Asus X570 Crosshair VIII Formula ile Aorus X570 Master

Hangi Anakart?

• Aorus X570 Master

Oy: 5 33,3%
  • Asus X570 Crosshair VIII Formula

Oy: 10 66,7%

• Oy verenlerin toplamı
    15

Çağlar0707

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar. İki anakart arasında kararsız kaldım çünkü x570 yonga setli anakartlar arasında özellikleriyle kendini belli eden bir anakart bulamadım. Tüm anakartların özelliklerinden bazıları kırpılmış oluyor. Birinin bir özelliği yok diğerinin de diğer özellikleri yok. Şu anlık Asus X570 Crosshair VIII Formula ile Aorus X570 Master'den birini düşünüyorum. Aorus olanı düşünüyordum ama Vatan'daki abi Asus olan anakartı önerince ona da baktım. Bu anakartları Ryzen 9 3900x işlemciyle kullanmayı düşünüyorum ama 3950x'i kaldırabilecek kapasitede olmasını istiyorum.

İlk olarak Asus'un USB 3.2 Gen1/2 sayısı Aorusa göre daha fazla ve Asus'ta 5 Gigabit LAN var. Aorus'ta 2,5 Gigabit.

Ondan sonra Aorus'ta biri CPU'dan diğer ikisi PCH'den gelen 3 adet M.2 portu bulunurken Asus'ta sadece biri CPU'dan, diğeri PCH'den gelen iki M.2 portu bulunuyor. İlk başta güzel Pcie 4.0 NVME SSD'ler çıkıp ucuzlayana kadar iki adet Pcie 3.0 SSD'leri RAID 0 şeklinde kullanmayı planlıyordum fakat Asus'ta iki M.2 portu olduğu ve bunlar farklı yerlerden geldiklerinden dolayı RAID olarak kullanmamın garip ve belki küçük sıkıntıları olabileceğinden vazgeçtim. O yüzden Asus'ta RAID yapmayı düşünmüyorum. Asus alınırsa kısa vadedeki planımı gerçekleştiremeyeceğim.

Birde vrm, faz sayısı ve mosfet akımı gibi kriterler varmış. Mosfet gibi devre elemanlarının ne olduklarını biliyorum fakat neyi ne kadar nasıl ne şekilde etkiler pek fikrim yok. Peki ne şekilde etkiler? Asusta 16 faz, 60A mosfetler; Aorus'ta 14 faz, 50A mosfetler vardı. Edindiğim bilgilere göre ikiside O.C. Ryzen 9 3950x'i destekliyormuş ama bunun hakkında yorum yapamıyorum.

Asus'un tasarımında bence sıvı soğutma gibi çok gerekli olmayan ve M.2 soketlerinin karşı karşıya olması gibi bazı küçük aksaklıklar var aynı zamanda Asus'un amiral gemisi. Aorus'tan seçtiğim model ise amiral gemisi değil ve daha ucuz.
Yardımcı olursanız sevinirim, ikisi arasında gidip geliyorum. Bazı temel özellikleri barındıran (Pcie X1 slotu gibi) başka anakart önerilerine de açığım. İyi akşamlar, teşekkürler.

Son düzenleme:
Asus anakartı sıvı soğutma ile kullanmayacaksanız Aorus tercih etmelisiniz. İşlemciyi satın aldınız mı ve iş için mi kullanacaksınız?

Asus anakartı sıvı soğutma ile kullanmayacaksanız Aorus tercih etmelisiniz. İşlemciyi satın aldınız mı ve iş için mi kullanacaksınız?
Peki neden Aorus'u tercih etmeliyim? İşlemciyi daha alamadık. Kullanma amacım oyun oynamak, yüksek iş gücü isteyen uygulamaları çalıştırmak.

Peki neden Aorus'u tercih etmeliyim? İşlemciyi daha alamadık. Kullanma amacım oyun oynamak, yüksek iş gücü isteyen uygulamaları çalıştırmak.

Mesele Aorus olması değil, X570 destekleyen tüm anakartlarda hiçbir FPS veya performans farkı olmaz. Sadece Overclock yapacaksanız daha kaliteli anakart almanız. Overclock yapacak mısınız ona göre anakart önerelim?

Mesele Aorus olması değil, X570 destekleyen tüm anakartlarda hiçbir FPS veya performans farkı olmaz. Sadece Overclock yapacaksanız daha kaliteli anakart almanız. Overclock yapacak mısınız ona göre anakart önerelim?
Yapabilirim. Anakartın tüm fonksiyonlarıyla kullanılabilmesi lazım.

Yapabilirim. Anakartın tüm fonksiyonlarıyla kullanılabilmesi lazım.

Ne kadar yapacaksınız az mı çok mu? Bence X570 çok para yatırmaya değmez çünkü AMD yeni sokete geçecek istersen onları bile bekleyebilirsin. Bu anakartlar işinizi görür, daha üst seviye istiyorsanız onu da öneririm fakat bence gereksiz.

Ne kadar yapacaksınız az mı çok mu? Bence X570 çok para yatırmaya değmez çünkü AMD yeni sokete geçecek istersen onları bile bekleyebilirsin. Bu anakartlar işinizi görür, daha üst seviye istiyorsanız onu da öneririm fakat bence gereksiz.

Yeni sokete geçecekleri belli değil. Geçeceklerine dair kesin bir açıklama var mı? Kesin bir açıklama olmadığı sürece, ne olacağını kimse bilemez.

@Çağlar0707 3700X ile Gigabyte Aorus Ultra X570 kullanıyorum, memnunum fakat şimdilik ufak tefek sorunları mevcut X570 anakartların. BIOS arayüzlerinin kasması, program uyumlulukları, PC'nin biraz geç açılması ve işlemcilerin yüksek voltaj problemleri gibi. Güncellemeler ile giderilir büyük ihtimal. X570 anakartlar için marka sıralaması ise denk geldiğim yerlerde Gigabyte>MSI>Asus diye sıralanıyor. Asus anakartların problemli olduğu söyleniyor. Ama dediğim gibi hepsinde belirttiğim sorunlar mevcut. BIOS güncellemeleri ile düzeltilecektir.

Şu anlık overclock düşünmüyorum ama çok overclock yapabilmeli. İki markanın amiral gemisi anakartları var ama onlar da diğer özellikleriyle işimi görmüyor. (Msi ve Gigabyte Aorus) Beklemek isterdim ama bekledikçe yeni şeyler çıkıyor yani bu işin sonu olmadığı için o an alınmalı.

Yeni sokete geçecekleri belli değil. Geçeceklerine dair kesin bir açıklama var mı? Kesin bir açıklama olmadığı sürece, ne olacağını kimse bilemez.

@Çağlar0707 3700X ile Gigabyte Aorus Ultra X570 kullanıyorum, memnunum fakat şimdilik ufak tefek sorunları mevcut X570 anakartların. BIOS arayüzlerinin kasması, program uyumlulukları, PC'nin biraz geç açılması ve işlemcilerin yüksek voltaj problemleri gibi. Güncellemeler ile giderilir büyük ihtimal. X570 anakartlar için marka sıralaması ise denk geldiğim yerlerde Gigabyte>MSI>Asus diye sıralanıyor. Asus anakartların problemli olduğu söyleniyor. Ama dediğim gibi hepsinde belirttiğim sorunlar mevcut. BIOS güncellemeleri ile düzeltilecektir.

AM4 soketler 2020 yılına kadar destek sunacağına göre, 2020 sonrası yeni soketlere geçicekler. Bunun için açıklamaya gerek olduğunu sanmıyorum 🧐
Şu anlık overclock düşünmüyorum ama çok overclock yapabilmeli. İki markanın amiral gemisi anakartları var ama onlar da diğer özellikleriyle işimi görmüyor. (Msi ve Gigabyte Aorus) Beklemek isterdim ama bekledikçe yeni şeyler çıkıyor yani bu işin sonu olmadığı için o an alınmalı.

Gigabyte olanı alın iyi overclock yaparsınız, çokta düşünmeye gerek yok. Dediğim gibi boşuna para harcarsınız.

AM4 soketler 2020 yılına kadar destek sunacağına göre, 2020 sonrası yeni soketlere geçicekler. Bunun için açıklamaya gerek olduğunu sanmıyorum 🧐
Hiç belli olmaz ne yapacakları. AMD'nin sevilen tarafı Intel gibi aç gözlülük uğruna her yeni seride soketleri değiştirmemeleri. Bu yaptıkları taktik ile eski çıkan anakartları da uyumluluklarından dolayı satabiliyorlar. Böylece güncelliklerini yitirmiyorlar. Yani her türlü kazanç oluyor. Değişirse de yapacak birşey yok :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı