemek lazım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı