ASUS X555lj laptop fan sesi

Tolu1

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ASUS X555lj marka laptop kullanıyorum, fazla ısınma yapmıyor, soğutucum mevcut. Termal macun ve temizlik bakımlarını düzenli olarak yapıyorum, yanlış yaptığım bir durum vs yok. Sorun şu sistem boşta kaldığı zaman laptop içerisindeki fandan traktör sesi gibi bir ses geliyor 50-60 saniye kadar daha sonra ses kesiliyor 10-15 dakika sonra tekrar aynı ses oluşuyor. Bir oyun oynadığım zaman böyle bir ses yok yani işlemcide yük olduğu zaman herhangi bir ses olmuyor.

Düzeltmek için denediğim yollar;

Format - temiz kurulum.
Gerekli yazılım güncellemeleri.
BIOS güncellemesi ve BIOS ayarlarını optimize etmek.
Fan temizliği ve kasa temizliği.
Termal macun yenilenmesi.
Dengeli modda kullanım.
Yüksek performansta kullanım

Bu yolların hepsini denedim ancak bir çözüm elde edemedim, tek çözüm sistemi boşta bırakmamak sürekli oyun açık kalıyor Alt Tab'da takılıyorum oyun oynamasam bile yoksa bu ses insana kafayı yedirtecek. Herhangi bir önerisi olan varsa paylaşabilir mi? Bu arada fanı kontrol ettim kırık dökük bir durum yok gayet yerinde çalışıyor.

Dip not : Ses varken fanı neredeyse 1 salise dururup bırakıyorum ses kesiliyor bi süre sonra tekrar başlıyor sorun fanda mı yoksa başka bir durum mu anlayamadım bilgili arkadaşlar yardım ederse sevinirim

Son düzenleme:
Fanı sökebilecek deneyime sahipseniz söküp WD-40 ile göbeğini yağlayıp güzelce kuruladıktan sonra tekrar montajını yapmanızı tavsiye ederim. Bu işlemi yaparken fanda anormal bir çatlak, kırılma, hasar gibi durum söz konusu ise bu sesin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Fanı sökebilecek deneyime sahipseniz söküp WD-40 ile göbeğini yağlayıp güzelce kuruladıktan sonra tekrar montajını yapmanızı tavsiye ederim. Bu işlemi yaparken fanda anormal bir çatlak, kırılma, hasar gibi durum söz konusu ise bu sesin oluşmasına sebebiyet verebilir.
Dediğinizi deneyip sonucu bildircem tesekkürler.Bu arada Aida64 ile kontrol ediyorum fan hızı 800-1000rpm iken bu durum oluyor 2500-4000 arasına çıktığı zaman ses kesiliyor

Yeni konular

Geri
Yukarı