Asus X555LB ısınma sorunu

John Hopckins

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Yok
Asus X555LB model bir laptopum var. Oyun oynarken FPS drop ve takılmalar yapıyor. AIDA64 ve Afterburner'dan ısılarına baktım ve sıkıntımın ısıdan kaynaklı olduğunu fark ettim. Şimdi sorun şu, ben bu cihazın macununu çok kez değiştirdim ve bu seferkini en az 2 hafta önce değiştirdim ama sürekli olarak FPS dropları ve aşırı ısınma devam ediyor, çözümü bulamadım. Soğutucu al diyecek olanlar olacak, laptopun altında herhangi bir hava giriş veya çıkış yeri yok (alt kapak deliksiz) hava çıkışını ve alışını sağladığı yerde laptopun arka kısmında uzun ve geniş bir yer kısacası soğutucu işime yaramayacak. Başka her türlü önerilere açığım, şimdiden teşekkürler.

PC özellikleri;
  • i5-5200U 2.20 GHz
  • Nvidia 940M 2GB Ekran kartı (oyunlarda pek işe yaramadığını biliyorum)
  • 6GB RAM

Ekran Görüntüsü (8) - Kopya.png stabilitytest.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu fazla sıktıysanız ya da soğutucuyu köşelerinden eşit bir şekilde sabitlemediyseniz doğal bir durum.
Termal macun ince olmalı, parlak tabakayı kaplaması yeterli. U serisi bir işlemcinin bu denli ısınması normal değil zira.

Şimdi sorun şu, ben bu cihazın macununu çok kez değiştirdim ve bu seferkini en az 2 hafta önce değiştirdim ama sürekli olarak FPS dropları ve aşırı ısınma devam ediyor, çözümü bulamadım.
Sadece termal macun değişimi ile sıcaklığı düşüremezsiniz. Fanın hava tahliye ızgarasındaki tüm tozları özenle temizlemelisiniz. Ayrıca fanı söküp içini iyice temizleyin. Teknik özellikleri yüksek termal macun kullanmak ortalama 15 derece ısı düşüşü sağlıyor.

Termal macunu fazla sıktıysanız ya da soğutucuyu köşelerinden eşit bir şekilde sabitlemediyseniz doğal bir durum.
Termal macun ince olmalı, parlak tabakayı kaplaması yeterli. U serisi bir işlemcinin bu denli ısınması normal değil zira.
Yanlış yere konu açmaktan ban yemiştim. Macunu dağıtıyorum kapatmadan önce böyle yaptığımda ilk haftalarda sıkıntı çıkmıyor fakat sonraki haftalarda ısınma yine başlıyor macunu şu an yeniledim 70-80 derece arası şimdilik FPS de bir sıkıntı yok ama ben bunu 2 haftadan sonra sürekli yenilemek zorunda kalıyorum. Türlü markaların farklı macunlarını denedim hepsinde sonuç aynı. Garantisi de bitti cihazın gönderemiyorum. Kalıcı bir çözüm bulmak lazım bunun için

Sadece termal macun değişimi ile sıcaklığı düşüremezsiniz. Fanın hava tahliye ızgarasındaki tüm tozları özenle temizlemelisiniz. Ayrıca fanı söküp içini iyice temizleyin. Teknik özellikleri yüksek termal macun kullanmak ortalama 15 derece ısı düşüşü sağlıyor.
Fan zaten temiz tek toz parçası bile yok içinde.

Asus X555LB model bir laptopum var. Oyun oynarken FPS drop ve takılmalar yapıyor. AIDA64 ve Afterburner'dan ısılarına baktım ve sıkıntımın ısıdan kaynaklı olduğunu fark ettim. Şimdi sorun şu, ben bu cihazın macununu çok kez değiştirdim ve bu seferkini en az 2 hafta önce değiştirdim ama sürekli olarak FPS dropları ve aşırı ısınma devam ediyor, çözümü bulamadım. Soğutucu al diyecek olanlar olacak, laptopun altında herhangi bir hava giriş veya çıkış yeri yok (alt kapak deliksiz) hava çıkışını ve alışını sağladığı yerde laptopun arka kısmında uzun ve geniş bir yer kısacası soğutucu işime yaramayacak. Başka her türlü önerilere açığım, şimdiden teşekkürler.

PC özellikleri;
  • i5-5200U 2.20 GHz
  • Nvidia 940M 2GB Ekran kartı (oyunlarda pek işe yaramadığını biliyorum)
  • 6GB RAM

Eki Görüntüle 284655Eki Görüntüle 284656
simdi sorunun çözümü basit bilgisayarda fanin hava çıkış noktasi var. Ama giris noktasi yok gibi dunuyorsun ama var. Muhendisler düşünmüş onu o laptopta aynisi bendede var klavyenin fana gelen tuslarinda kirlenme vardir dikkat f 11 mi neydi simdi laptopuma bakamiyorum klavywnin tuslarindaki ic tarafinda toz gorursun 4 5 tusu onu ince bi firca ile temizle bak nasıl çözülüryor sorunun ayni sorun bendede vardı. Zalman stg2 veya arctic mx-4 ikisinden birini kullan :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı